Javlon Vaxabov Karnegi jamg‘armasida uchrashuv o‘tkazdi
Vashington shahriga amaliy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov AQSH Prezidenti sobiq maxsus yordamchisi hamda AQSH Milliy xavfsizlik kengashida Rossiya va Markaziy Osiyo bo‘yicha katta direktor lavozimida ishlagan, hozirda Karnegi xalqaro tinchlik jamg‘armasining Rossiya va Yevrosiyo dasturi tadqiqotchisi Erik Green bilan uchrashdi.
Suhbat davomida mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari, jumladan, global savdo yo‘nalishlarining o‘zgarishi, energetika xavfsizligi, transport bog‘liqligi hamda davom etayotgan inqirozlarning Markaziy Osiyo iqtisodiy barqarorligiga ta’siri yuzasidan fikr almashildi.
J. Vaxabov bugungi xalqaro jarayonlar Markaziy Osiyo taraqqiyotiga tobora bevosita ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidladi. Global savdo yo‘nalishlarining qayta shakllanishi, Yaqin Sharqdagi beqarorlik, energetika xavfsizligi masalalari hamda transport-logistika yo‘laklari uchun raqobatning kuchayishi mintaqa uchun yangi chaqiriqlar bilan birga tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ham yaratmoqda.
O‘z navbatida, Erik Green xalqaro noaniqlik yuqori bo‘lgan hozirgi sharoitda Markaziy Osiyo Yevrosiyodagi kengroq jarayonlarni anglash nuqtayi nazaridan tobora muhim ahamiyat kasb etayotganini qayd etdi. Uning ta’kidlashicha, AQSHning mintaqaviy jarayonlarda izchil ishtiroki, iqtisodiy bog‘liqlikni qo‘llab-quvvatlashi va ekspert muloqotini rivojlantirishi Vashingtonga uzoq muddatli siyosatini shakllantirishda Markaziy Osiyo davlatlari manfaatlarini yaxshiroq inobatga olish imkonini beradi.

Жавлон Вахабов провел встречу в Фонде Карнеги
В ходе рабочего визита в Вашингтон состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова с Эриком Грином, бывшим спецпомощником Президента США и старшим директором по Центральной Азии в Совете нацбезопасности США, ныне научным сотрудником программы по России и Евразии Фонда Карнеги.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, включая трансформацию глобальных торговых маршрутов, энергетическую безопасность, транспортную связанность и влияние кризисов на экономическую устойчивость Центральной Азии.
Ж. Вахабов отметил, что современные международные процессы всё более напрямую отражаются на развитии Центральной Азии. Изменение глобальных торговых маршрутов, нестабильность на Ближнем Востоке, вопросы энергетической безопасности и растущая конкуренция за транспортно-логистические коридоры создают для региона как новые вызовы, так и дополнительные возможности для диверсификации внешнеэкономических связей.
В свою очередь, Э. Грин отметил, что в условиях высокой международной неопределённости Центральная Азия приобретает всё большее значение для понимания более широких процессов в Евразии. По его оценке, устойчивое вовлечение США в региональные процессы, поддержка экономической связанности и развитие экспертного диалога позволяют лучше учитывать интересы стран Центральной Азии при формировании долгосрочной политики Вашингтона.