Bryusseldan munosabat: O'zbekistonning Markaziy Osiyoda iqlim bo'yicha kun tartibini amalga oshirishdagi yetakchiligi va barqaror rivojlanishga sodiqligi e'tirofga loyiq
Yevroparlamentning Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalar bo'yicha delegatsiyasi raisi Tomash Zdexovskiy O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan «Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: barqaror rivojlanish va farovonlik yo'lida mintaqaviy birdamlikni mustahkamlash» rezolyutsiyasi haqidagi fikrlarini bildirdi
O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingani «Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: barqaror rivojlanish va farovonlik yo'lida mintaqaviy birdamlikni mustahkamlash» rezolyutsiyasi mintaqa oldida turgan dolzarb ekologik muammolarni hal etishda muhim qadam bo'ldi.
O'zbekistonning Markaziy Osiyoda iqlim bo'yicha kun tartibini amalga oshirishdagi yetakchiligi va barqaror rivojlanishga sodiqligini yuksak qadrlayman.
Rezolyutsiyada O'zbekistonning «Markaziy Osiyo uchun "yashil" kun tartibi» va Xalqaro iqlim forumini 2024-yilda Samarqand shahrida o'tkazish tashabbuslari e'tirof etilgani mamlakat iqlim o'zgarishiga qarshi kurashga sodiq ekanidan dalolatdir.
O'zbekiston uchun atrof-muhit va mintaqa aholisi hayotiga halokatli ta'sir ko'rsatgan Orol dengizining qurishi oqibatlarini yumshatishga alohida e'tibor qaratishni muhim deb bilaman. BMTning Orolbo'yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo'yicha ko'p tomonlama sheriklik trast jamg'armasi tashkil etilgani ushbu dolzarb muammoni hal etish yo'lidagi g'oyat muhim qadamdir.
Rezolyutsiyadagi xalqaro va mintaqaviy hamkorlikka da'vatlar Markaziy Osiyo oldida turgan murakkab ekologik muammolarni hal qilishda muhim ahamiyatga ega.
Men barcha mamlakatlar va manfaatdor tomonlarni rezolyutsiyaning iqlim va ekologik tahdidlarga samarali qarshi kurashish maqsadida barqaror qishloq xo'jaligi, bog'dorchilik, suv resurslaridan oqilona foydalanish, energiya samaradorligi, chiqindilarni qayta ishlash, barqaror turizmni rivojlantirish, «aqlli shaharlar» va barqaror transportni yaratish bo'yicha aniq vazifalarni o'z ichiga olgan tavsiyalarni amalga oshirish uchun birgalikda ishlashga chaqiraman.
Ushbu sa'y-harakatlar Markaziy Osiyoda sodir bo'lgan iqlim o'zgarishlariga shoshilinch choralar ko'rish zarurligidan dalolat beradi. Biz mintaqada qishloq xo'jaligi va sanoatning barqaror rivojlanishini ta'minlagan holda bir vaqtlar dunyodagi eng yirik ko'l bo'lgan - Orol dengizini tiklash yo'lini izlashimiz kerak.
"Yashil" va barqaror Markaziy Osiyoga yo'l aniq. Biz O'zbekiston rahbariyati ko'magida va xalqaro hamkorlik orqali ushbu maqsadga erisha olamiz.

Взгляд из Брюсселя: Путь к «зеленой» и устойчивой Центральной Азии ясен, и я уверен, что благодаря руководству Узбекистана и международному сотрудничеству мы сможем достичь этой цели
Председатель Делегации Европарламента по связям с государствами Центральной Азии Томаш Здеховский прокомментировал инициативу Узбекистана о принятии Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания».
Принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания», инициированной Узбекистаном, является важным шагом вперед в решении насущных экологических проблем, стоящих перед регионом.
Я высоко оцениваю лидерство Узбекистана в реализации климатической повестки дня в Центральной Азии и его приверженность устойчивому развитию.
Признание в резолюции инициатив Узбекистана, таких как «Зеленая повестка дня для Центральной Азии» и проведение Международного климатического форума в Самарканде в 2024 году, является свидетельством приверженности страны борьбе с изменением климата.
Считаю особенно важным внимание Узбекистана к смягчению последствий высыхания Аральского моря, которое имело разрушительное влияние на окружающую среду и жизнь людей в регионе. Создание Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья является чрезвычайно важным шагом на пути решения этой актуальной проблемы.
Призыв резолюции к международному и региональному сотрудничеству имеет важное значение для решения сложных экологических вызовов, стоящих перед Центральной Азией.
Я призываю все страны и заинтересованные стороны работать вместе для реализации рекомендаций резолюции, которые включают развитие устойчивого сельского хозяйства, ландшафтного дизайна, рационального управления водными ресурсами, энергоэффективности, переработки отходов, устойчивого туризма, «умных» городов и устойчивого транспорта.
Климатические катастрофы, которые обрушивались на Центральную Азию в прошлом, служат суровым напоминанием о необходимости срочных действий. Мы должны найти способ восстановить некогда прекрасное Аральское море, одновременно обеспечивая устойчивое сельскохозяйственное и промышленное развитие в регионе.
Путь к «зеленой» и устойчивой Центральной Азии ясен, и я уверен, что благодаря руководству Узбекистана и международному сотрудничеству мы сможем достичь этой цели.