Dushanbeda oʻzbek-tojik anjumani boʻlib oʻtdi
Shu yilning 12 apreli Markaziy Osiyo xalqaro instituti Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi bilan hamkorlikda Dushanbe shahrida “O‘zbekiston va Tojikiston: strategik sheriklik va ittifoqchilikning yangi istiqbollari” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazdi.
Tadbirda Tojikiston vazirlik va idoralari vakillari, jumladan, Tashqi ishlar vazirligi, Tojikiston Milliy fanlar akademiyasi, Majlisi Namoyandagon, Majlisi Oli, Savdo-sanoat palatasi va Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasi rahbariyati ishtirok etdi.
O'zbekiston tomonidan Markaziy Osiyo xalqaro instituti, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti va Makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar instituti ekspertlari ishtirok etishdi.
Tadbir O'zbekiston-Tojikistonning mintaqaviy va xalqaro masalalar bo'yicha strategik hamkorligi, iqtisodiyot, energetika, transport, suvdan foydalanish sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari, shuningdek, ta'lim, fan, madaniyat va turizm sohalaridagi almashinuvni kengaytirishga bag'ishlangan uchta mavzuli sessiyalardan iborat bo'ldi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi direktori Xayriddin Usmonzoda o'zining nutqida bugungi kunda O'zbekiston va Tojikiston o'zaro manfaatli hamkorlikka sodiqligini aniq harakatlar bilan tasdiqlayotganini ta'kidladi. "Dunyodagi iqtisodiy notinchlikka qaramay, ikkala mamlakat ham bir - biriga keng ochilmoqda va hamkorlik dividendlarini baham ko'rmoqda, rivojlanish manbalarini almashmoqda, odamlar o'rtasidagi almashinuvni rag'batlantirmoqda va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlamoqda", dedi STM direktori.
O'z navbatida, Tojikiston TIV rahbarining birinchi o'rinbosari Sodiq Imomi qardosh O'zbekiston bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash Tojikiston tashqi siyosatining eng muhim yo'nalishlaridan biri ekanligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, mamlakatlar o'rtasidagi munosabatlar BMT, SHHT, MDH, YXHT, IHT va boshqa tashkilotlarda izchil rivojlanmoqda. "Umumiy g'oyalar va loyihalar ilgari surilgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining muntazam maslahat uchrashuvlari butun mintaqa manfaatlari yo'lida ko'p tomonlama hamkorlik salohiyatini ro'yobga chiqarishga qaratilgan", deya qo'shimcha qildi S. Imomi.
MOXI direktori Javlon Vahabovning ta'kidlashicha, strategik sheriklik va ittifoqchilikning o'zbek-tojik munosabatlarida misli ko'rilmagan yuksalish kuzatilmoqda va bu 2017 yildan buyon O'zbekiston rahbari tomonidan faol targ'ib qilinayotgan yaxshi qo'shnichilik siyosatining bevosita natijasi bo'ldi. "O'shandan beri birgalikdagi sa'y - harakatlar munosabatlarni tubdan qayta shakllantirishga, o'zaro ochiqlikka o'tishga va ishonchni mustahkamlashga, dinamik amaliy hamkorlik va keng gumanitar almashinuvni o'rnatishga muvaffaq bo'ldi", dedi MOXI direktori. Bunda, ta'kidlanganidek, davlat rahbarlari o'rtasida o'rnatilgan shaxsiy do'stlik, o'zaro hurmat va ishonch munosabatlari muhim rol o'ynaydi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekiston-Tojikiston hamkorligi nafaqat ikki tomonlama masalalar bilan cheklanib qolmay, balki mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi asosiy muammolar bo'yicha hamkorlikni ham o'z ichiga oladi.
O'zbekiston Markaziy Osiyo davlatlarining do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va strategik sheriklikni mustahkamlash, tenglik asosida mintaqaviy muammolarni hal etish, manfaatlarni o'zaro hisobga olish va oqilona murosalar izlash, mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish borasidagi birgalikdagi sa'y-harakatlarini qo'llab-quvvatlayotgani ta'kidlandi. Shu orada O'zbekiston mintaqada yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini rivojlantirishda faol ishtirok etayotgan Tojikistonning alohida o'rni bor, - deya ta'kidladi MOXI direktori.
Tojikiston tomonidan mamlakatlarimiz rahbarlarining beshinchi sammiti muvaffaqiyatli o'tkazilishi eng yuqori bahoga loyiqdir. Uning natijalari davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlarining birinchi tsiklini munosib yakunlash va ushbu o'zaro ta'sir mexanizmini takomillashtirishga katta hissa qo'shdi.
O'z navbatida, Osiyo va Yevropa mamlakatlari muammolarini o'rganish instituti direktori Rustam Haydarzoda O'zbekiston rahbarining Tojikiston bilan ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashdagi rolini yuqori baholadi. "Shavkat Mirziyoyev xalqimiz orasida eng mashhur siyosiy lider hisoblanadi, chunki aynan u tufayli munosabatlarimizda va umuman mintaqada ijobiy o'zgarishlarga erishildi, bu esa Jahon matbuotida "Berlin devorining qulashi" bilan taqqoslandi.
Konferensiya ishtirokchilari o'z nutqlarida ikki mamlakat o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikka ham to'xtashdi. Xususan, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktor o'rinbosari Muhsinjon Xolmuhamedov ta'kidlaganidek, mamlakat rahbarlarining umumiy sa'y-harakatlari tufayli 2023-yilda ikki tomonlama savdo hajmi 2017-yilga nisbatan 3 barobardan ziyod oshib, 756,7 million dollarni tashkil etdi. Shuningdek, u erkin savdo rejimining o'rnatilishi ushbu ko'rsatkichni eng yaqin vaqt 1 milliard dollarga yetkazishga imkon berishini ta'kidladi.
O'z navbatida, STM direktorining o'rinbosari Saodat Juraxonzoda mamlakatlar o'rtasidagi chegaralarning ochilishi aholi bandligi darajasiga ijobiy ta'sir ko'rsatayotgan chegara hududlarida xususiy transport biznesini rivojlantirishga yordam berganiga e'tibor qaratdi.
Ekspertlar, shuningdek, ikki mamlakat o'rtasida qishloq xo'jaligi, energetika, yengil sanoat, transport, raqamlashtirish, xalqaro iqtisodiy yo'laklarni shakllantirish, chegara hududlarida sanoat-savdo zonalarini tashkil etish sohasida hamkorlikni kengaytirish tarafdori bo'ldi.
Shu bilan birga, xalq diplomatiyasini kengaytirish, mintaqalararo aloqalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi.
Konferensiya yakunida ishtirokchilar O'zbekiston va Tojikiston o'rtasidagi siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni chuqurlashtirish bo'yicha yangi o'sish nuqtalarini aniqlashga ko'maklashadigan hamda ikki qardosh xalq farovonligini real oshirishga qaratilgan qator aniq amaliy takliflarni taqdim etdilar.
Umuman olganda, o'zbek-tojik hamkorligining yuksalishi Markaziy Osiyoning keng mintaqasida xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashning muhim omiliga aylanib bormoqda, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha umumiy sa'y-harakatlarimizga, mintaqaning xalqaro jarayonlardagi o'rni va rolini mustahkamlashning murakkab muammolarini hal etishga, uning global iqtisodiy aloqalarga samarali integratsiyalashuviga salmoqli hissa qo'shmoqda.

Uzbek-Tajik conference held in Dushanbe
On April 12 this year, the International Institute of Central Asia (IICA) jointly with the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Tajikistan (CSS) held in Dushanbe an international conference on "Uzbekistan and Tajikistan: new prospects for strategic partnership and alliance".
The event was attended by representatives of ministries and agencies of Tajikistan, including the leadership of the Ministry of Foreign Affairs, the National Academy of Sciences of Tajikistan (NAST), Majlisi Namoyandagon, Majlisi Oli, the Chamber of Commerce and Industry and the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Tajikistan.
The Uzbek side was represented by experts from the International Institute of Central Asia, the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan (ISRS), the Center for Economic Research and Reforms (CERR), the Information and Analytical Center for International Relations (IACIR), the Institute for Prospective International Studies (IPIS) and the Institute for Macroeconomic and Regional Studies (IMRS).
The event consisted of three thematic sessions dedicated to discussing Uzbek-Tajik strategic interaction on regional and international issues, prospects for mutually beneficial cooperation in the spheres of economy, energy, transportation, water use, as well as expansion of exchange in the spheres of education, science, culture and tourism.
In his welcoming speech, CSS’s Director Khairiddin Usmonzoda noted that today Uzbekistan and Tajikistan are reaffirming their commitment to mutually beneficial cooperation through concrete actions. "Despite the economic turmoil in the world, both countries are opening wide to each other and sharing dividends from cooperation, exchanging sources of development, stimulating people-to-people exchanges and strengthening economic ties," said the CSS Director.
In his turn, First Deputy Foreign Minister of Tajikistan Sodik Imomi noted that further strengthening of cooperation with brotherly Uzbekistan is one of the most important directions of Tajikistan's foreign policy. According to him, relations between the countries are progressively developing on international platforms such as the UN, SCO, CIS, OSCE, OIC and other organizations. "Regular consultative meetings of the heads of Central Asian states, where common ideas and projects are promoted, are aimed at realizing the potential of multilateral cooperation in the interests of the entire region," S. Imomi added.
As emphasized by IICA Director Javlon Vakhabov, the Uzbek-Tajik relations of strategic partnership and alliance have witnessed an unprecedented upswing and this has become a direct consequence of the good-neighbor policy actively promoted by the Head of Uzbekistan since 2017. "Since then, joint efforts have managed to radically reformat the relationship, move to mutual openness and strengthen trust, establish dynamic practical cooperation and a wide humanitarian exchange," the IICA director stated. In this, as it was noted, the key role is played by the relations of personal friendship, mutual respect and trust established between the Heads of State.
As noted, the Uzbek-Tajik partnership is not limited to bilateral issues, but also includes interaction on key issues on the regional and international agenda.
It was underlined that Uzbekistan advocates joint efforts of Central Asian states to strengthen friendship, good-neighborliness and strategic partnership, to solve regional problems on the basis of equality, mutual consideration of interests and search for reasonable compromises, to deepen regional cooperation. “In this regard, Uzbekistan attributes a special role and place to Tajikistan, which is actively involved in promoting good-neighborly relations in the region," the IICA Director emphasized.
The successful holding by Tajikistan of the fifth summit of the leaders of our countries deserves the highest praise. Its results were a worthy conclusion to the first cycle of Consultative Meetings of Heads of State and a solid contribution to improving this mechanism of interaction.
In his turn, Director of the Institute for the Study of Asian and European Problems of NAST Rustam Khaidarzoda highly appreciated the role of the Head of Uzbekistan in strengthening bilateral relations with Tajikistan. "Shavkat Mirziyoyev is the most popular political leader among our people, as it is thanks to him that positive shifts have been achieved in our relations and in the region as a whole, which have been compared in the world press to the "fall of the Berlin Wall".
In their speeches, the conference participants also focused on trade and economic cooperation between the two countries. In particular, as emphasized by Mukhsinjon Kholmukhamedov, Deputy Director of CERR, thanks to the common efforts of the leaders of the countries, the volume of bilateral trade in 2023 compared to 2017 increased by more than 3 times and amounted to $756.7 million. He also noted that the establishment of a free trade regime will allow to increase this figure to $1 billion in the very near future.
Deputy Director of CSS Saodat Jurakhonzoda, in turn, drew attention to the fact that the opening of borders between the countries contributed to the development of private transportation business in border areas, which favorably affects the level of employment.
The experts also advocated the expansion of cooperation between the two countries in agriculture, energy, light industry, transport, digitalization, the formation of international economic corridors, and the creation of industrial and trade zones in border areas.
At the same time, special attention was paid to expanding people-to-people diplomacy, developing interregional ties, and strengthening cultural and humanitarian interaction.
At the end of the conference, the participants presented a number of concrete practical proposals to deepen ties between Uzbekistan and Tajikistan in political-diplomatic, trade-economic, investment and cultural-humanitarian spheres, which will contribute to identifying new points of growth and aimed at actually improving the well-being of the two fraternal peoples.
In general, increasing the level of Uzbek-Tajik interaction is becoming an important factor in ensuring security and sustainable development in the vast region of Central Asia, making a significant contribution to our common efforts to promote regional cooperation, to addressing the complex challenges of strengthening the region's place and role in international processes, its effective integration into global economic ties.