MOXIda CAREC instituti ekspertlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik instituti (CAREC) direktori Charimuhammet Shalliyev boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning holati yuzasidan fikr almashdilar hamda MOXI va CAREC instituti o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov mehmonlarni institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, Markaziy Osiyoda hamkorligining hozirgi jarayonlari va mintaqa davlatlarining "Markaziy Osiyo plyus" platformasi doirasidagi rivojlanib borayotgan o’zaro aloqalarining ustuvor yo‘nalishlarini yoritib o‘tdi.
CAREC instituti direktori Charimuhammet Shalliyev Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirish va mamlakatda innovatsion loyihalarni amalga oshirishga katta ahamiyat berishini ta’kidladi.
Samarqandda bo‘lib o‘tgan OTB Boshqaruvchilar kengashining 59-yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston va OTB o‘rtasida zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, inson kapitalini mustahkamlash va kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan 12 milliard dollarlik yangi dastur imzolangani hamkorlikni chuqurlashtirishdagi muhim qadam sifatida qayd etildi.
Shu bilan birga, CAREC instituti direktori o‘rinbosari Li Koutsin mamlakatda iqtisodiy rivojlanishning barqaror dinamikasini qayd etdi. Xitoy kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 2,1 mingtadan (2023-yilda) 5,2 mingtaga (2026-yilda) ko‘paygani buning tasdig‘idir.
Li Koutsin ta’lim sohasidagi tizimli islohotlarga alohida e’tibor qaratdi. Ta’lim ingliz tilida olib boriladigan oliy ta’lim muassasalari sonining ko‘payishi O‘zbekiston kadrlar tayyorlash va ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish masalasiga ustuvor ahamiyat berayotganidan dalolat berishi ta’kidlandi.
Suhbat davomida ishtirokchilar MOXI va CAREC instituti o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini, jumladan, mintaqada qayta tiklanadigan energiya, yashil moliyalashtirish va sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish imkoniyatlarini izlashga qaratilgan qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazishni ta’kidladilar.

IICA hosted a meeting with the CAREC Institute experts
The International Institute for Central Asia (IICA) held a meeting with the delegation from the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Institute, led by Director Mr. Charymukhammet Shallyyev.
The participants exchanged views on the current state of regional cooperation in Central Asia and discussed prospects for developing cooperation between the IICA and CAREC Institute.
Amb.Javlon Vakhabov, the Managing Director of the IICA, informed the experts about the Institute’s activities, its goals and objectives. He also provided detailed information on current cooperation processes in Central Asia and the interaction between regional states within the "CA+" platform.
Mr.Shallyyev emphasized that the Asian Development Bank (ADB) attaches great importance to developing its partnership with Uzbekistan and implementing innovative projects in the country.
A key step in deepening cooperation was the signing, during the 59th Annual Meeting of the ADB’s Board of Governors in Samarkand, of a new $12 billion programme between Uzbekistan and the ADB. The programme is aimed at developing modern infrastructure, strengthening human capital, and reducing poverty.
Alongside this, CAREC Institute Deputy Director Dr.Li Kouqing highlighted the steady pace of economic development in the country. This is reflected in the growing number of enterprises with Chinese capital, which increased from 2.1 thousand in 2023 to 5.2 thousand in 2026.
Dr.Li Kouqing also placed particular emphasis on systemic reforms in the education sector. It was noted that the growing number of universities offering education in English reflects the priority Uzbekistan attaches to human capital development and the alignment of its education system with international standards.
During the discussion, participants identified promising areas of cooperation between the IICA and CAREC Institute, including joint research aimed at exploring opportunities for the development of renewable energy, green finance, and AI technologies in the region.