O‘z ma’ruzasida MOXI direktori ishtirokchilarga Markaziy Osiyoda sodir bo‘layotgan jarayonlarning zamonaviy ko‘rinishini taqdim etib, so‘nggi yillarda mintaqaviy hamkorlikning o‘zgarishi va ishonch, o‘zaro mas’uliyat va qo‘shma yechimlarni izlashga asoslangan o‘zaro hamkorlikning yangi modelini shakllantirishga alohida e’tibor qaratdi.
Bugungi kunda mintaqani dunyoning yetakchi hamkorlari bilan birlashtirgan "Markaziy Osiyo plyus" formatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Yaponiya ushbu mexanizmni yaratish tashabbusi bilan 2004-yilda birinchi bo‘lib chiqqanligi, 2025-yil dekabr oyida bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yaponiya" birinchi sammiti esa hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqqani ta’kidlandi.
Birinchi sammit yakunlari mavzusini rivojlantirar ekan, J. Vaxabov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mintaqa davlatlari va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, jumladan, Toshkent shahrida "Markaziy Osiyo - Yaponiya" tahliliy markazlarining birinchi forumini o‘tkazish bo‘yicha tashabbuslariga batafsil to‘xtaldi.
Ma’ruza yakunida mazmunli munozara bo‘lib o‘tdi, unda Xokkaydo universiteti tinglovchilari zamonaviy geosiyosiy jarayonlarning Markaziy Osiyo taraqqiyotiga ta’siri, mintaqaviy o‘ziga xoslikni mustahkamlash, Yaponiya va mintaqa davlatlari o‘rtasidagi savdo-investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, Afg‘oniston va Pokiston orqali transport yo‘laklarini rivojlantirish masalalariga qiziqish bildirdilar.
Xokkaydo universiteti Yaponiyaning yetakchi tadqiqot universitetlaridan biri bo‘lib, QS World University Rankings 2026 reytingida 173-o‘rinni egallagan.
1955-yildan boshlab universitet negizida Rossiya, Markaziy Osiyo, Kavkaz va Yevroosiyoning boshqa mamlakatlarini o‘rganish bo‘yicha dunyodagi yetakchi ilmiy-tadqiqot markazlaridan biri bo‘lgan Slavyan-Yevroosiyo tadqiqot markazi (Slavyan-Yevroosiyo tadqiqot markazi, SRC) faoliyat yuritmoqda.

Директор МИЦА выступил с докладом в Университете Хоккайдо
В Университете Хоккайдо состоялась выступление директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова на тему «Центральная Азия в меняющемся мире: видение Узбекистана по развитию региональной взаимосвязанности и сотрудничества».
В своём докладе директор МИЦА представил участникам современное видение процессов, происходящих в Центральной Азии, уделив особое внимание трансформации регионального сотрудничества за последние годы и формированию новой модели взаимодействия, основанной на доверии, взаимной ответственности и поиске совместных решений.
Особый акцент был сделан на развитии формата «Центральная Азия плюс», который сегодня объединяет регион с ведущими мировыми партнёрами. Отмечено, что Япония первой выступила с инициативой создания данного механизма в 2004 г., а состоявшийся в декабре 2025 г. первый саммит «Центральная Азия – Япония» вывел сотрудничество на качественно новый уровень.
Развивая тему итогов первого саммита, Ж. Вахабов подробно остановился на инициативах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по дальнейшему углублению сотрудничества между государствами региона и Японией, включая проведение в г. Ташкенте первого Форума аналитических центров «Центральная Азия – Япония».
По завершении доклада состоялась содержательная дискуссия, в ходе которой слушатели Университета Хоккайдо проявили интерес к вопросам влияния современных геополитических процессов на развитие Центральной Азии, укрепления региональной идентичности, перспектив расширения торгово-инвестиционного сотрудничества между Японией и государствами региона, а также развития транспортных коридоров через Афганистан и Пакистан.
Университет Хоккайдо является одним из ведущих исследовательских университетов Японии и занимает 173-е место в рейтинге QS World University Rankings 2026.
С 1955 г. на базе университета действует Славяно-Евразийский исследовательский центр (Slavic-Eurasian Research Center, SRC) – один из ведущих в мире научно-исследовательских центров по изучению России, Центральной Азии, Кавказа и других стран Евразии.