Uchrashuvda tomonlar akademik almashinuvlar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini, shuningdek, Markaziy Osiyo va Yaponiya yosh olimlari uchun ta’lim dasturlari hamda ilmiy stajirovkalarni tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qildi.
Sukuba universiteti gumanitar va ijtimoiy fanlar fakulteti dotsenti Sono Fumoto Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasida inson kapitalini, akademik almashinuvlar va gumanitar aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan NipCA loyihasining asosiy yo‘nalishlarini taqdimot qildi.
Stipendiyalar, ilmiy almashinuvlar, amaliyotlar, ochiq ma’ruzalar va mintaqaviy forumlarni o‘z ichiga olgan yosh mutaxassislarni tayyorlash dasturlariga alohida e’tibor qaratildi. Mazkur loyiha doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlaridan 300 dan ortiq vakil tahsil olgani, bitiruvchilar tarmog‘i esa 323 nafar mutaxassisni qamrab olgani qayd etildi.
J. Vaxabov loyiha natijalarini yuqori baholar ekan, bu ta’lim va inson kapitalini rivojlantirish sohasidagi uzoq muddatli hamkorlikning muvaffaqiyatli namunasi bo‘lganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yosh kadrlarni tayyorlash Markaziy Osiyoning Yaponiya bilan o‘zaro hamkorligining asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar hamda ikki mamlakat akademik va ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash muhimligini alohida qayd etdilar.
Tsukuba universiteti Yaponiyaning yetakchi tadqiqot universitetlaridan biri hisoblanadi. QS World University Rankings 2026 reytingida universitet dunyoda 350-o‘rinni egalladi.
Nippon jamg‘armasi Yaponiyaning eng yirik xayriya tashkilotlaridan biri bo‘lib, 1962-yilda tashkil etilgan. Jamg‘arma ta’lim, fan, sog‘liqni saqlash, xalqaro hamkorlik va kadrlar tayyorlash sohalarida loyihalarni amalga oshirib, akademik almashinuvlarni qo‘llab-quvvatlash, yoshlarning yetakchilik salohiyatini rivojlantirish va xalqaro hamjihatlikni mustahkamlashga katta e’tibor qaratadi.
2017-yil yanvar oyida Nippon jamg‘armasi ko‘magida tashkil etilgan Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘zaro hamkorlik tarmog‘i (JACAFA) Markaziy Osiyo davlatlari ta’lim dasturlari bitiruvchilarini birlashtiradi, tarmoq mintaqa va Yaponiyaning universitetlari, tahliliy markazlari, davlat muassasalari va xususiy kompaniyalari bilan hamkorlikda inson kapitalini rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashadi.
NipCA loyihasi Nippon jamg‘armasi ko‘magida va JACAFA bilan hamkorlikda Sukuba universiteti tomonidan amalga oshirilmoqda. Loyiha Markaziy Osiyo davlatlaridan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va mintaqaning dolzarb muammolarini hal qilishga hissa qo‘shishga qodir bo‘lgan yosh mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.

IICA Director Reviews Educational Programs at the University of Tsukuba
As part of his visit to Japan, Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia (IICA), visited the University of Tsukuba, where he learned about the NipCA project — The Nippon Foundation Central Asia–Japan Human Resource Development Project — implemented with the support of The Nippon Foundation and the Central Asia–Japan Network (JACAFA).
During the meeting, the sides discussed ways to expand cooperation in academic exchanges, as well as opportunities to organize educational programs and research internships for young scholars from Central Asia and Japan.
Sono Fumoto, Associate Professor at the Faculty of Humanities and Social Sciences of the University of Tsukuba, presented the main areas of the NipCA project, which is aimed at developing human capital, academic exchanges, and people-to-people ties between Central Asia and Japan.
Particular attention was given to programs for young professionals, including scholarships, research exchanges, internships, public lectures, and regional forums. It was noted that more than 300 representatives of Central Asian countries have received training through the project, while its alumni network now includes 323 specialists.
Javlon Vakhabov praised the results of the project, noting that it is a successful example of long-term cooperation in education and human capital development. According to him, training young professionals remains one of the key areas of engagement between Central Asia and Japan.
Following the meeting, both sides reaffirmed their interest in further developing cooperation and highlighted the importance of strengthening ties between academic and research institutions on both sides.
The University of Tsukuba is one of Japan’s leading research universities. In the QS World University Rankings 2026, it is ranked 350th globally.
The Nippon Foundation is one of Japan’s largest philanthropic organizations, established in 1962. The Foundation implements projects in education, science, healthcare, international cooperation, and professional training, with a strong focus on supporting academic exchanges, developing youth leadership, and strengthening international understanding.
The Central Asia–Japan Network (JACAFA), established in January 2017 with the support of The Nippon Foundation, brings together alumni of educational programs from Central Asian countries. The network supports human capital development and the implementation of joint projects in cooperation with universities, think tanks, government agencies, and private companies in the region and Japan.
The NipCA project is implemented at the University of Tsukuba with the support of The Nippon Foundation and in cooperation with JACAFA. The project is aimed at training young specialists from Central Asian countries who can contribute to achieving the Sustainable Development Goals and addressing key challenges facing the region.