MOXI direktori J.Vaxabovning "Markaziy Osiyo - Afg‘oniston" maslahat muloqoti: ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik uchun keyingi qadamlar" mavzusidagi davra suhbatidagi nutqi
(2026-yil 13-aprel, Toshkent)
Hurmatli davra suhbati ishtirokchilari,
Xonimlar va janoblar!
Avvalo, bugungi davra suhbatining barcha ishtirokchilarini qutlashga va davra suhbatimizda ishtirok etishga tayyor ekanliklari uchun minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Doktor Abdul Xay Kanitga Institutimiz tadbirida, shuningdek, ertaga bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyoda suv xavfsizligi masalalariga bag‘ishlangan davra suhbatida ishtirok etgani uchun alohida minnatdorchilik bildirmoqchiman.
Markaziy Osiyoda tashkil etilayotgan tadbirlarda Afg‘oniston tahliliy markazi vakilining ishtiroki Markaziy Osiyo mamlakatlarining Afg‘onistonga nisbatan zamonaviy yondashuvlariga to‘liq mos keladigan juda yaxshi belgidir.
O‘zbekistondagi yetakchi tadqiqot instituti rahbari sifatida shuni ta’kidlamoqchimanki, biz O‘zbekiston-Afg‘oniston hamkorligini rivojlantirishga, jumladan ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi yaqin hamkorlikni rivojlantirishga muhim ahamiyat beramiz.
Aynan ekspertlar hamjamiyati nafaqat siyosiy muloqotni ilgari surishda intellektual yordam ko‘rsatishga, balki ikki tomonlama va mintaqaviy sheriklikning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha yangi g‘oyalar va amaliy takliflarni shakllantirishga qodir.
Bugun biz Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Strategik tadqiqotlar markazi o‘rtasida siyosiy va iqtisodiy tadqiqotlar, mintaqaviy xavfsizlik, savdo, investitsiyalar, sanoat, o‘zaro bog‘liqlik, ekologiya va suv masalalari sohalarida hamkorlik qilish, shuningdek, qo‘shma tadbirlar va ekspert almashinuvlari uchun asos yaratadigan hamkorlik to‘g‘risidagi bayonnomani imzolaymiz.
Bu hamkorlikni amaliy jihatdan boyitish allaqachon boshlangan. Bu yil MOXI delegatsiyasining Kobulga tashrifi chog‘ida doktor Kanit bizga bir qator ilmiy jurnallar va nashrlarni taqdim etdi. Shu munosabat bilan MOXI ekspertlarining materiallarini STI nashrlarida chop etish, shuningdek, ikki markaz rahbarlarining qo‘shma maqolasini tayyorlash istiqbolli hisoblanadi.
Shuningdek, MOXI Afg‘oniston tahliliy tuzilmalarining Amerika, Yevropa va boshqa xorijiy tadqiqot markazlari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatish uchun maydon bo‘lishi mumkin, deb hisoblaymiz. Bu borada markazlarimiz ishtirokida qo‘shma tadbirlar o‘tkazish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha qo‘shma takliflar tayyorlash uchun platforma sifatida O‘zbekiston va Afg‘oniston ekspertlar kengashini tashkil etish istiqbolli qadam bo‘lishi mumkin.
Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri Amir Xon Muttaqiyning Kobulda "Markaziy Osiyo - Afg‘oniston" tahliliy markazlarining birinchi forumini o‘tkazish tashabbusini ham qo‘llab-quvvatlaymiz va uning amaliy hamkorlik yo‘l xaritasi bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish uchun muhim maydon sifatida o‘tkazilishini katta qiziqish bilan kutamiz.
O‘ylaymizki, bunday forum kun tartibiga savdo-iqtisodiy hamkorlik, transport yo‘laklarini rivojlantirish, mintaqaviy xavfsizlik, energetika, suv va ekologiya masalalari, shuningdek, barqaror mintaqaviy sheriklikni ilgari surishda tahliliy markazlarning rolini kiritish lozim.
MOXI ushbu tadbirni tashkil etish va o‘tkazishda faol ishtirok etishga tayyorligini ta’kidlamoqchiman.
Aprel oyi boshida Kobulda Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi siyosat idoralari rahbarlari ishtirokida "Markaziy Osiyo - Afg‘oniston" birinchi maslahat muloqoti bo‘lib o‘tdi
Ushbu formatning ishga tushirilishi shubhasiz, mintaqaviy miqyosdagi muhim siyosiy-diplomatik voqeaga aylandi. Bunday yuqori darajadagi muloqotning o‘tkazilishi va uning mazmunan boyitilishi Kobulning mintaqamiz davlatlari bilan ochiq, pragmatik va konstruktiv hamkorlikka intilishini namoyish etdi, Afg‘onistonning mintaqaviy jarayonlarga yanada faolroq qo‘shilish niyatidan dalolat beradi.
Muzokaralar afg‘on tomonining bevosita ishtirokida mintaqaviy hamkorlikning asosiy masalalarini tizimli va ishonchli tarzda muhokama qilish uchun asos yaratdi.
Shu munosabat bilan, avvalo, afg‘on tomonini ushbu tadbir muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan tabriklayman.
Ushbu uchrashuvning aynan Kobulda o‘tkazilishining o‘ziyoq mamlakatlarimiz Afg‘onistonning kelajagi va uning mintaqadagi o‘rni bilan bog‘liq asosiy masalalar afg‘on tomonining bevosita ishtirokida muhokama qilinishi kerakligini tushunishini tasdiqladi.
Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri Amir Xon Muttaqiyning ikki tomonlama munosabatlar va hamkorlikni yanada kengaytirish bilan bir qatorda, umumiy mintaqaviy siyosiy kun tartibini shakllantirish ustida izchil ishlash zarurligi haqidagi taklifi ham qo‘llab-quvvatlashga loyiq.
Afg‘oniston mintaqaviy dastur va tashabbuslarda, ayniqsa transport, temir yo‘l o‘zaro bog‘liqligi, ekologiya va Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi sohalarida faol ishtirok etishga tayyorligini bildirayotgani juda e’tiborga loyiq. Biz Afg‘oniston tomonining Shanxay hamkorlik tashkilotida kuzatuvchi bo‘lish istagini qo‘llab-quvvatlaymiz, shuningdek, Kobulning "Yashil Markaziy Osiyo" tashabbusiga bo‘lgan qiziqishini mamnuniyat bilan qabul qilamiz.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Afg‘oniston tomoni tomonidan bildirilgan ko‘plab takliflar O‘zbekiston pozitsiyasiga hamohangdir. Gap, avvalo, Afg‘oniston bilan hamkorlikni barqaror, tizimli va siyosatdan xoli yo‘nalishga o‘tkazish zarurligi, bunda yakkalanishga emas, balki jalb etishga; qarama-qarshilikka emas, balki amaliy hamkorlikka; xavf-xatarlar prizmasi orqali tor qarashga emas, balki umumiy imkoniyatlar makonini shakllantirishga ustuvorlik berilishi haqida bormoqda.
Shu nuqtayi nazardan, muloqot davomida ilgari surilgan ushbu formatni institutsionallashtirish, alohida ekspertlar konferensiyasini tashkil etish, amaliy hamkorlik bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqish, shuningdek, xavfsizlik, savdo, tranzit va iqlim kun tartibi masalalarida yondashuvlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha tashabbuslar alohida ahamiyatga ega.
Bugungi muhokamamiz doirasida ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikka oid dolzarb mavzularning keng doirasi muhokama qilinadi.
Shu munosabat bilan mintaqadagi barcha mamlakatlar uchun prinsipial ahamiyatga ega va alohida dolzarblikni saqlab qolayotgan suv mavzusiga alohida e’tibor qaratmoqchiman.
Transchegaraviy suvdan foydalanish masalalari umumiy mintaqamizning ajralmas qismi sifatida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Afg‘oniston o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikning eng muhim omili bo‘lib qolmoqda.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yilda Dushanbeda bo‘lib o‘tgan AXJ sammitida Afg‘onistonni suv resurslari bo‘yicha mintaqaviy muloqotga jalb etish zarurligini ta’kidlagan edi. Biz buni butun mintaqaning umumiy manfaatlariga javob beradigan o‘z vaqtida va uzoqni ko‘zlagan yondashuv deb bilamiz.
Shuning uchun bu yil Kobulga tashrifimiz chog‘ida ham ushbu mavzu bo‘yicha fikr almashdik va doktor Kanit suv masalalarini muhokama qilishga tayyorligini bildirdi.
Ushbu kelishuvni rivojlantirish maqsadida ertaga "Iqlim o‘zgarishi sharoitida Markaziy Osiyoda suv xavfsizligini ta’minlash" mavzusida alohida davra suhbati o‘tkazamiz.
Bu borada Tashkent Water Week 2026 forumi natijalari ham muhim ahamiyatga ega. Biz Afg‘oniston suv resurslari va energetika vaziri o‘rinbosari Mujib ur Rahmon Umarning afg‘on tomoni suv resurslarini adolatli taqsimlashga sodiqligi, konstruktiv hamkorlikka va yuzaga keladigan barcha masalalarni muloqot orqali hal etishga tayyorligi haqidagi bayonotini mamnuniyat bilan qayd etamiz.
So‘zimning yakunida fursatdan foydalanib, biz uchun amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan bir qator masalalar yuzasidan sizning fikr-mulohazalaringizni eshitmoqchiman.
Avvalo, Kobulda bo‘lib o‘tgan maslahat muloqoti yakunlari bo‘yicha Sizning bahongizni eshitish juda muhim bo‘lardi. Sizningcha, Afg‘onistonning Markaziy Osiyo jarayonlariga yanada yaqinroq jalb etilishiga qanday to‘siqlar hali ham xalaqit bermoqda? Va bugunoq qanday amaliy qadamlar ushbu ijobiy turtkini o‘zaro hamkorlikning barqaror amaliyotiga aylantirishga yordam berishi mumkin?
Va, albatta, afg‘on tomonining suv sohasidagi kelgusidagi hamkorlik bo‘yicha pozitsiyasini bilish foydali bo‘lardi: afg‘on hamkasblar mavjud formatlarda hamkorlikni rivojlantirishni qanday ko‘radilar va ularning fikricha, suv xavfsizligi masalalari bo‘yicha amaliy sheriklikni mustahkamlashga qanday qadamlar hissa qo‘shishi mumkin.

Выступление директора МИЦА Ж.Вахабова для «круглого стола» на тему «Консультативный диалог «Центральная Азия – Афганистан»: что дальше для двустороннего и многостороннего сотрудничества?»
(13 апреля 2026 г., Ташкент)
Уважаемые участники круглого стола,
Дамы и господа!
Прежде всего позвольте приветствовать всех участников сегодняшнего «круглого» стола и выразить благодарность за готовность участвовать в нашем круглом столе.
Хотел бы отдельно поблагодарить доктора Абдула Хая Канита за его участие в мероприятии нашего Института, а также предстоящем завтра «круглом столе», посвящённом вопросам водной безопасности в Центральной Азии.
Участие представителя аналитического центра Афганистана в мероприятиях, организуемых в МИЦА, - это очень хороший маркер, что всецело соответствует современным подходам стран Центральной Азии к Афганистану.
Как руководитель ведущего в Узбекистане исследовательского института хочу отметить, что мы придаем важное значение развитию узбекско-афганского сотрудничества, в т.ч в формате тесного взаимодействия между аналитическими центрами двух стран.
Именно экспертное сообщество способно не только оказывать интеллектуальную поддержку продвижению политического диалога, но и формировать новые идеи и практические предложения по перспективным направлениям двустороннего и регионального партнёрства.
Сегодня мы подпишем Протокол о сотрудничестве между Международным институтом Центральной Азии и Центром стратегических исследований при МИД Афганистана, который заложит основу для сотрудничества в сферах политических и экономических исследований, региональной безопасности, торговли, инвестиций, промышленности, взаимосвязанности, экологии и водных вопросов, а также совместных мероприятий и экспертных обменов.
Практическое наполнение этого сотрудничества уже началось. В ходе визита делегации МИЦА в Кабул в этом году доктор Канит передал нам ряд научных журналов и публикаций. В этой связи перспективными представляются публикация материалов экспертов МИЦА в изданиях ЦСИ, а также подготовка совместной статьи руководителей двух центров.
Мы также считаем, что МИЦА могла бы стать площадкой для налаживания партнёрских связей афганских аналитических структур с американскими, европейскими и другими зарубежными исследовательскими центрами. В этом плане востребованными могли бы стать совместные мероприятия с участием наших центров.
Перспективным шагом могло бы стать создание Экспертного совета Узбекистана и Афганистана как площадки для подготовки совместных предложений по ключевым направлениям сотрудничества.
Поддерживаем и инициативу министра иностранных дел Афганистана Амир Хана Муттаки о проведении в Кабуле Первого форума аналитических центров «Центральная Азия – Афганистан» и с большим интересом ожидаем его проведения как важной площадки для выработки предложений к дорожной карте практического сотрудничества.
Полагаем, что в повестку такого форума следовало бы включить вопросы торгово-экономического взаимодействия, развития транспортных коридоров, региональной безопасности, энергетики, водных и экологических вопросов, а также роли аналитических центров в продвижении устойчивого регионального партнёрства.
Хотел бы подчеркнуть, что МИЦА готова принять активное участие в организации и проведении данного мероприятия.
В начале апреля в Кабуле с участием руководителей внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии прошел Первый консультативный диалог «Центральная Азия – Афганистан»
Запуск этого формата безусловно, стал важным политико-дипломатическим событием регионального масштаба. Проведение такого диалога на высоком уровне и его содержательное наполнение продемонстрировали стремление Кабула к открытому, прагматичному и конструктивному взаимодействию с государствами нашего региона, свидетельством намерений Афганистана к более активному включению в региональные процессы.
Переговоры заложили основу для системного и доверительного обсуждения ключевых вопросов регионального взаимодействия с непосредственным участием афганской стороны.
В этой связи хотел бы прежде всего поздравить афганскую сторону с успешной организацией данного мероприятия.
Сам факт проведения этой встречи именно в Кабуле подтвердил понимание в наших странах того, что ключевые вопросы, связанные с будущим Афганистана и его ролью в регионе, должны обсуждаться при непосредственном участии самой афганской стороны.
Заслуживает поддержки и предложение уважаемого министра иностранных дел Афганистана Амир Хана Муттаки о том, что наряду с дальнейшим расширением двусторонних отношений и координации необходимо последовательно работать над формированием общей региональной политической повестки дня.
Весьма показательно, что Афганистан выражает готовность активно участвовать в региональных программах и инициативах, особенно в сферах транспорта, железнодорожной взаимосвязанности, экологии и устойчивого развития Центральной Азии. Мы поддерживаем стремление афганской стороны стать наблюдателем в Шанхайской организации сотрудничества, а также приветствуем заинтересованность Кабула в инициативе «Зелёная Центральная Азия».
Следует особо отметить, что многие озвученные афганской стороной предложения созвучны с позицией Узбекистана. Речь идёт прежде всего о необходимости перевода взаимодействия с Афганистаном в устойчивое, системное и деполитизированное русло, где приоритет отдаётся не изоляции, а вовлечению; не конфронтации, а практическому сотрудничеству; не узкому взгляду через призму рисков, а формированию пространства общих возможностей.
С этой точки зрения особую ценность имеют выдвинутые в ходе диалога инициативы по институционализации данного формата, организации отдельной экспертной конференции, выработке дорожной карты практического сотрудничества, а также по согласованию подходов в вопросах безопасности, торговли, транзита и климатической повестки.
Сегодня в рамках нашего обсуждения будут затронуты широкий круг актуальных тем двустороннего и регионального взаимодействия.
В этой связи хотел бы отдельно обратить внимание на водную тематику, которая имеет принципиальное значение и сохраняет особую актуальность для всех стран региона.
Вопросы трансграничного водопользования остаются важнейшим фактором регионального взаимодействия стран Центральной Азии и Афганистана как неотъемлемой части нашего общего региона.
В этой связи Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в 2023 году на саммите МФСА в Душанбе подчеркнул необходимость вовлечения Афганистана в региональный диалог по водным ресурсам. Мы рассматриваем это как своевременный и дальновидный подход, отвечающий общим интересам всего региона.
Именно поэтому в ходе нашего визита в Кабул в этом году мы также обменялись мнениями по данной тематике, и доктор Канит выразил готовность к обсуждению водных вопросов.
В развитие этой договорённости уже завтра мы проводим отдельный круглый стол на тему «Обеспечение водной безопасности в Центральной Азии в условиях изменения климата».
Важное значение в этом контексте имеют и итоги форума Tashkent Water Week 2026. Мы с удовлетворением отмечаем заявление заместителя министра водных ресурсов и энергетики Афганистана Муджиба ур Рахмана Омара о приверженности афганской стороны справедливому распределению водных ресурсов, готовности к конструктивному взаимодействию и решению всех возникающих вопросов посредством диалога.
В завершение хотел бы воспользоваться возможностью, чтобы услышать ваши оценки и мнения по ряду вопросов, представляющих для нас практический интерес.
Прежде всего, было бы очень важно услышать Вашу оценку по итогам прошедшего в Кабуле консультативного диалога. Какие барьеры, по вашему мнению, всё ещё мешают более тесному вовлечению Афганистана в центральноазиатские процессы? И какие практические шаги уже сегодня могли бы помочь превратить этот позитивный импульс в устойчивую практику взаимодействия?
И, конечно, было бы полезно узнать позицию афганской стороны относительно дальнейшего взаимодействия в водной сфере: как афганские коллеги видят развитие сотрудничества в существующих форматах и какие шаги, по их мнению, могли бы способствовать укреплению практического партнёрства по вопросам водной безопасности.