Javlon Vaxabov Sietl meriyasida uchrashuv o‘tkazdi
Sietl shahriga amaliy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov Sietl shahri meri o‘rinbosari Brian Surrat bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Vashington shtati o‘rtasida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, shuningdek, Toshkent va Sietl shaharlari o‘rtasidagi uzoq yillik birodarlik aloqalarini mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi. Biznes, innovatsiyalar, texnologiyalar, ta’lim, madaniyat va insonlar o‘rtasidagi aloqalar sohalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
J. Vaxabov Sietl AQSHning innovatsiyalar, kreativ iqtisodiyot va yuqori texnologiyalar bo‘yicha yetakchi markazlaridan biri ekanini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, Toshkent va Sietl o‘rtasidagi uzoq muddatli aloqalar hududlararo hamkorlikni yangi amaliy mazmun bilan boyitish uchun mustahkam asos yaratadi. Bu, ayniqsa, O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyot, startap ekotizimi, ta’lim va texnologik sheriklikni rivojlantirishga qiziqish ortib borayotgan bir sharoitda muhim ahamiyat kasb etadi.
Sietl shahrida O‘zbekiston Bosh konsulligining ochilishi AQSHning Tinch okeani shimoli-g‘arbiy mintaqasi bilan hamkorlikni chuqurlashtirish, hududning biznes, ta’lim va madaniy doiralari bilan bevosita aloqalarni kengaytirish, shuningdek, O‘zbekiston va Vashington shtati o‘rtasidagi qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishi alohida ta’kidlandi.
O‘z navbatida, B. Surrat Sietl va Toshkent o‘rtasidagi birodarlik aloqalarini saqlash va yanada rivojlantirish muhimligini qayd etdi. U shahar ma’muriyatining O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Tomonlar muloqotni davom ettirish hamda ikki mamlakat shaharlari, institutlari va jamoalarini yanada yaqinlashtirishga qaratilgan aniq loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashishga tayyor ekanini bildirdilar.

During his working visit to Seattle, Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia, met with Brian Surratt, Deputy Mayor of Seattle.
The meeting focused on opportunities for further developing practical cooperation between Uzbekistan and the State of Washington, as well as strengthening the long-standing sister-city relationship between Tashkent and Seattle. Particular attention was given to cooperation in business, innovation, technology, education, culture, and people-to-people ties.
Javlon Vakhabov noted that Seattle is one of the leading centers of innovation, the creative economy, and high technology in the United States. He emphasized that the long-standing ties between Tashkent and Seattle provide a strong foundation for giving interregional cooperation new practical substance, especially amid Uzbekistan’s growing interest in developing the digital economy, startup ecosystem, education, and technology partnerships.
It was also emphasized that the opening of the Consulate General of Uzbekistan in Seattle creates additional opportunities to deepen engagement with the U.S. Pacific Northwest, expand direct contacts with the region’s business, educational, and cultural communities, and promote joint initiatives between Uzbekistan and the State of Washington.
For his part, Brian Surratt noted the importance of preserving and further developing the sister-city relationship between Seattle and Tashkent. He also expressed the city administration’s interest in expanding cooperation with Uzbekistan in areas of mutual interest.
The sides expressed their readiness to continue dialogue and support concrete projects aimed at bringing the cities, institutions, and communities of the two countries closer together.