Toshkentda Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi formatida xavfsizlik masalalariga bag‘ishlangan ekspertlar konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
24 may kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi: xavfsizlik sohasida hamkorlikning yangi kun tartibi” mavzusida ekspertlar konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir MOXI va Yevropa Ittifoqi (YEI) bilan hamkorlikda tashkil etildi. Forumda Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi davlatlarining vazirlik va idoralari, diplomatik vakolatxonalari, yetakchi tahliliy va tadqiqot markazlarining 100 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Yevropa tomonidan Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Terhi Xakala, Yevropa Ittifoqining terrorizmga qarshi kurash boʻyicha koordinatori Bartyan Vegter, Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian, Yevropa Ittifoqi Kengashining Terrorizmga qarshi kurash boʻyicha ishchi guruhi raisi va Belgiya Tashqi ishlar vazirligining Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi direktori, elchi Nikolas Nihon, shuningdek, Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan dastur koordinatorlari va loyiha menejerlari hamda Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo formatida faoliyat olib boruvchi Yevropa Ittifoqi tuzilmalarining boshqa ekspertlari ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo davlatlaridan ilmiy-tadqiqot tashkilotlari mutaxassislari, shuningdek, soha vazirlik va idoralari vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyani ochar ekan, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Terhi Xakala shunday deb esladi: “2023 yilda Choʻlpon-Otada boʻlib oʻtgan davlat rahbarlari uchrashuvida Oʻzbekiston Prezidenti, Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylari ushbu konferensiyani oʻtkazishni taklif qilganida men u yerda boʻlganman. O‘sha vaqtdan buyon mintaqaviy hamkorligimizda ko‘plab yutuqlarga erishdik va ushbu konferensiya orqali xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirib borayotganimizdan mamnunman. Ishonchim komilki, bugungi muloqot Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo oldida turgan tez o‘zgaruvchan xavfsizlik muammolariga yaxshiroq javob berishga yordam beradi”.
MOXI direktori Javlon Vahobov ta’kidladi: “Hozirgi vaqtda xavfsizlik sohasi hamkorligimizning muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, unda biz o‘zaro hamkorlikning mazmunli tarixini shakllantirganmiz. Shu nuqtai nazardan, mintaqa mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi huquqni muhofaza qilish idoralari o‘rtasida ekspert almashinuvi va amaliy hamkorlikni kuchaytirish va shunga mos ravishda ushbu sohadagi hamkorlikning an’anaviy yondashuvlarini qayta ko‘rib chiqish zarurati ortib bormoqda”.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Muzaffarbek Madrahimov: “Bugungi kun voqeligi Yevropa va Markaziy Osiyo uchun xavfsizlik tahdidlarining ajralmasligini hamda transmilliy tahdidlarga qarshi kurashdagi umumiy manfaatlarimizni chuqurroq anglash zarurligini tasdiqlaydi”, deb ta’kidladi.
Yevropa Ittifoqining Terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha koordinatori Bartyan Vegter shunday dedi: “Terrorizmga qarshi samarali kurash olib borish uchun chegaralar osha, mintaqaviy va xalqaro miqyosda hamkorlik qilishimiz kerak. Bu konferensiya Yevropa va Markaziy Osiyo qanday hamkorlik qilishi, qayerda bir-birimizni qo‘llab-quvvatlashimiz va bir-birimizdan qanday o‘rganishimiz mumkinligini muhokama qilish uchun ajoyib imkoniyatdir”.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian shunday dedi: “O‘zaro bog‘liqlik kuchayib borayotgan dunyoda hech bir mamlakat yoki mintaqa xavfsizlikka oid noan’anaviy tahdidlarni bir o‘zi yenga olmaydi. Bugungi muhokamalar davomida biz Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyodan kelgan ekspertlar va xavfsizlik amaliyotchilarining fikrlarini tingladik hamda joriy hamkorlik va mavjud loyihalarni sarhisob qildik”.
Anjumanda ekspertlar xavfsizlik Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi oʻrtasidagi hamkorlikning asosiy yoʻnalishlaridan biri ekanligi, uning doirasida Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan xavfsizlik bilan bogʻliq loyihalar doirasida ikki yuzdan ortiq mintaqaviy tadbirlar oʻtkazilgani, minglab yuqori malakali mutaxassislar tayyorlanayotgani, chegara xizmatlari va bojxona postlari modernizatsiya qilinganini ekspertkar tomonidan aytib oʻtildi.
BOMCA, CADAP, LEICA va boshqa xavfsizlik sohasidagi hamkorlik dasturlari doirasida Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi. Forum ishtirokchilari mazkur loyihalarning amaliy samaradorligini oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha takliflari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, ishtirokchilar terrorizm mafkurasi va tashviqotining internet orqali tarqalishiga qarshi kurashni kuchaytirish zarurligini taʼkidlab, BMT Xavfsizlik Kengashining terrorizmga qarshi kurash boʻyicha rezolyutsiyalarini izchil amalga oshirishga chaqirdilar.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari barqaror rivojlanishiga ta’sir etuvchi mavjud muammolarni kuchaytirish va yangi muammolar paydo bo‘lishi sharoitida hamkorlikka yangicha yondashuvlarni ishlab chiqish nihoyatda muhim ekanligini ta’kidladilar. Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida terrorizm va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash, kiberxavfsizlikni mustahkamlash, zo‘ravonlik ekstremizmi va odam savdosining oldini olish kabi muhim yo‘nalishlarda hamkorlik qiladi.

Expert conference on security issues in the Central Asia-EU format held in Tashkent
On May 24, the International Institute for Central Asia (IICA) hosted an expert conference "Central Asia – the European Union: a new agenda for security cooperation". The event was co-organised by the IICA and the European Union (EU). The forum was attended by more than 100 representatives of ministries and departments, diplomatic missions, leading research organizations of Central Asian countries and the European Union.
The European side was represented by EU Special Representative for Central Asia Terhi Hakala; EU Counter-Terrorism Coordinator Bartjan Wegter; EU Ambassador to Uzbekistan Charlotte Adriaen; Ambassador Nicolas Nihon, Chairman of the EU Council Counter terrorism working group and Director of the Counter Terrorism department of the Belgian Ministry of Foreign Affairs; as well as programme coordinators and managers of EU funded projects and other experts from EU structures that work in EU - Central Asia relations.
The Central Asian countries were represented by experts from research organizations, as well as representatives of sectoral ministries and departments.
Opening of the conference, the European Union Special Representative for Central Asia Terhi Hakala recalled, “I was present at the Leaders Meeting in Cholpon-Ata in 2023 when President of Uzbekistan H.E. Shavkat Mirziyoyev proposed this conference. We have achieved a lot in our regional cooperation since then and I am glad that with this conference we further deepen our security cooperation. I am convinced that dialogue of today will help us to respond better to rapidly changing security challenges that both the EU and Central Asia face”.
Director of the IICA Javlon Vakhabov highlighted, “Currently, the security sector belongs to one of the key areas of our cooperation, where we have a good history of interaction. In this context, there is an increasing need to strengthen expert exchange and practical interaction between the law enforcement agencies of the countries of the region and the European Union and, accordingly, to revise traditional approaches to cooperation in this area”.
Deputy minister of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Madrahimov Muzaffarbek underlined, “Today's realities confirm the need for a deeper understanding of the indivisibility of threats to the security of Europe and Central Asia, and our common interests in combating transnational threats.”.
The EU Counter-Terrorism coordinator, Bartjan Wegter, said "To fight terrorism effectively, we must cooperate across borders, regionally and internationally. This conference is a great opportunity to discuss how Europe and Central Asia can work together, where we can support each other and how we can learn from each other”.
EU Ambassador to Uzbekistan Charlotte Adriaen stated: “In an increasingly interconnected world, no other country nor region can tackle the emerging unconventional security threats alone. During today’s discussions, we heard from security experts and practitioners from the EU and Central Asia and took stock of the ongoing cooperation and existing projects”.
During the conference, experts underlined that security is one of the key areas of cooperation between the countries of Central Asia and the EU, within the framework of which more than two hundred regional events were held as part of EU-funded security-related projects, thousands of highly qualified specialists were trained, and border and customs checkpoints were modernised.
Issues of cooperation between the EU and Central Asia within the framework of security cooperation programmes such as BOMCA, CADAP and LEICA, and others, were also discussed. The forum participants shared suggestions for measures to enhance the practical effectiveness of these projects.
In addition, the participants stated the need to strengthen the fight against the online spread of terrorist ideology and propaganda, and called for the consistent implementation of UN Security Council resolutions to counter terrorism.
In conclusion, the conference participants emphasized that in the context of strengthening existing challenges and the emergence of new ones affecting the sustainable development of Central Asian countries and the EU, it is extremely important to develop new approaches to cooperation between the European Union and Central Asia in such key areas as combating terrorism and organized crime, strengthening cybersecurity, and preventing violent extremism and human trafficking.