MOXI Martti Axtisaari Tinchlik jamg‘armasi bilan hamkorlikni mustahkamlamoqda
Joriy yil 31-oktabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) “Markaziy Osiyo va Shimoliy mamlakatlar: yangi hamkorlik istiqbollari” mavzusidagi davra suhbati doirasida Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubb ishtirokida Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Martti Axtisaari Tinchlik jamg‘armasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi.
Hujjat siyosat, iqtisod va mintaqaviy xavfsizlik sohalarida qoʻshma tadqiqotlar oʻtkazish, oʻzaro tashriflar va doimiy aloqalarni qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan masalalar boʻyicha qoʻshma tadbirlar tashkil etishni nazarda tutadi.
Tomonlar professional muloqotni rivojlantirish maqsadida tadqiqotlar bo’yicha sa’y-harakatlarini birlashtirish hamda Markaziy Osiyo davlatlari va Shimoliy kengash mamlakatlari o‘rtasida barqaror rivojlanish sohasida muvozanatli yechimlarni ishlab chiqish uchun qo‘shma platformalar yaratishdan manfaatdorligini bildirdi.

МИЦА укрепляет партнёрство с Фондом мира Мартти Ахтисаари
31 октября с.г. в МИЦА в рамках круглого стола на тему «Центральная Азия и Северные страны: новые перспективы партнёрства» с участием Президента Финляндии Александра Стубба состоялось подписание Соглашения о сотрудничестве между Международным институтом Центральной Азии и Фондом мира Мартти Ахтисаари.
Документ предусматривает проведение совместных исследований в области политики, экономики и региональной безопасности, осуществление взаимных визитов и поддержание постоянных контактов, а также организацию совместных мероприятий по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Стороны выразили заинтересованность в объединении исследовательских усилий с целью развития профессионального диалога и создания совместных площадок для выработки сбалансированных решений в области устойчивого развития между государствами Центральной Азии и странами Северного совета.