MOXI direktori Sukuba universiteti prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazdi
Yaponiyaga amaliy tashrif doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Sukuba universiteti prezidenti Kesuke Nagata bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida K. Nagataning 2025-yil dekabr oyida "Markaziy Osiyo+Yaponiya" muloqoti doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan o‘tkazgan uchrashuvi yakunlari, shuningdek, universitetning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan akademik hamkorligini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
J. Vaxabov Yaponiyaning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan akademik hamkorligida Sukuba universiteti alohida o‘rin tutishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, universitet yillar davomida mintaqa bilan hamkorlikning barqaror infratuzilmasini shakllantirgan - oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi kelishuvlardan tortib maqsadli stipendiyalargacha. Ta’kidlanganidek, kadrlar tayyorlash O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikning eng muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
Kadrlar tayyorlash O‘zbekiston va Yaponiya hamkorligining eng muhim yo‘nalishlaridan biri ekani ta’kidlandi. Yaponiyaning davlat boshqaruvi, barqaror rivojlanish va texnologik modernizatsiya sohasidagi tajribasi mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar uchun amaliy ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Misol tariqasida MOXI ilmiy xodimining Sukuba universiteti magistraturasiga qabul qilinishi keltirildi. Xalqaro ommaviy siyosat bo‘yicha bir yarim yillik dastur doirasida u NipCA loyihasining Yaponiya va Yevroosiyo tadqiqotlari maxsus dasturi (SPJES) bo‘yicha tadqiqot ishlarini davom ettiradi.
NipCA loyihasi (Nippon Foundation Central Asia–Japan Human Resource Development Project) - Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun kadrlar tayyorlash dasturi bo‘lib, 2019-yilda Sukuba universiteti tomonidan Nippon jamg‘armasi ko‘magida ishga tushirilgan.
Loyiha doirasida tanlov asosida universitet magistraturasida, shu jumladan Yaponiya va Yevroosiyo tadqiqotlari maxsus dasturi (SPJES) bo‘yicha o‘qish uchun stipendiyalar taqdim etiladi.

Директор МИЦА провёл встречу с президентом Университета Цукубы
В рамках рабочего визита в Японию директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с президентом Университета Цукубы Кёсукэ Нагатой.
В ходе беседы обсуждены итоги встречи К. Нагаты с Президентом Шавкатом Мирзиёевым на полях диалога «Центральная Азия+Япония» в декабре 2025 года, а также перспективы расширения академического сотрудничества университета со странами Центральной Азии.
Ж. Вахабов отметил, что Университет Цукубы занимает особое место в академическом взаимодействии Японии со странами Центральной Азии. По его словам, за годы работы университет сформировал устойчивую инфраструктуру сотрудничества с регионом – от межвузовских соглашений до целевых стипендиальных программ.
Подчеркнуто, что подготовка кадров является одним из наиболее востребованных направлений сотрудничества Узбекистана с Японией. Отмечено, что японский опыт в сферах государственного управления, устойчивого развития и технологической модернизации представляет практический интерес для реализуемых в стране реформ.
В качестве примера приведено зачисление научного сотрудника МИЦА в магистратуру Университета Цукубы. В рамках полуторагодичной программы по международной публичной политике он продолжит исследовательскую работу по линии специальной программы японских и евразийских исследований (SPJES) проекта NipCA.
Проект NipCA (Nippon Foundation Central Asia–Japan Human Resource Development Project) – программа подготовки кадров для стран Центральной Азии, запущенная Университетом Цукубы в 2019 году при поддержке Фонда Ниппон.
В рамках проекта на конкурсной основе предоставляются стипендии для обучения в магистратуре университета, в том числе по специальной программе японских и евразийских исследований (SPJES).