Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) xodimlari "Yuqori sifatli rivojlanish orqali inson huquqlari sohasidagi taraqqiyotni birgalikda rag‘batlantirish” mavzusidagi "Markaziy Osiyo - Xitoy" inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha to‘rtinchi forumida ishtirok etdi.
Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Xitoy Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi bilan hamkorlikda BMT Rivojlanish huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qabul qilinganining 40 yilligi va Global rivojlanish tashabbusining 5 yilligi arafasida tashkil etildi.
Forum ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoyning inson huquqlari sohasidagi yutuqlarini muhokama qilib, mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Shuningdek, kambag‘allikni bartaraf etish va aholi farovonligini oshirish bo‘yicha innovatsion yondashuvlarni joriy etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov ochilish marosimida so‘zga chiqib O‘zbekistonda inson huquqlari sohasini rivojlantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish orqali aholi turmush sifatini yaxshilash bilan bevosita bog‘liqligini ta’kidladi.
Inson huquqlari bo‘yicha Xitoy taraqqiyot jamg‘armasi boshqaruvi raisi o‘rinbosari va bosh kotibi Li Xunkuy "Yangi O‘zbekiston"ni barpo etish doirasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, ularning iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va fuqarolar turmush darajasini oshirishdagi muhim o‘rnini qayd etdi.
O‘zbekiston va Xitoy inson huquqlari sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va ularni himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish, shuningdek, ushbu sohada ma’rifiy faoliyatni, kadrlar tayyorlash va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazishni faol davom ettirishiga ishonch bildirildi.
Xitoyning O‘zbekistondagi elchisi Yuy Szyun Xitoyning mintaqadagi tashqi siyosiy strategiyasining asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi. Xitoy va Markaziy Osiyoni chuqur tarixiy, madaniy va geografik aloqalar bog‘lab turganligini ta’kidladi.
Forumda kambag‘allikni qisqartirish, aholi farovonligini oshirish, ekologik xavfsizlik, "yashil" taraqqiyot va raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalariga bag‘ishlangan uchta sessiy bo‘lib o‘tdi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar mintaqada jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning xalqaro tajribasi va inson huquqlari sohasidagi ilg‘or tajribalarni joriy etish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashdilar.
Forum yakunida inson huquqlari sohasini rivojlantirish, shuningdek, tadqiqot yo‘nalishlarida hamkorlikni kengaytirish sohasida Markaziy Osiyo va Xitoy o‘rtasidagi kelgusidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab beruvchi yakuniy hujjat - "Toshkent tashabbusi" qabul qilindi.

МИЦА принял участие в Форуме по развитию прав человека «ЦА-КНР»
Эксперты Международного института Центральной Азии (МИЦА) приняли участие в работе четвертого Форума по развитию прав человека «Центральная Азия-Китай» на тему «Совместное продвижение прогресса в области прав человека через высококачественное развитие».
Мероприятие организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Китайским фондом по развитию прав человека (КФРПЧ) в преддверии 40-летия принятия Декларации ООН о праве на развитие и 5-летия Глобальной инициативы в области развития.
Участники форума обсудили достижения стран Центральной Азии и Китая в сфере прав человека, обменялись мнениями о перспективах углубления регионального сотрудничества, а также рассмотрели возможности внедрения инновационных подходов по искоренению бедности и повышению благосостояния населения.
На церемонии открытия выступил директор МИЦА Жавлон Вахабов. Он отметил, что развитие сферы прав человека в Узбекистане является одним из приоритетных направлений государственной политики и напрямую связано с улучшением качества жизни населения через устойчивое социально-экономическое развитие.
Заместитель председателя правления и генеральный секретарь КФРПЧ Ли Хункуй высоко оценил проводимые в рамках строительства «Нового Узбекистана» реформы, отметив их ключевую роль в стимулировании экономического роста и повышении уровня жизни граждан.
Была выражена уверенность в том, что Ташкент и Пекин продолжат углублять взаимодействие в сфере прав человека и совершенствовать механизмы их защиты, а также активно осуществлять просветительскую деятельность, подготовку кадров и проведение совместных исследований в этой области.
Посол КНР в Узбекистане Юй Цзунь обозначил ключевые векторы внешнеполитической стратегии Китая в регионе. Подчеркнуто, что КНР связывает Центральную Азию глубокие исторические, культурные и географические связи.
В целом, в рамках форума состоялись три панельные сессии, посвящённые вопросам сокращения бедности, повышения благосостояния населения, экологической безопасности, «зелёного» развития и внедрения цифровых технологий.
В ходе дискуссий участники обменялись мнениями о возможностях внедрения в регионе международного опыта ускоренного социально-экономического развития и передовых практик в сфере прав человека.
По итогам форума был принят итоговый документ — «Ташкентская инициатива», закрепляющий основные направления дальнейшего взаимодействия ЦА и КНР в области развития сферы прав человека, а также расширения сотрудничества в исследовательских направлениях.