Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Anqara shahrida Siyosat, iqtisodiyot va jamiyat tadqiqotlari jamg‘armasi (SETA) tomonidan MOXI bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Markaziy Osiyo – Turkiya: o‘zgarib borayotgan dunyoda umumiy kelajak” forumida ishtirok etdi.
Tadbirda Turkiya va Markaziy Osiyo davlatlaridan davlat tuzilmalari, diplomatik korpus, yetakchi tahlil markazlari, akademik doiralar vakillari hamda ekspertlar qatnashdi.
Ishtirokchilar o‘zgarib borayotgan xalqaro vaziyat sharoitida Markaziy Osiyo va Turkiya o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar. Savdo, investitsiyalar, energetika, transport bog‘liqligi, texnologiyalar, ta’lim, madaniyat va ekspertlik muloqotini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
SETA bosh koordinatori Nebi Miş o‘z nutqida mustahkam siyosiy iroda va yetakchilar o‘rtasidagi muntazam muloqot umumiy tarixiy-madaniy yaqinlikni aniq siyosiy hamkorlikka aylantirish imkonini berganligini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, global ta’minot zanjirlari, energetika yo‘nalishlari va transport tarmoqlari qayta shakllanayotgan bir sharoitda ishonch va umumiy qadriyatlarga asoslangan sheriklik muhim strategik ustunlikka aylanmoqda.
O‘z navbatida, Javlon Vaxabov Markaziy Osiyo va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikning kelajagi umumiy tarix, madaniy yaqinlik va o‘zaro ishonchni aniq loyihalar, investitsiyalar hamda mintaqaviy bog‘liqlikni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarga aylantirishda ekaniligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, “Markaziy Osiyo – Turkiya” formati mavjud platformalarga, jumladan, Turkiy davlatlar tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti hamda Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik (CAREC) dasturiga muqobil sifatida qaralmasligi lozimligi qayd etildi. Uning vazifasi iqtisodiyot, investitsiyalar, texnologiyalar, energetika, transport bog‘liqligi, ta’lim va madaniyatni qamrab oluvchi yanada aniq va amaliy kun tartibini shakllantirishdan iborat.
Shu nuqtayi nazardan, Turkiya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi savdo hajmi 2018-yildan buyon ikki baravardan ko‘proqqa oshib, 2025-yilda $14,5 milliardga yetganligi, 2030-yilga borib esa ushbu ko‘rsatkichni $30 milliardga yetkazish maqsad qilinganligi ta’kidlandi. Turkiyaning mintaqadagi investitsiyalari 2016–2024-yillarda 2,5 baravar oshdi, turk kompaniyalari soni esa qariyb 4 mingdan 7 mingdan ortiqqa yetdi. Bu Turkiyaning Markaziy Osiyo uchun savdo, investitsiya, logistika va texnologik hamkor sifatidagi roli ortib borayotganligini aks ettiradi.
Energetika, muhim mineral resurslar va raqamli transformatsiya masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Markaziy Osiyoning energetika va xomashyo salohiyati Turkiyaning energetik xab hamda sanoat hamkori sifatidagi roli bilan uyg‘unlashishi mumkinligi qayd etildi. Bu, jumladan, yashil energetika, qayta ishlash, akkumulyator materiallari, vodorod va yangi texnologiyalar sohalaridagi loyihalarni qamrab oladi. Raqamli yo‘nalishda esa sun’iy intellekt, fintex, kiberxavfsizlik, raqamli davlat xizmatlari, agrosanoat texnologiyalari, suv tejovchi yechimlar, qo‘shma ta’lim dasturlari va raqamli kadrlar tayyorlash istiqbolli sohalar sifatida belgilandi.
Forum yakunida ishtirokchilar Markaziy Osiyo va Turkiya o‘rtasida muntazam ekspertlik muloqotini yanada rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar. Xalqaro beqarorlik ortib borayotgan sharoitda bunday hamkorlik amaliy yechimlar ishlab chiqish, mintaqaviy bog‘liqlikni mustahkamlash hamda ishonch, o‘zaro manfaat va umumiy strategik manfaatlarga asoslangan uzoq muddatli hamkorlik kun tartibini shakllantirishga xizmat qilishi qayd etildi.

Жавлон Вахабов: «Формат “Центральная Азия – Турция” – это практическая повестка, а не альтернатива существующим площадкам»
Директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие в Форуме «Центральная Азия – Турция: общее будущее в меняющемся мире», организованном Фондом политических, экономических и социальных исследований Турции (SETA) совместно с МИЦА в Анкаре.
Мероприятие собрало представителей государственных структур, дипломатического корпуса, ведущих аналитических центров, академического сообщества и экспертов из Турции и стран Центральной Азии.
Участники обсудили перспективы дальнейшего углубления стратегического сотрудничества между Центральной Азией и Турцией в условиях меняющейся международной обстановки. Особое внимание было уделено торговле, инвестициям, энергетике, транспортной взаимосвязанности, технологиям, образованию, культуре и развитию экспертного диалога.
В своём выступлении генеральный координатор SETA Неби Миш отметил, что прочная политическая воля и регулярный диалог между лидерами позволили преобразовать общую историко-культурную близость в конкретное политическое взаимодействие. По его словам, в условиях перестройки глобальных цепочек поставок, энергетических маршрутов и транспортных сетей партнёрство, основанное на доверии и общих ценностях, становится важным стратегическим преимуществом.
В свою очередь, Жавлон Вахабов подчеркнул, что будущее сотрудничества между Центральной Азией и Турцией заключается в превращении общей истории, культурной близости и взаимного доверия в конкретные проекты, инвестиции и инициативы региональной взаимосвязанности.
При этом отмечено, что формат «Центральная Азия – Турция» не должен рассматриваться как альтернатива существующим площадкам, включая ОТГ, ОЭС, ОИС, ШОС, ОБСЕ и CAREC. По его словам, его функция заключается в формировании более сфокусированной практической повестки, охватывающей экономику, инвестиции, технологии, энергетику, транспортную связанность, образование и культуру.
В этом контексте подчеркнуто, что торговля между Турцией и странами Центральной Азии более чем удвоилась с 2018 г. и достигла $14,5 млрд в 2025 г., при целевом показателе $30 млрд к 2030 г. Турецкие инвестиции в регионе с 2016 по 2024 гг. выросли в 2,5 раза, а число турецких компаний увеличилось примерно с 4 тыс. до более чем 7 тыс., что отражает растущую роль Турции как торгового, инвестиционного, логистического и технологического партнёра Центральной Азии.
Отдельное внимание уделено энергетике, критически важным минералам и цифровой трансформации. Подчёркнуто, что энергетический и сырьевой потенциал Центральной Азии может быть дополнен ролью Турции как энергетического хаба и промышленного партнёра, включая проекты в сферах зелёной энергетики, переработки, аккумуляторных материалов, водорода и новых технологий. В цифровой сфере перспективными направлениями названы искусственный интеллект, финтех, кибербезопасность, цифровые госуслуги, агротехнологии, водосберегающие решения, совместные образовательные программы и подготовка цифровых кадров.
По итогам форума участники подчеркнули важность дальнейшего развития регулярного экспертного диалога между Центральной Азией и Турцией. Отмечено, что в условиях растущей международной неопределённости такое взаимодействие может способствовать выработке практических решений, укреплению региональной связанности и формированию долгосрочной повестки сотрудничества, основанной на доверии, взаимной выгоде и общих стратегических интересах.