Jahon banki O‘zbekiston iqtisodiy bashoratini yaxshiladi: 2025 yilda YaIM 7,7%, 2026 yilda 6,4% va 2027 yilda 6,7% bo‘lishi kutilmoqda.
Hisobotda ta’kidlanishicha, mamlakat yaqin yillarga kuchli pozitsiyadan kirib bormoqda – aholining daromadlari o‘sishi, investitsiya faolligi, pul o‘tkazmalari va izchil islohotlar bunga asos bo‘lmoqda.
Asosiy vazifa esa davlat korxonalarining ustunligini kamaytirish va xususiy sektorni rivojlantirish bo‘lib qolmoqda, bu esa yanada samarali va barqaror o‘sishni ta’minlashi kerak.

Всемирный банк улучшил прогнозы по экономике Узбекистана: рост ВВП ожидается на уровне 7,7% в 2025 году, 6,4% в 2026 м и 6,7% в 2027 м.
В докладе отмечается, что страна входит в ближайшие годы с сильных позиций – благодаря высоким доходам населения, инвестиционной активности, росту переводов и последовательным реформам.
Ключевой вызов остается прежним: сокращение доминирования государственных предприятий и развитие частного сектора, что должно обеспечить переход к более продуктивному и устойчивому росту.