Hurmatli Beybut Bakirovich,
Mehmonlarimizni qutlashga va tadbirda ishtirok etayotganingiz uchun sizga samimiy minnatdorchilik bildirishga ijozat bergaysiz.
Davom etishdan avval qozog‘istonlik birodarlarimizni mamlakatning yangi Konstitutsiyasi bo‘yicha umumxalq referendumi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor tabriklashga ijozat bergaysiz. Ushbu Asosiy qonun Prezident Toqayevning "Adolatli Qozog‘iston"ni barpo etish yo‘lini mustahkamlaydi.
Shuningdek, uchrashuvimiz joriy yilning 22-aprel kuni Qozog‘istonning ushbu tashkilotga raisligi doirasida Ostonada bo‘lib o‘tadigan Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi (OQXJ) ta’sischi davlatlari rahbarlari kengashi yig‘ilishi arafasida o‘tkazilmoqda.
Biz Qozog‘iston tomonini mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyoning uzoq muddatli ekologik kun tartibini shakllantirish masalalarida faoliyati tobora tizimli tus olayotgan Jamg‘armaga muvaffaqiyatli raislik qilayotgani bilan tabriklaymiz.
Kelgusi yilda estafetani O‘zbekiston qabul qilishi ramziy ma’noga ega. Bu mintaqada barqaror rivojlanish va ekologik xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha qo‘shma yondashuvlarni izchil ilgari surayotgan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi vorisiylik va yaqin hamkorlik ruhini yaqqol aks ettiradi.
Bugungi uchrashuvning o‘zi O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlarining bugungi dinamikasi va so‘nggi yillardagi mintaqaviy tendensiyalarni hisobga olgan holda alohida ahamiyatga ega.
Davra suhbatimiz Qozog‘iston Prezidentining bir hafta oldin O‘zbekistonga amaliy tashrifiga bag‘ishlandi. O‘tkazilgan muzokaralar norasmiy xarakterga ega bo‘lishiga qaramay, yuqori darajadagi va boy mazmunga ega bo‘ldi.
2023-yildan buyon bunday uchrashuvlar Chimkent, Xiva va Olmaotada o‘tkazildi. Buxoro sammiti O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ishonchli muloqot an’analarining mantiqiy davomi va har tomonlama strategik sheriklikni mustahkamlashda muhim bosqich bo‘ldi.
Shu nuqtai nazardan, Prezident Q.J. Toqayevning sammit yakunlari bo‘yicha Sh.M. Mirziyoyevga yo‘llagan maktubini keltirib o‘tmasam bo‘lmaydi. Qozog‘iston rahbari ta’kidlaganidek, "puxta o‘ylangan tadbirlarga boy tashrifning o‘zi, shubhasiz, foydali bo‘ldi; Buxorodagi bir kunlik muzokaralar raundi uzoq muddatli siyosiy samara nuqtai nazaridan rasmiy tashrifdan qolishmaydi."
Shu munosabat bilan ta’kidlash joizki, uchrashuv yakunlariga berilgan bunday yuksak baho davlatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro hurmat, ishonch va bir-birining manfaatlarini hisobga olishga asoslangan hamkorlikning misli ko‘rilmagan darajasini tasdiqlaydi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi sur’ati so‘nggi yillarda ikki mamlakatning barqaror va izchil yaqinlashuvining ifodasidir.
2022-yilda O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining sifat jihatidan yangi bosqichini institutsional jihatdan mustahkamlagan Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomaning imzolanishi muhim bosqich bo‘ldi.
Bugun biz oliy darajadagi siyosiy muloqotning yuqori intensivligini kuzatmoqdamiz, bu esa mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning butun spektrini belgilaydi.
Shunday qilib, birgina 2025-yilda davlat rahbarlari o‘rtasida ikki tomonlama formatda ham, ko‘p tomonlama platformalarda ham 20 dan ortiq aloqalar qayd etildi, bu esa oyiga o‘rtacha deyarli ikkita o‘zaro hamkorlikni tashkil etadi va barqaror siyosiy muvofiqlashuvdan dalolat beradi.
Aynan ularning muntazam aloqalari va yuqori darajadagi ishonchi ikki tomonlama munosabatlarning barqaror rivojlanish dinamikasini ta’minlovchi asosga aylandi.
Shu ma’noda norasmiy uchrashuvlar hamkorlikning "moslashuvchan konturi" vazifasini bajarib, ortiqcha byurokratiyasiz pozitsiyalarni tezda kelishish imkonini beradi.
Bu aloqalar savdo-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning barqaror o‘sishi, investitsiyaviy hamkorlikning kengayishi va qo‘shma loyihalar sonining ko‘payishida o‘z aksini topmoqda. Qozog‘iston O‘zbekistonning yetakchi savdo hamkorlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Sanoat kooperatsiyasi izchil rivojlanmoqda, qo‘shma investitsiya portfeli shakllantirilmoqda, energetika, innovatsiyalar va raqamlashtirish sohalarida hamkorlik kengaymoqda. Transport-logistika bog‘liqligini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda, bu esa nafaqat ikki mamlakat, balki butun mintaqaning tranzit salohiyatini kuchaytiradi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash, ta’lim va ilmiy almashinuvlarni kengaytirish muhim omil bo‘lib qolmoqda, bu esa xalqlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvning uzoq muddatli poydevorini yaratadi.
Bularning barchasi O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlari barqaror, amaliy yo‘naltirilgan va chinakam ittifoqchilik xususiyatiga ega bo‘ldi, deb aytish imkonini beradi.
Hurmatli ekspertlar!
O‘zbekiston va Qozog‘iston Markaziy Osiyodagi iqtisodiy, texnologik, demografik va boshqa jihatdan eng yirik davlatlardir. Ularning salmoqli salohiyati va mintaqadagi barcha qo‘shnilarimiz bilan amalga oshirilayotgan loyihalarni hisobga olgan holda, Toshkent va Ostona o‘rtasidagi hamkorlik bugungi kunda mintaqaviy kooperatsiyaning "tayanch konstruksiyasi"ga aylanib borayotganini ta’kidlash mumkin.
Aslida, gap mintaqaviy barqarorlik yadrosini shakllantirish haqida ketmoqda, uning atrofida butun mintaqaning barqarorligi va taraqqiyoti barpo etilmoqda. Mintaqaning ikki yirik davlati o‘zaro kelishilgan holda harakat qilsa, bu butun mintaqa uchun yanada bashorat qilinadigan va barqaror dinamikani belgilaydi.
Asosiy mintaqaviy format - Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarining shakllanish tarixi buning yaqqol tasdig‘idir.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazish g‘oyasi ilk bor O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017 yil sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida ilgari surilgan edi.
O‘shanda Qozog‘iston ushbu tashabbusni birinchilardan bo‘lib qo‘llab-quvvatlagan va buning natijasida 2018-yilda Ostonada mintaqa davlatlari rahbarlarining birinchi Maslahat uchrashuvlari o‘tkazilgan edi. Ushbu sammitning o‘tkazilishi Markaziy Osiyoni rivojlantirishning asosiy masalalari bo‘yicha kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqishga qaratilgan mintaqaviy muloqotning barqaror mexanizmini shakllantirish uchun institutsional asos yaratdi.
Shu bilan birga, bu o‘zaro ta’sir allaqachon tizimli, aniq, samarali xususiyatga ega ekanligi muhimdir. Bu iqtisodiy manfaatlarning uyg‘unlashuvi, savdo-investitsiya aloqalarini kengaytirish va barqaror transport-logistika tarmog‘ini shakllantirishda namoyon bo‘ladi, bu esa tabiiy ravishda Markaziy Osiyoning ichki bog‘liqligini kuchaytiradi.
Mintaqaviy jarayonlarning hozirgi dinamikasi doimiy ekspert tahlilini, ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun puxta o‘ylangan yondashuvlar va amaliy tavsiyalarni ishlab chiqishni talab etadi.
Shu nuqtai nazardan, Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) va Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti (KISI) bir necha yildan beri hamkorlikni izchil rivojlantirib, ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi professional almashinuv va tahliliy qo‘llab-quvvatlash uchun barqaror platforma yaratib kelmoqda.
Bugungi davra suhbati barqaror ekspert hamkorligimizning yana bir tasdig‘idir. Dasturga muvofiq, O‘zbekiston-Qozog‘iston sherikligining asosiy yo‘nalishlarini qamrab olgan uchta tematik sessiya o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Umid qilamanki, ushbu tadbir mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ekspertlar muloqotiga qo‘shimcha sur’at bag‘ishlaydi va hamkorlikning yanada amaliy shakllariga chiqish imkonini beradi.

Приветственное слово директора МИЦА Ж. Вахабова на «круглом столе» на тему: «Новая динамика узбекско-казахстанских отношений союзничества. Что дальше после саммита в Бухаре?»
18 апреля 2026 г.,Ташкент.
Уважаемый Бейбут Бакирович,
Уважаемый Жандос Нурланович,
Уважаемые коллеги, дорогие друзья,
Позвольте поприветствовать наших гостей и выразить вам искреннюю благодарность за участие в мероприятии.
Прежде чем мы начнем позвольте еще раз поздравить наших казахстанских братьев с успешным проведением общенационального референдума по новой Конституции страны. Этот Основной закон закрепляет курс Президента Токаева на построение «Справедливого Казахстана».
Также наша встреча проходит в преддверии Заседания Совета Глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала (МФСА), которое пройдёт 22 апреля т.г. в Астане в рамках председательства Казахстана в этой организации.
Поздравляем казахстанскую сторону с успешным председательством в Фонде, деятельность которого приобретает всё более системный характер в вопросах укрепления регионального взаимодействия и формирования долгосрочной экологической повестки Центральной Азии.
Символично, что в следующем году эстафету примет Узбекистан. Это наглядно отражает дух преемственности и тесного взаимодействия между нашими странами, которые последовательно продвигают совместные подходы к устойчивому развитию и экологической безопасности региона.
Сам факт сегодняшней встречи имеет особое значение, учитывая текущую динамику узбекско-казахстанских отношений и региональные тенденции последних лет.
Наш «круглый стол» посвящён состоявшемуся буквально неделю назад рабочему визиту Президента Казахстана в Узбекистан. Несмотря на его неформальный характер, прошедшие переговоры отличались высоким уровнем и насыщенным содержанием.
С 2023 года такие встречи прошли в Шымкенте, Хиве и Алматы. Бухарский саммит стал логическим продолжением традиции доверительного диалога и важной вехой в укреплении всестороннего стратегического партнёрства между Узбекистаном и Казахстаном.
В этом ключе не могу не процитировать послание Президента К.-Ж. Токаева в адрес Ш.М. Мирзиёева, направленное по итогам саммита. Как отметил глава Казахстана, «сам визит, насыщенный тщательно продуманными мероприятиями, безусловно, был полезным; однодневный раунд переговоров в Бухаре с точки зрения долгосрочной политической отдачи ничем не уступает официальному визиту».
В этой связи важно подчеркнуть, что столь высокая оценка итогов встречи подтверждает беспрецедентный уровень взаимодействия наших государств на основе взаимного уважения, доверия и учета интересов друг друга.
Современная динамика отношений между Узбекистаном и Казахстаном является отражением устойчивого и последовательного сближения двух стран в последние годы.
Ключевым этапом стало подписание в 2022 году Договора о союзнических отношениях, который институционально закрепил качественно новый этап узбекско-казахстанского сотрудничества.
Сегодня мы наблюдаем высокую интенсивность политического диалога на высшем уровне, который задаёт тон всему спектру сотрудничества наших стран.
Так, только в 2025 году было зафиксировано более 20 контактов между главами государств – как в двустороннем формате, так и на многосторонних площадках, что в среднем составляет почти два взаимодействия в месяц и свидетельствует о стабильной политической координации.
Именно их регулярные контакты и высокий уровень доверия стали основой, которая обеспечивает двусторонним отношениям устойчивую динамику развития.
Неформальные встречи в этом ключе выполняют функцию «гибкого контура» сотрудничества, позволяя оперативно согласовывать позиции без избыточной бюрократизации.
Практическое наполнение этих контактов отражается в устойчивом росте торгово-экономических показателей, расширении инвестиционной кооперации и увеличении числа совместных проектов. Казахстан остаётся одним из ведущих торговых партнёров Узбекистана.
Поступательно развивается промышленная кооперация, формируется совместный инвестиционный портфель, расширяется взаимодействие в сферах энергетики, инноваций и цифровизации. Особое внимание уделяется развитию транспортно-логистической взаимосвязанности, что усиливает транзитный потенциал не только двух стран, но и региона в целом.
Важным элементом остаётся укрепление культурно-гуманитарных связей, расширение образовательных и научных обменов, что формирует долгосрочную основу взаимопонимания между нашими народами.
В совокупности это позволяет говорить о том, что узбекско-казахстанские отношения приобрели устойчивый, практико-ориентированный и по-настоящему союзнический характер.
Уважаемые эксперты!
Узбекистан и Казахстан – это самые крупные в экономическом, технологическом, демографическом и иных значениях государства Центральной Азии. Учитывая их значительный потенциал и реализуемые со всеми нашими соседями по региону проекты можно отметить, что взаимодействие Ташкента и Астаны сегодня фактически становится «несущей конструкцией» региональной кооперации.
По сути, речь идёт о формировании ядра региональной устойчивости, вокруг которого строится стабильность и развитие всего региона. Когда две крупнейшие страны региона действуют согласованно, это задаёт более предсказуемую и стабильную динамику для всего региона.
Наглядным подтверждением этого служит история становления ключевого регионального формата — Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Впервые идея проведения регулярных встреч глав государств Центральной Азии была озвучена Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в сентябре 2017 года на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Тогда, Казахстан одним из первых поддержал эту инициативу, результатом которого стало проведение первых Консультативных встреч глав государств региона в 2018 году в Астане. Проведение этого саммита заложило институциональную основу для формирования устойчивого механизма регионального диалога, ориентированного на выработку согласованных подходов по ключевым вопросам развития Центральной Азии.
При этом важно, что это взаимодействие уже носит структурированный, конкретный, результативный характер. Оно проявляется в сопряжении экономических интересов, расширении торгово-инвестиционных связей и формировании устойчивой транспортно-логистической сети, что естественно усиливает внутреннюю связанность Центральной Азии.
Текущая динамика региональных процессов требует постоянного экспертного осмысления, выработки взвешенных подходов и практических рекомендаций для развития двустороннего и регионального взаимодействия.
В этом контексте Международный институт Центральной Азии (МИЦА) и Казахстанский институт стратегических исследований (КИСИ) уже не первый год последовательно развивают сотрудничество, формируя устойчивую площадку профессионального обмена и аналитического сопровождения двусторонней и региональной повестки.
Сегодняшний «круглый стол» является очередным подтверждением нашего устойчивого экспертного взаимодействия. В соответствии с программой предусмотрено проведение трёх тематических сессий, которые охватывают ключевые направления узбекско-казахстанского партнерства.
Рассчитываю, что это мероприятие придаст дополнительный импульс экспертному диалогу между нашими странами и позволит выйти на более прикладные форматы взаимодействия.