MOXIda “O‘zbekiston–Tojikiston: ittifoqchilik va mintaqaviy hamkorlikning yangi istiqbollari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi
2026-yil 12-mart kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida “O‘zbekiston–Tojikiston: ittifoqchilik va mintaqaviy hamkorlikning yangi istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Tadbir tashkilotchilari — Markaziy Osiyo xalqaro instituti hamda Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi.
Konferensiyada O‘zbekiston-Tojikiston hamkorligining bugungi holati va istiqbollari muhokama qilinadi, shuningdek ikki tomonlama va ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan taklif va tavsiyalar ishlab chiqiladi.
Konferensiya ishida rasmiy shaxslar, parlament tuzilmalari va diplomatik korpus vakillari, ishbilarmon doiralar va biznes birlashmalari, ikki mamlakatning tahliliy va ilmiy-tadqiqot institutlari mutaxassislari, shuningdek oliy ta’lim muassasalari, ijodiy uyushmalar va milliy madaniy markazlar vakillari ishtirok etadi.
Tadbir dasturi uchta sho‘’badan iborat:
1. “O‘zbekiston va Tojikiston: ittifoqchilik sherikligining yangi sifat bosqichiga”;
2. “Iqtisodiyot, transport, ta’lim, fan, madaniyat va turizm sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari”;

В МИЦА состоится международная конференция на тему: «Узбекистан-Таджикистан: новые перспективы союзничества и регионального сотрудничества»
12 марта 2026 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоится международная научно-практическая конференция «Узбекистан-Таджикистан: новые перспективы союзничества и регионального сотрудничества».
Организаторами мероприятия являются Международный институт Центральной Азии и Центр стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан.
В ходе форума будут обсуждены состояние и перспективы узбекско-таджикского взаимодействия, а также выработаны предложения, направленные на укрепление двустороннего и многостороннего сотрудничества.
В работе конференции примут участие официальные лица, представители парламентских структур, дипломатического корпуса, деловых кругов и бизнес–объединений, профильных специалистов аналитических и академических учреждений обеих стран, а также высших учебных заведений, творческих союзов и национальных культурных центров.
Мероприятие проводится в трёх тематических сессиях: «Узбекистан и Таджикистан: к новому качеству союзнического партнерства»; «Перспективы взаимовыгодного сотрудничества в сферах экономики, транспорта, образования, науки, культуры и туризма»; «Укрепление взаимодействия двух стран в многосторонних региональных форматах».