Qozog‘iston Prezidenti bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi
Q.-J. Toqayev Air Astana prezidenti Piter Fosterni qabul qildi. Uchrashuvda Prezident Qasim-Jomart Toqayevga Air Astana aviakompaniyasining 2022 yildagi operatsion va moliyaviy ko‘rsatkichlari haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, kompaniyaning 2023-2027 yillarga mo‘ljallangan rejasi taqdim etildi.
Air Astana o‘z parkini Airbus A320 va Boyeing 787 Dreamliner kabi yangi avlod samolyotlari bilan to‘ldirishni rejalashtirmoqda. Bu samolyotlar mamlakatga 2025 yilda keltiriladi.
Piter Foster kompaniyaning arzon bo‘lgan Fly Arystan sho‘’ba korxonasi istiqbollari va 2024 yilda IPOga tayyorgarlik haqida ma’lum qildi.
Prezident Air Astana faoliyatini ijobiy baholab, kompaniyaning samolyotlar sonini ko‘paytirish va parvozlar geografiyasini kengaytirish strategiyasiga ijobiy baho berdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida aviakompaniyaning yo‘lovchilar sonini oshirishga qaratilgan narx siyosati muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Q.-J. Toqayev Qozog‘iston shaxmat federatsiyasi prezidenti T.Turlovni qabul qildi.
Suhbat chog‘ida Uchrashuvda mamlakatda shaxmatni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Qasim-Jomart Toqayevga yaqinda xalqaro shaxmat federatsiyasi (FIDE) tomonidan tashkil etilgan xalqaro musobaqalar natijalari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Timur Turlov federatsiyaning kelajak rejasi haqida gapirdi. Xususan, federatsiya mamlakatdagi shaxmat seksiyalari sonini ikki marta, ya’ni 7 mingdan 14 minggacha, shu bilan intellektual millatni shakllantirishga hissa qo‘shishda davom etmoqda. Federatsiya, shuningdek, Qozog‘iston terma jamoasi yetakchilarining salohiyatini namoyish etish, yangi chempionlarni yetishtirishga xizmat qiladi.

Президент Казахстана провёл ряд встреч
В ходе встречи Президенту была представлена информация об операционных и финансовых показателях авиакомпании Air Astana за 2022 г., а также о планах компании на 2023-2027 гг. В частности, Air Astana планирует дальнейшее расширение авиапарка самолётами нового поколения семейства Airbus A320 и Boeing 787 Dreamliner, поставка которых запланирована на 2025 г..
П. Фостер рассказал о перспективах работы подразделения компании – лоукостера FlyArystan, а также о подготовке к IPO в 2024 г.
Глава государства положительно оценил деятельность Air Astana и поддержал стратегию развития компании по увеличению количества самолётов и расширению географии полётов.
Также в ходе встречи была обсуждена ценовая политика авиакомпании по стимулированию роста пассажиропотока.
Кроме того, К.-Ж. Токаев провёл встречу спрезидентом Казахстанской федерации шахмат Т. Турловым.
В ходе беседы были обсуждены вопросы развития шахмат в нашей стране.
Главе государства была представлена информация об итогах недавних международных турниров, организованных в Казахстане совместно с Международной шахматной федерацией (FIDE).
Т. Турлов поделился планами работы федерации на предстоящий период. В частности, предстоит реализовать поставленную Президентом задачу по увеличению в 2 раза количества шахматных секций с нынешних 7 до 14 тыс., продолжить работу по популяризации шахмат, тем самым внося вклад в формирование интеллектуальной нации. Также федерация намерена реализовать потенциал лидеров сборной Казахстана и вырастить новых чемпионов.
Глава государства был проинформирован о ходе подготовки к матчу за звание чемпиона мира по шахматам, который планируется провести в Астане с 7 апреля по 1 мая т.г.
К.-Ж. Токаев высоко оценил успехи отечественных мастеров на мировой арене. По его словам, организация в нашей стране крупных соревнований с участием ведущих шахматистов планеты будет способствовать росту популярности этого спорта, в том числе среди детей и молодёжи.