MOXI vakili Shanxayda bo‘lib o‘tgan SHHT tahlil markazlari forumida ma’ruza qildi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Azamat Toshev 2026-yil 7–8-iyun kunlari Shanxay shahrida bo‘lib o‘tgan “Chuqur xalqaro transformatsiya sharoitida Shanxay hamkorlik tashkiloti: tahdidlarga javob berish va oldinga intilish” mavzusidagi SHHT tahlil markazlari forumida ma’ruza bilan ishtirok etdi.
SHHT tashkil etilganining 25 yilligiga bag‘ishlangan mazkur tadbir Shanxay siyosiy fanlar va huquq universiteti hamda Xitoy xalqaro tadqiqotlar instituti tomonidan SHHT Huquqiy tayyorgarlik va hamkorlik markazi negizida tashkil etildi.
Forum ishida SHHTga a’zo davlatlar tahlil markazlari vakillari va akademik doira tadqiqotchilari, shuningdek, Ozarbayjon, Gruziya va Italiyadan kelgan mutaxassislar hamda BMT Universiteti vakillari ishtirok etdi.
A.Toshev Forumda so‘zga chiqib, transport-logistika yo‘nalishlarini rivojlantirish va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlarini bayon qildi.
Ekspert ta’kidlaganidek, jahon iqtisodiyoti transformatsiyasi sharoitida aynan transport o‘zaro bog‘liqligi mintaqa davlatlarining barqaror o‘sishi va raqobatbardoshligini ta’minlovchi asosiy omilga aylanmoqda. Shu bois O‘zbekiston “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li hamda Transafg‘on transport yo‘lagi kabi loyihalarga alohida ahamiyat qaratmoqda. Ushbu loyihalar SHHT makonida yagona transport tarmog‘ini shakllantirishga xizmat qiladi.
Yakunda Azamat Toshev SHHT mamlakatlari tahlil markazlarining muhim rolini alohida qayd etib, mintaqadagi infratuzilmaviy to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha umumiy deklaratsiyalardan amaliy yechimlarga tezroq o‘tish zarurligini ta’kidladi.

IICA Representative Speaks at the SCO Think Tank Forum in Shanghai
Azamat Toshev, Head of Department at the International Institute for Central Asia (IICA), delivered a presentation at the SCO Think Tank Forum titled “The Shanghai Cooperation Organization in a Changing International Landscape: Overcoming Challenges and Moving Forward” held in Shanghai on June 7–8, 2026.
The event, dedicated to the 25th anniversary of the Shanghai Cooperation Organization (SCO), was organized by the Shanghai University of Political Science and Law in cooperation with the China Institute of International Studies at the China National Institute for SCO International Exchange and Judicial Cooperation (SCO Center).
The forum brought together representatives of Think Tanks and academic institutions from SCO member states, as well as participants from Azerbaijan, Georgia, and Italy, alongside leaders of international organizations, including the United Nations University.
Speaking at the forum, Azamat Toshev outlined key priorities for the development of transport and logistics routes and economic integration.
The expert emphasized that amid the ongoing transformation of the global economy, transport connectivity has become a key factor for sustainable growth and the competitiveness of countries in the region. In this regard, Uzbekistan attaches particular importance to such projects as the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan Railway and the Trans-Afghan Transport Corridor, which will contribute to the creation of an integrated transport network across the SCO area.
In conclusion, Azamat Toshev highlighted the important role of SCO Think Tanks and emphasized the need to move from general declarations to practical solutions aimed at eliminating infrastructure barriers across the region.