MOXI va CAREC instituti o‘rtasida O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi
Muzokaralar davomida tomonlar mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari, Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanish istiqbollari hamda ushbu jarayonda ilmiy-tadqiqot va tahliliy muassasalarning ortib borayotgan roli yuzasidan fikr almashdilar.
J.Vaxabov O‘zbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, investorlar uchun qulay muhit yaratish, global qo‘shilgan qiymat zanjirlaridagi ishtirokni kengaytirish hamda aholi turmush sifatini oshirishga qaratilgan islohotlarni amalga oshirishga muhim ahamiyat berilayotganligini ta’kidladi.
Ushbu o‘zgarishlarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga xalqaro moliya institutlari, jumladan, Osiyo taraqqiyot banki (OTB), shuningdek, uning ko‘magida amalga oshirilayotgan CAREC dasturi salmoqli hissa qo‘shmoqda. Mazkur dastur ishtirokchi mamlakatlarni modernizatsiya qilish va ularning iqtisodiy salohiyatini kengaytirishda muhim o‘rin tutadi.
Samarqandda bo‘lib o‘tgan OTB Boshqaruvchilar kengashining 59- yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston va OTB o‘rtasida zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, inson kapitalini mustahkamlash va kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan 12 milliard AQSh dollarlik yangi dastur imzolanganligi hamkorlikni chuqurlashtirishdagi muhim qadam sifatida qayd etildi.
Ch.Shalliyev CAREC instituti CAREC Dasturiga a’zo davlatlarning yetakchi tahlil markazlari ilmiy salohiyatini birlashtirishga alohida ahamiyat berishini ta’kidladi. Bu umumiy vazifalarni hal etish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqish imkonini beradi. Shu nuqtai nazardan u CAREC institutning MOXI bilan hamkorligini yuqori baholab, uning amaliy natijalaridan biri sifatida Urumchida barqaror rivojlanish va kambag‘allikni qisqartirish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazilganligini qayd etdi.
Suhbat davomida ilmiy tadqiqotlar, ekspertlar almashinuvi va tahliliy materiallar tayyorlash sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi. Sun’iy intellekt, yashil moliyalashtirish, qayta tiklanuvchi energetika va inson kapitalini rivojlantirish ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
Uchrashuv yakunida MOXI va CAREC instituti o‘rtasida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish hamda umumiy tashabbuslarni ilgari surish uchun asos yaratadigan O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.

МИЦА и Институт ЦАРЭС подписали Меморандум о взаимопонимании
В рамках визита в Урумчи директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с руководителем Института Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) Чарымухамметом Шаллыевым.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной повестки, перспективам устойчивого развития Центральной Азии и возрастающей роли научно-исследовательских и аналитических учреждений в этом процессе.
Жавлон Вахабов отметил, что Узбекистан придает важное значение реализации в стране реформ по либерализации экономики, созданию благоприятной среды для инвесторов, расширению участия в глобальных цепочках добавленной стоимости, а также повышению качества жизни населения.
Существенный вклад в успешную реализацию этих преобразований вносят международные финансовые институты, в том числе Азиатский банк развития (АБР), а также реализуемая при его поддержке Программа ЦАРЭС, которая вносит значительный вклад в модернизацию и расширение экономического потенциала стран-участниц.
Важным шагом в углублении сотрудничества названо подписание между Узбекистаном и АБР в рамках 59-го заседания Совета управляющих АБР в Самарканде новой программы на сумму $12 млрд, направленной на развитие современной инфраструктуры, укрепление человеческого капитала и сокращение бедности.
Чарымухаммет Шаллыев подчеркнул, что Институт ЦАРЭС придаёт особое значение объединению исследовательского потенциала ведущих аналитических центров государств-участников Программы, что позволяет вырабатывать согласованные подходы к решению общих задач. В этом контексте он высоко оценил взаимодействие Института с МИЦА, одним из практических результатов которого стало проведение в Урумчи «круглого стола» по вопросам устойчивого развития и сокращения бедности.
В ходе беседы стороны также рассмотрели возможности углубления сотрудничества в области научных исследований, экспертных обменов и подготовки аналитических материалов. В числе приоритетных направлений обозначены искусственный интеллект, «зелёное» финансирование, возобновляемая энергетика и развитие человеческого капитала.
По завершении встречи между МИЦА и Институтом ЦАРЭС подписан Меморандум о взаимопонимании, закладывающий основу для реализации совместных научных проектов и продвижения общих инициатив.