MOXI va CAREC instituti o‘rtasida O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi
Muzokaralar davomida tomonlar mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari, Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanish istiqbollari hamda ushbu jarayonda ilmiy-tadqiqot va tahliliy muassasalarning ortib borayotgan roli yuzasidan fikr almashdilar.
J.Vaxabov O‘zbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish, investorlar uchun qulay muhit yaratish, global qo‘shilgan qiymat zanjirlaridagi ishtirokni kengaytirish hamda aholi turmush sifatini oshirishga qaratilgan islohotlarni amalga oshirishga muhim ahamiyat berilayotganligini ta’kidladi.
Ushbu o‘zgarishlarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga xalqaro moliya institutlari, jumladan, Osiyo taraqqiyot banki (OTB), shuningdek, uning ko‘magida amalga oshirilayotgan CAREC dasturi salmoqli hissa qo‘shmoqda. Mazkur dastur ishtirokchi mamlakatlarni modernizatsiya qilish va ularning iqtisodiy salohiyatini kengaytirishda muhim o‘rin tutadi.
Samarqandda bo‘lib o‘tgan OTB Boshqaruvchilar kengashining 59- yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston va OTB o‘rtasida zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, inson kapitalini mustahkamlash va kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan 12 milliard AQSh dollarlik yangi dastur imzolanganligi hamkorlikni chuqurlashtirishdagi muhim qadam sifatida qayd etildi.
Ch.Shalliyev CAREC instituti CAREC Dasturiga a’zo davlatlarning yetakchi tahlil markazlari ilmiy salohiyatini birlashtirishga alohida ahamiyat berishini ta’kidladi. Bu umumiy vazifalarni hal etish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqish imkonini beradi. Shu nuqtai nazardan u CAREC institutning MOXI bilan hamkorligini yuqori baholab, uning amaliy natijalaridan biri sifatida Urumchida barqaror rivojlanish va kambag‘allikni qisqartirish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazilganligini qayd etdi.
Suhbat davomida ilmiy tadqiqotlar, ekspertlar almashinuvi va tahliliy materiallar tayyorlash sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi. Sun’iy intellekt, yashil moliyalashtirish, qayta tiklanuvchi energetika va inson kapitalini rivojlantirish ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi.
Uchrashuv yakunida MOXI va CAREC instituti o‘rtasida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish hamda umumiy tashabbuslarni ilgari surish uchun asos yaratadigan O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.

The IICA and the CAREC Institute sign Memorandum of Understanding
During a visit to Ürümqi, Amb.Javlon Vakhabov, Managing Director of the International Institute for Central Asia (IICA), met with Charymukhammet Shallyyev, Director of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Institute.
The discussion was focused in key regional issues, prospects for sustainable development in Central Asia, and the growing role of research and analytical institutions in shaping this agenda.
Amb.Vakhabov emphasized that Uzbekistan attaches significant importance to advancing economic liberalization reforms, fostering a favorable investment climate, expanding its integration into global value chains, and improving the population's quality of life.
International financial institutions, notably the Asian Development Bank (ADB), are making a substantial contribution to the successful execution of these transformations. Similarly, the CAREC Program, implemented with ADB support, plays a significant role in modernizing and expanding the economic potential of its member states.
An important step in deepening cooperation was the signing of a new $12 billion program between Uzbekistan and ADB during the 59th Annual Meeting of the ADB Board of Governors in Samarkand. This initiative is aimed at developing modern infrastructure, enhancing human capital, and alleviating poverty.
Charymukhammet Shallyev emphasized that the CAREC Institute attaches special importance to consolidating the research capacities of leading think tanks of the Program’s member states. This approach enables the development of coordinated strategies to address shared challenges.
In this context, Director Shallyev highly commended the collaboration between the CAREC Institute and IICA. A practical outcome of this partnership was the joint roundtable on sustainable development and poverty alleviation held in Urumqi.
The parties also explored opportunities to deepen cooperation in academic research, expert exchanges, and the preparation of analytical materials. Artificial intelligence, green finance, renewable energy, and human capital development were highlighted as priority areas.
Concluding the meeting, the IICA and the CAREC Institute signed a Memorandum of Understanding, laying the foundation for implementing joint research projects and advancing shared initiatives.