MOXIda Chingiz Aytmatov merosiga bag‘ishlangan ijodiy kecha bo‘lib o‘tdi.
2024-yil 20-dekabr kuni Toshkent shahridagi Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) buyuk qirg‘iz yozuvchisi tavallud kuniga bag‘ishlangan “Chingiz Aytmatov: adabiy meros, falsafiy va siyosiy qarashlarda zamonlar va madaniyatlar uyg‘unligi” ijodiy kechasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Qirg‘iziston Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ijodiy kechada Ch.Aytmatov nomidagi Xalqaro Issiqko‘l forumi vakillari, qator davlatlarning elchilari va diplomatlari, rasmiy shaxslari, jamoatchilik, O‘zbekiston va Qirg‘izistonning ilmiy-tadqiqot muassasasi, O‘zbekiston qirg‘iz milliy madaniyat markazi vakillari va ikki davlat talabalari mehmon sifatida ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbek Milliy akademik drama teatri truppasi tomonidan Ch. Aytmatov asari asosida sahnalashtirilgan “Momo yer” spektaklidan parcha ochib berdi. Tadbir ishtirokchilari spektaklda tasvirlangan Tolg‘onaylar oilasining hayoti orqali mintaqamiz xalqlarining tarixiy taqdirlari, farovon kelajakka umidlarini aks ettirgan buyuk adibning adabiy merosi muhitiga sho‘ng‘ib ketdilar.
Ijodiy kecha avvalida MOXI direktori Javlon Vaxabov tabrik nutqi bilan ishtirokchilarga murojaat qilib, O‘zbekistonda Chingiz Aytmatov va uning ijodiga doimo alohida hurmat bilan qaralishini, uning g‘oyaviy-falsafiy merosini qadrlanishini alohida ta’kidladi.
Chingiz Aytmatov nomidagi Issiqkoʻl forumi vitse-prezidenti Dinara Jumaboeva ta’kidlaganidek, bu tadbir nafaqat buyuk insonga hurmat, balki zamonaviy Markaziy Osiyo kontekstida uning merosi mazmuni haqida yana bir bor fikr yuritish imkoniyatidir. Aynan Chingiz Aytmatov o‘z asarlari, falsafasi va diplomatik faoliyati orqali madaniyatlar va xalqlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv ko‘priklarini barpo etish naqadar muhim ekanligini ko‘rsatdi.
O‘zbekistonda Chingiz Aytmatov ijodi yuksak qadrlanishi, jumladan adibning mintaqa xalqlari do‘stligini mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun “Do‘stlik” va “Buyuk xizmatlari uchun” kabi yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlanishiga alohida urg’u berildi.
D.Jumaboyeva o‘z nutqida Ch.Aytmatov tashabbusi bilan tashkil etilgan va uning vitse-prezidenti atoqli o‘zbek shoiri Abdulla Oripov bo‘lgan Markaziy Osiyo xalqlari assambleyasini eslab o’tdi. Assambleyaning qayta tiklanishi nafaqat Chingiz Aytmatovga ehtirom, balki Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi doʻstlik va hamkorlikni mustahkamlash yoʻlidagi muhim qadam boʻlar edi, deydi Issiqkoʻl forumi vitse-prezidenti.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov o’z nutqida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘izistonga birinchi davlat tashrifi chog‘ida Qirg‘iziston rahbariga Ch.Aytmatovning tanlangan asarlarining oʻzbek tiliga tarjima qilingan to‘plamini sovg‘a qilganini ta’kidladi. To’plamning so’zboshiga “Buyuk yozuvchi va jamoat arbobi Chingiz Aytmatov nafaqat qirg‘izlarning, balki barcha turkiy xalqlarning, jumladan, O‘zbekiston xalqining ham buyuk shaxsidir, do’stidir — deya qayd etgandi Sh.Mirziyoyev.
Chingiz Toʻraqulovich bilan shaxsan tanish boʻlgan akademik A.Saidovning taʼkidlashicha, u nafaqat buyuk yozuvchi va mutafakkir, balki XX asr va XXI asr boshlarining haqiqiy diplomati ham boʻlgan. “Insoniyatning butun tarixi davomida biz odamlarda urush madaniyatini tarbiyalaganmiz, lekin biz qachon insoniyat ongida tinchlik madaniyatini tarbiyalaymiz?”, deb ko’p savol berardi Ch.Aytmatov. U deyarli 20 yilini diplomatik faoliyatga bag'ishladi. "Yozuvchi va diplomatning kasblari biroz o'xshash: ikkalasi ham odamlarni birlashtiradi, faqat har biri o'z timsolida", deya ta’kidlagandi adib. Chingiz Aytmatov Alloh siylagan diplomat, u xalq elchisi edi, uning diplomatik ovozi yurak bilan eshitilardi, dedi A.Saidov.
Qirg‘iziston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, Chingiz Aytmatovning jiyani Asan Axmatov o‘z nutqida O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 2021-yilda buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot ta’sis etilganini va Chingiz To‘raqulovich vafotidan keyin ushbu mukofot bilan taqdirlanganini ta’kidlab o’tdi. Shuningdek, Asan Axmatov Shavkat Mirziyoyevga Chingiz Aytmatovning jahon adabiyotiga qo‘shgan hissasini yuksak baholagani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vaziri o‘rinbosari Avazxon Tojixonov adibning tavallud kuniga bag‘ishlab uning hayoti va ijodi haqida hujjatli film suratga olingani, “Oq kema”, “Jamila”, “Momo yer”, “Qiyomat“kabi asarlari asosida spektakllar namoyish etilganini ta’kidladi. Ayniqsa, O‘zbek va qirg‘iz kinoijodkorlari hamkorligida tayyorlangan “Sarviqomat Dilbarim” qissasi asosida suratga olingan filmning ikki mamlakat tomoshabinlari tomonidan ijobiy baholanishi muhim voqea bo‘ldi.
Samarqanddagi Xalqaro Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti direktori Rutbil Evren Chingiz Aytmatovning ulkan hissasi va uning asarlari Markaziy Osiyo xalqlari duch kelayotgan qiyinchiliklarni tushunishda ulkan ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladi. Uning soʻzlariga koʻra, Aytmatov asarlari kelajak avlodlar uchun muhim boʻlib, hayot mazmunini anglashga yordam beradi, shuningdek, xalqlar oʻrtasidagi muloqot, oʻzaro tushunish va doʻstona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi. Rutbil Evren yozuvchining rus tilida asarlar yaratishdagi mahoratiga alohida e’tibor berib, ular rus va turkiy tillar o‘rtasida ko‘prik bo‘lib xizmat qilganini aytib o’tdi.
“Jahon adabiyoti” jurnali bosh muharriri, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist Ahmadjon Meliboyev o‘z nutqida yoshlarning Chingiz Aytmatov ijodiga qiziqishi ortib borayotganiga e’tibor qaratdi. Ma’ruzachi tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston Milliy universiteti qoshidagi Chingiz Aytmatovni o‘rganish markazi faoliyati haqida ma’lumot berdi. A.Meliboyevning ta’kidlashicha, yosh avlodning Ch.Aytmatov ijodi bilan yaqindan tanishishi buyuk adib ijodiga yangicha ko‘rinish, yangicha tushuncha beradi. A.Meliboyev nutqining so‘ngida “Issiqko‘l forumi” vitse-prezidenti D.Jumaboyevaga Chingiz Aytmatovga bag‘ishlangan “Asrga ta’tigulik umr” kitobini sovg‘a qildi.
JIDU professori, O‘zbekistonning Benilyuks mamlakatlaridagi sobiq elchisi Alisher Fayzullaevning bayon etishicha, Ch.Aytmatov doimo Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi yaqin munosabatlarni yoqlab kelgan. Buni mamlakatlarimiz o‘rtasida mustahkamlanib borayotgan munosabatlarning xabarchisi deyish mumkin. U mintaqamiz xalqlarini bir-biriga jipslashtirish uchun har tomonlama harakat qildi. A.Fayzullayev Ch.Aytmatovni “Markaziy Osiyoning jahon sahnasidagi elchisi” deb atadi.
Tadbir so‘ngida O‘zbekiston qirg‘iz milliy madaniyat markazi raisi Rahmatulla Jabborov Chingiz Aytmatov she’rini qirg‘iz tilida o‘qib berdi.
Ishtirokchilar e’tiboriga Ch.Aytmatov hayotidan lavhalar va noyob kadrlar tasvirlangan fotoko‘rgazma namoyish etildi.
Umuman olganda, ijodiy kecha iliq ruhda o‘tdi va Chingiz Aytmatov hayoti va ijodiga bag‘ishlangan samimiy hikoyalarga boy bo‘ldi. Ishtirokchilar Aytmatovning serqirra shaxsiyatini turli tomonlardan ochib beradigan buyuk adib bilan bo‘lgan uchrashuvlar haqida so’zlab berdilar.
Tadbirda Chingiz Aytmatov merosining madaniy muloqot va kengroq mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashdagi ahamiyati ta’kidlandi. Ishtirokchilar buyuk adib va diplomatning adabiy ijodi, ijtimoiy-siyosiy qarashlari bugungi kunda ham dolzarbligicha qolayotgani, xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv va do‘stlikni mustahkamlashga, Yangi Markaziy Osiyoni birgalikda barpo etishga xizmat qilayotganini ta’kidladilar.

В МИЦА состоялся творческий вечер, посвященный наследию Чингиза Айтматова
Ташкент, 20 декабря 2024 года – В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошел творческий вечер «Чингиз Айтматов: переплетение времён и культур в литературном наследии, философских и политических взглядах», приуроченный ко дню рождения великого кыргызского писателя. Мероприятие организовано совместно с Посольством Кыргызской Республики в Республике Узбекистан.
Гостями вечера стали представители Международного Иссык-кульского форума им. Ч. Айтматова, дипломаты ряда стран, официальные лица, представители общественности, научно-исследовательских учреждений Узбекистана и Кыргызстана, Кыргызского национального культурного центра Узбекистана, а также студенты двух стран.
Мероприятие открылось постановкой труппы Узбекского национального академического драматического театра, представившей отрывок из спектакля «Момо ер» («Материнское поле») по произведению Ч. Айтматова. Участники погрузились в атмосферу литературного достояния великого писателя, который через описание жизни семьи Толгонай отразил исторические судьбы и надежды на лучшее будущее народов нашего региона.
В начале вечера к участникам с приветственной речью обратился директор МИЦА Жавлон Вахабов, который подчеркнул, что в Узбекистане всегда с особым уважением относились к Чингизу Айтматову и его творчеству, а также по достоинству оценивают его идейно-философское наследие.
Как отметила вице-президент Иссык-Кульского форума им. Чингиза Айтматова Динара Жумабаева, сегодняшний вечер — это не просто дань уважения великому человеку, но и возможность ещё раз задуматься о значении его наследия в контексте современной Центральной Азии. Именно Чингиз Айтматов через свои произведения, философию и дипломатическую деятельность демонстрировал, как важно строить мосты понимания между культурами и народами.
Отмечено, что Узбекистан высоко ценит творчество Чингиза Айтматова.  Вручение ему таких высоких государственных наград как ордена «Дустлик» («Дружба») и «Буюк хизматлари учун» («За выдающиеся заслуги») подчёркивает уважение к его вкладу в укрепление дружбы между народами региона.
В своём выступлении Д. Жумабаева напомнила об Ассамблее народов Центральной Азии, которая была создана по инициативе Ч. Айтматова и вице-президентом которой был выдающийся узбекский поэт Абдулла Арипов. Возрождение Ассамблеи стало бы не только данью уважения Чингизу Айтматову, но и важным шагом к укреплению дружбы и сотрудничества между странами Центральной Азии, считает вице-президент Иссык-Кульского форума.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов отметил, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе своего первого государственного визита в Кыргызстан вручил кыргызскому лидеру сборник избранных произведений Ч. Айтматова, переведенный на узбекский язык. «Великий писатель и общественный деятель Чингиз Айтматов является выдающейся личностью не только кыргызского, но и всех тюркских народов, в том числе народа Узбекистана, большим другом которого он был», - отмечал Ш. Мирзиёев в предисловии к сборнику.
По словам академика А. Саидова, который был лично знаком с Чингизом Торекуловичем, он был не только великим писателем и мыслителем, но и настоящим дипломатом XX и начала XXI веков. «На протяжении всей истории человечества мы воспитывали в людях культуру войны, а когда мы будем воспитывать в сознании живых людей культуру мира?», - задавался вопросом Ч. Айтматов. Он посвятил дипломатической деятельности почти 20 лет. «У писателя и дипломата в чем-то схожие профессии: и тот, и другой сближает народы, только каждый в своей ипостаси», - говорил он. Чингиз Айтматов – дипломат от Бога, он был Народным Послом, его дипломатический голос можно было расслышать сердцем, отметил А. Саидов.
Асан Ахматов, член Союза писателей Кыргызстана, племянник Чингиза Айтматова в своей речи отметил, что в 2021 г. по инициативе Президента Узбекистана была учреждена Международная премия имени великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои. Чингиз Торекулович был посмертно награжден данной наградой. Асан Ахматов выразил искреннюю благодарность Шавкату Мирзиёеву за высокую оценку вклада Чингиза Айтматова в мировую литературу.
Заместитель министра культуры Республики Узбекистан Авазхон Таджиханов отметил, что ко дню рождения писателя был снят документальный фильм о его жизни и творчестве, а также поставлены на сценах узбекских театров такие спектакли, как «Белый пароход», «Джамиля», «Материнское поле», «Плаха» и другие спектакли по произведениям Ч.Айтматова. Знаковым событием стало создание фильма по повести «Тополёк мой в красной косынке» («Сарвикомат дилбарим»), подготовленного совместно узбекскими и кыргызскими кинематографистами, и получившего положительные отклики аудитории обеих стран.
Директор Международного института центральноазиатских исследований в Самарканде Рутбиль Эврен подчеркнул выдающийся вклад Чингиза Айтматова и огромную значимость его произведений для осмысления сложностей, с которыми сталкивались народы Центральной Азии. По его словам, труды Айтматова остаются важными для будущих поколений, помогая постичь смысл жизни, а также способствуют укреплению диалога, взаимопонимания и доброжелательных отношений между народами. Особое внимание Рутбиль Эврен уделил мастерству писателя в создании произведений на русском языке, отметив, что они служили мостом между русскоязычным и тюркоязычным мирами.
Главный редактор журнала "Жахон адабиети", заслуженный журналист Республики Узбекистан Ахмаджон Мелибоев в своем выступлении обратил внимание на возрастающий интерес молодежи к творчеству Чингиза Айтматова. Выступающий проинформировал участников мероприятия о деятельности Центра изучения Чингиза Айтматова в Национальном университете Узбекистана. По словам А. Мелибоева, молодое поколение, знакомясь с произведениями Ч. Айтматова, дает новый взгляд и новое понимание творчества великого писателя. В завершении своей речи А. Мелибоев подарил вице-президенту Иссык-Кульского форума Д. Жумабаевой книгу "Жизнь, которая длится дольше века", посвященную Чингизу Айтматову.
Профессор УМЭД, бывший Посол Узбекистана в странах Бенилюкс Алишер Файзуллаев отметил, что Ч. Айтматов всегда выступал за тесные отношения между странами Центральной Азии. Его можно назвать предвестником тех отношений, которые сейчас укрепляются между нашими странами. Он всячески пытался сблизить народы нашего региона. А. Файзуллаев назвал Ч. Айтматова «Послом Центральной Азии на мировой сцене».
В завершении мероприятия председатель Кыргызского национального культурного центра Узбекистана Рахматулла Жабборов прочитал стихотворение Чингиза Айтматова на кыргызском языке.
Внимаю участников была представлена фотовыставка, на которой были продемонстрированы уникальные кадры и моменты из жизни Ч. Айтматова.
В целом, творческий вечер прошел в теплой атмосфере и был наполнен душевными рассказами о жизни и деятельности Чингиза Айтматова. Участники делились историями встреч с великим писателем, раскрывая многогранную личность Айтматова с разных сторон.
Мероприятие подчеркнуло важность наследия Чингиза Айтматова для укрепления культурного диалога и более широкого регионального сотрудничества. Участники отметили, что литературное творчество и общественно-политические взгляды великого писателя и дипломата остаются актуальными и сегодня, способствуя укреплению взаимопонимания и дружбы между народами, совместному строительству Новой Центральной Азии.