MOXIda CAREC instituti ekspertlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik instituti (CAREC) direktori Charimuhammet Shalliyev boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning holati yuzasidan fikr almashdilar hamda MOXI va CAREC instituti o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov mehmonlarni institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, Markaziy Osiyoda hamkorligining hozirgi jarayonlari va mintaqa davlatlarining "Markaziy Osiyo plyus" platformasi doirasidagi rivojlanib borayotgan o’zaro aloqalarining ustuvor yo‘nalishlarini yoritib o‘tdi.
CAREC instituti direktori Charimuhammet Shalliyev Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirish va mamlakatda innovatsion loyihalarni amalga oshirishga katta ahamiyat berishini ta’kidladi.
Samarqandda bo‘lib o‘tgan OTB Boshqaruvchilar kengashining 59-yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston va OTB o‘rtasida zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, inson kapitalini mustahkamlash va kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan 12 milliard dollarlik yangi dastur imzolangani hamkorlikni chuqurlashtirishdagi muhim qadam sifatida qayd etildi.
Shu bilan birga, CAREC instituti direktori o‘rinbosari Li Koutsin mamlakatda iqtisodiy rivojlanishning barqaror dinamikasini qayd etdi. Xitoy kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 2,1 mingtadan (2023-yilda) 5,2 mingtaga (2026-yilda) ko‘paygani buning tasdig‘idir.
Li Koutsin ta’lim sohasidagi tizimli islohotlarga alohida e’tibor qaratdi. Ta’lim ingliz tilida olib boriladigan oliy ta’lim muassasalari sonining ko‘payishi O‘zbekiston kadrlar tayyorlash va ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish masalasiga ustuvor ahamiyat berayotganidan dalolat berishi ta’kidlandi.
Suhbat davomida ishtirokchilar MOXI va CAREC instituti o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini, jumladan, mintaqada qayta tiklanadigan energiya, yashil moliyalashtirish va sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish imkoniyatlarini izlashga qaratilgan qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazishni ta’kidladilar.

В МИЦА состоялась встреча с экспертами Института ЦАРЭС
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с делегацией Института Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), во главе с директором Чарымухамметом Шаллыевым.
Стороны обменялись мнениями по текущему состоянию регионального сотрудничества в Центральной Азии и обсудили возможности развития сотрудничества между МИЦА и Институтом ЦАРЭС.
В начале беседы Жавлон Вахабов ознакомил гостей с деятельностью МИЦА, его целями и задачами, а также представил подробную информацию о современных процессах сотрудничества в Центральной Азии и взаимодействии государств региона в рамках платформы «ЦА+».
Директор Института ЦАРЭС Ч.Шаллыев подчеркнул, что АБР придает большое значение развитию партнерства с Узбекистаном и реализации инновационных проектов в стране.
Важным шагом в углублении сотрудничества названо подписание между Ташкентом и Банком в рамках 59-го заседания Совета управляющих АБР в Самарканде новой программы на сумму $12 млрд, направленной на развитие современной инфраструктуры, укрепление человеческого капитала и сокращение бедности.
Наряду с этим, замдиректора Института ЦАРЭС Ли Коуцин указал на устойчивую динамику экономического развития в стране. Подтверждением тому стало увеличение предприятий с участием китайского капитала, число которых выросло с 2,1 тыс. (в 2023 г.) до 5,2 тыс. (2026 г.).
Отдельное внимание Ли Коуцин сосредоточил на системных реформах в образовательной сфере. Отмечено, что увеличение количества вузов с обучением на английском языке, свидетельствует о приоритетной роли, которую Узбекистан придаёт подготовке кадров и адаптации системы образования к международным стандартам.
В ходе беседы участники выделили перспективные направления сотрудничества между МИЦА и Институтом ЦАРЭС, включая проведение совместных исследований, направленных на поиск возможностей развития в регионе возобновляемой энергетики, зелёного финансирования и ИИ-технологий.