J. Vaxabov mintaqa va Yaponiya o‘rtasidagi muloqotni institutsionallashtirishda muhim bosqich bo‘lgan "Markaziy Osiyo + Yaponiya" formatidagi birinchi sammitni yuqori baholab, keng ko‘lamli yo‘nalishlar bo‘yicha kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan Markaziy Osiyo va Yaponiya tahliliy markazlarining birinchi forumini o‘tkazish tashabbusi "aql markazlari" o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishi va bo‘lajak "Markaziy Osiyo - Yaponiya" sammitiga aniq takliflar ishlab chiqishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
MOXI direktori Slavyan-Yevroosiyo markazi rahbariyatini joriy yilning kuzida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan va mintaqaviy hamkorlik, iqtisodiyot, o‘zaro bog‘liqlik, energetika transformatsiyasi va inson kapitalini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan forumda ishtirok etishga taklif qildi.
O‘z navbatida, professor Yoko Aoshima MOXI bilan hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, u rahbarlik qilayotgan Markaz Yaponiyaning Markaziy Osiyo, Ozarbayjon va islom dunyosi bo‘yicha yetakchi mutaxassislarini birlashtiradi, bu esa ekspertlar hamkorligini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar yaratadi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ilmiy-ekspert hamkorligini yanada rivojlantirish va yapon tadqiqotchilarining bo‘lajak tahlil markazlari forumida ishtirok etishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
1953-yilda tashkil etilgan Xokkaydo universitetining Slavyan-Yevroosiyo markazi Yaponiyada slavyan va Yevroosiyo makonini, jumladan, Markaziy Osiyoni o‘rganish bo‘yicha yetakchi markaz hisoblanadi. Markaz Osiyoda sohaga oid ilmiy adabiyotlarning eng yirik to‘plamiga ega.

Делегация МИЦА посетила Славяно-евразийский центр Университета Хоккайдо
В ходе рабочего визита в Японию директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с директором Славяно-евразийского центра Университета Хоккайдо профессором Йоко Аошимой.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между исследовательскими центрами Центральной Азии и Японии, а также вопросы организации первого форума аналитических центров в формате «Центральная Азия + Япония».
Ж. Вахабов дал высокую оценку состоявшемуся первому саммиту в формате «Центральная Азия + Япония», который стал важным этапом в институционализации диалога между регионом и Японией, обозначив ориентиры для дальнейшего взаимодействия по широкому кругу направлений.
Отмечено, что озвученная Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым инициатива по проведению первого Форума аналитических центров Центральной Азии и Японии имеет ключевое значение для укрепления связей между «мозговыми центрами» и будет способствовать выработке конкретных предложений к предстоящему саммиту «Центральная Азия – Япония»
Директор МИЦА пригласил руководство Славяно-евразийского центра принять участие в форуме, который пройдёт осенью т.г. в г. Ташкенте и будет посвящён вопросам регионального сотрудничества, экономики, взаимосвязанности, энергетической трансформации и развития человеческого капитала.
В свою очередь, профессор Йоко Аошима выразила заинтересованность в развитии сотрудничества с МИЦА. По её словам, возглавляемый ею Центр объединяет ведущих японских специалистов по Центральной Азии, Азербайджану и исламскому миру, что создаёт широкие возможности для развития экспертного взаимодействия.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии научно-экспертного сотрудничества и участии японских исследователей в предстоящем форуме аналитических центров.
Славяно-евразийский центр Университета Хоккайдо, основанный в 1953 г., является ведущим центром Японии по изучению славянского и евразийского пространства, включая Центральную Азию. Центр располагает крупнейшим в Азии собранием научной литературы по профильной тематике.