O‘zbekiston Prezidenti mamlakatni investitsiyaviy rivojlantirishning yangi bosqichidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilab berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev V Toshkent xalqaro investitsiya forumida nutq so‘zladi.
Quyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan asosiy tashabbuslar:
✅ ishtirokchilar uchun asosiy soliqlar bo‘yicha nol stavkalar joriy etiladigan, shuningdek ingliz huquqi tamoyillari va mustaqil tijorat sudi kabi xalqaro huquqiy mexanizmlar tatbiq etiladigan Toshkent xalqaro moliya markazini tashkil etish taklif etildi;
✅ kapital bozorini rivojlantirish va muqobil moliyalashtirish vositalarini kengaytirish, jumladan “Kapital bozori to‘g‘risida” va “Muqobil investitsiya fondlari to‘g‘risida”gi qonunlarni qabul qilish tashabbusi ilgari surildi;
✅ mashinasozlik, kimyo sanoati, elektrotexnika, farmatsevtika hamda qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va yangi qo‘shilgan qiymat zanjirlarini shakllantirish taklif etildi;
✅ “yashil” energetika va sun’iy intellekt sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish, jumladan energiya saqlash tizimlarini rivojlantirish, elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish, data-markazlar yaratish hamda milliy raqamli va AI dasturlarini joriy etish tashabbusi ilgari surildi;
✅ Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘li, Transafg‘on yo‘lagi va O‘rta koridorni rivojlantirish, shuningdek yangi xalqaro aeroportlar va logistika markazlarini barpo etishni o‘z ichiga olgan mintaqaviy transport-logistika loyihalarini jadallashtirish taklif etildi;
✅ xususiy investitsiyalarni jalb etgan holda urbanizatsiya dasturlari, yangi shaharlar qurilishi, uy-joy sektori, turizm va agrosanoatni rivojlantirish orqali investitsion hamkorlikni mintaqaviy rivojlanish darajasiga olib chiqish tashabbusi ilgari surildi;
✅ Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari investitsiya kengashlarining mintaqaviy alyansini tashkil etish orqali mintaqalararo hamkorlikni kuchaytirish va yanada uyg‘un hamda jozibador investitsiya muhitini shakllantirish muhimligi qayd etildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев обозначил ключевые приоритеты инвестиционного развития страны на V Ташкентском международном инвестиционном форуме
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил в V Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Ниже приводятся основные инициативы, выдвинутые Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым:
✅ предложено создание Ташкентского международного финансового центра с нулевыми ставками основных налогов для участников, а также внедрением международных правовых механизмов, включая принципы английского права и независимый коммерческий суд;
✅ инициировано развитие рынка капитала и расширение инструментов альтернативного финансирования, включая принятие законов «О рынке капитала» и «Об альтернативных инвестиционных фондах»;
✅ предложено расширение промышленной кооперации и формирование новых цепочек добавленной стоимости в машиностроении, химической промышленности, электротехнике, фармацевтике и производстве строительных материалов;
✅ выдвинута инициатива по углублению сотрудничества в сфере «зеленой» энергетики и искусственного интеллекта, включая развитие систем хранения энергии, модернизацию электросетей, создание дата-центров и внедрение национальных цифровых и AI-программ;
✅ предложено ускорение реализации региональных транспортно-логистических проектов, включая железную дорогу Китай–Кыргызстан–Узбекистан, Трансафганский коридор и развитие Срединного коридора, а также создание новых международных аэропортов и логистических хабов;
✅ инициировано выведение инвестиционного сотрудничества на уровень регионального развития через масштабные программы урбанизации, строительство новых городов, развитие жилищного сектора, туризма и агропромышленного комплекса с привлечением частных инвестиций;
✅ отмечена важность усиления межрегионального взаимодействия и создания Регионального альянса инвестиционных советов стран Центральной Азии и Кавказа для формирования более гармоничного и привлекательного инвестиционного пространства.