MOXI vakili Shanxayda bo‘lib o‘tgan SHHT tahlil markazlari forumida ma’ruza qildi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Azamat Toshev 2026-yil 7–8-iyun kunlari Shanxay shahrida bo‘lib o‘tgan “Chuqur xalqaro transformatsiya sharoitida Shanxay hamkorlik tashkiloti: tahdidlarga javob berish va oldinga intilish” mavzusidagi SHHT tahlil markazlari forumida ma’ruza bilan ishtirok etdi.
SHHT tashkil etilganining 25 yilligiga bag‘ishlangan mazkur tadbir Shanxay siyosiy fanlar va huquq universiteti hamda Xitoy xalqaro tadqiqotlar instituti tomonidan SHHT Huquqiy tayyorgarlik va hamkorlik markazi negizida tashkil etildi.
Forum ishida SHHTga a’zo davlatlar tahlil markazlari vakillari va akademik doira tadqiqotchilari, shuningdek, Ozarbayjon, Gruziya va Italiyadan kelgan mutaxassislar hamda BMT Universiteti vakillari ishtirok etdi.
A.Toshev Forumda so‘zga chiqib, transport-logistika yo‘nalishlarini rivojlantirish va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlarini bayon qildi.
Ekspert ta’kidlaganidek, jahon iqtisodiyoti transformatsiyasi sharoitida aynan transport o‘zaro bog‘liqligi mintaqa davlatlarining barqaror o‘sishi va raqobatbardoshligini ta’minlovchi asosiy omilga aylanmoqda. Shu bois O‘zbekiston “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li hamda Transafg‘on transport yo‘lagi kabi loyihalarga alohida ahamiyat qaratmoqda. Ushbu loyihalar SHHT makonida yagona transport tarmog‘ini shakllantirishga xizmat qiladi.
Yakunda Azamat Toshev SHHT mamlakatlari tahlil markazlarining muhim rolini alohida qayd etib, mintaqadagi infratuzilmaviy to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha umumiy deklaratsiyalardan amaliy yechimlarga tezroq o‘tish zarurligini ta’kidladi.

Представитель МИЦА выступил на Форуме аналитических центров ШОС в Шанхае
Начальник отдела Международного института Центральной Азии (МИЦА) Азамат Тошев выступил с докладом на Форуме аналитических центров ШОС на тему "Шанхайская организация сотрудничества в условиях глубокой международной трансформации: реагируя на вызовы и двигаясь вперед", который состоялся 7-8 июня 2026 г. в Шанхае.
Мероприятие, приуроченное к 25-летию создания ШОС, организовано Шанхайским университетом политических наук и права совместно с Китайским институтом международных исследований на базе Центра юридической подготовки и сотрудничества ШОС.
В работе Форума приняли участие представители аналитических центров и исследователи академических кругов стран-членов ШОС, Азербайджана, Грузию, Италию, а также руководители международных структур, включая Университета ООН.
А.Тошев, выступая на Форуме, обозначил приоритеты развития транспортно-логистических маршрутов и экономической интеграции.
Эксперт подчеркнул, что в условиях трансформации мировой экономики именно транспортная взаимосвязанность становится ключевым фактором устойчивого роста и конкурентоспособности государств региона. Поэтому Узбекистан придаёт приоритетное значение таким проектам, как строительство железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и Трансафганского транспортного коридора, что будет способствовать формированию единой транспортной сети
на пространстве ШОС.
В завершение Азамат Тошев указал важную роль аналитических центров стран ШОС, подчеркнув необходимость скорейшего перехода от общих деклараций к практическим решениям по устранению инфраструктурных барьеров в регионе.