Javlon Vaxabov Sietl meriyasida uchrashuv o‘tkazdi
Sietl shahriga amaliy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov Sietl shahri meri o‘rinbosari Brian Surrat bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Vashington shtati o‘rtasida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, Toshkent va Sietl shaharlari o‘rtasidagi uzoq yillik birodarlik aloqalarini mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi. Biznes, innovatsiyalar, texnologiyalar, ta’lim, madaniyat va insonlar o‘rtasidagi aloqalar sohalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
J. Vaxabov Sietl AQSHning innovatsiyalar, kreativ iqtisodiyot va yuqori texnologiyalar bo‘yicha yetakchi markazlaridan biri ekanini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, Toshkent va Sietl o‘rtasidagi uzoq muddatli aloqalar hududlararo hamkorlikni yangi amaliy mazmun bilan boyitish uchun mustahkam asos yaratadi. Bu, ayniqsa, O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyot, startap ekotizimi, ta’lim va texnologik sheriklikni rivojlantirishga qiziqish ortib borayotgan bir sharoitda muhim ahamiyat kasb etadi.
Sietl shahrida O‘zbekiston Bosh konsulligining ochilishi AQSHning Tinch okeani shimoli-g‘arbiy mintaqasi bilan hamkorlikni chuqurlashtirish, hududning biznes, ta’lim va madaniy doiralari bilan bevosita aloqalarni kengaytirish, shuningdek, O‘zbekiston va Vashington shtati o‘rtasidagi qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishi alohida ta’kidlandi.
O‘z navbatida, B. Surrat Sietl va Toshkent o‘rtasidagi birodarlik aloqalarini saqlash va yanada rivojlantirish muhimligini qayd etdi. U shahar ma’muriyatining O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Tomonlar muloqotni davom ettirish hamda ikki mamlakat shaharlari, institutlari va jamoalarini yanada yaqinlashtirishga qaratilgan aniq loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashishga tayyor ekanini bildirdilar.

Жавлон Вахабов провел встречу в мэрии Сиэтла
В рамках рабочего визита в г. Сиэтл директор МИЦА Жавлон Вахабов провёл встречу с заместителем мэра г. Сиэтл Брайаном Сурраттом.
В ходе беседы обсуждены перспективы дальнейшего развития практического сотрудничества между Узбекистаном и штатом Вашингтон, а также укрепления связей между городами-побратимами Ташкентом и Сиэтлом. Особое внимание уделено взаимодействию в сферах бизнеса, инноваций, технологий, образования, культуры и межчеловеческих контактов.
Ж. Вахабов отметил, что Сиэтл является одним из ведущих центров инноваций, креативной экономики и высоких технологий в США. По его словам, долгосрочные связи между Ташкентом и Сиэтлом создают хорошую основу для наполнения межрегионального сотрудничества новым практическим содержанием, особенно с учётом растущего интереса Узбекистана к развитию цифровой экономики, стартап-экосистемы, образования и технологического партнёрства.
Отдельно подчеркнуто, что открытие Генерального консульства Узбекистана в г. Сиэтл создаёт дополнительные возможности для углубления взаимодействия с Тихоокеанским Северо-Западом США, развития прямых контактов с деловыми, образовательными и культурными кругами региона, а также продвижения совместных инициатив между Узбекистаном и штатом Вашингтон.
В свою очередь, Б. Сурратт отметил важность сохранения и развития побратимских связей между Сиэтлом и Ташкентом, подчеркнув заинтересованность городской администрации в расширении сотрудничества с Узбекистаном по направлениям, представляющим взаимный интерес.
Стороны выразили готовность продолжать диалог и содействовать реализации конкретных проектов, направленных на сближение городов, институтов и сообществ двух стран.