Tomonlar Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini, shuningdek, 16–17-sentyabr kunlari Seulda bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” birinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish doirasida ekspert va ilmiy-tadqiqot sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Shu bilan birgalikda sun’iy intellekt, strategik minerallar va noyob metallar, texnologik kooperatsiya hamda malakali kadrlar tayyorlash sohalaridagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
Suhbat avvalida Javlon Vaxabov Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi darajasini yuqori baholab, hamkorlikning barqaror dinamikasi va amaliy kun tartibi izchil kengayib borayotganini qayd etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bo‘lajak sammit o‘zaro hamkorlikning kelgusi ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga qo‘shimcha turtki berish imkonini yaratadi.
O‘z navbatida, Chjon Xan Bom Koreya Respublikasining hamkorlikni rivojlantirishdan uzoq muddatli manfaatdorligini va Koreya ekspert-tahliliy hamjamiyatining mintaqaga qiziqishi ortib bormoqdaligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar MOXI va KAIS o‘rtasidagi ekspert-tahliliy hamkorlikni, jumladan, qo‘shma tadqiqotlar va tadbirlar o‘tkazish orqali rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между странами Центральной Азии и Республикой Корея, а также вопросы расширения экспертного и научно-исследовательского взаимодействия в контексте подготовки к первому саммиту «Центральная Азия – Республика Корея», который пройдёт 16–17 сентября в Сеуле.
Особое внимание в ходе беседы было уделено сотрудничеству в области искусственного интеллекта, критических минералов и редкоземельных металлов, технологической кооперации и подготовки квалифицированных кадров.
В начале беседы Жавлон Вахабов дал высокую оценку достигнутому уровню отношений между странами Центральной Азии и Республикой Корея, отметив устойчивую динамику и последовательное расширение практической повестки сотрудничества.
По его словам, предстоящий саммит позволит определить дальнейшие приоритеты взаимодействия и придать дополнительный импульс реализации совместных инициатив.
В свою очередь Чжон Хан Бом отметил долгосрочную заинтересованность Республики Корея в развитии сотрудничества со странами Центральной Азии и растущий интерес корейского экспертно-аналитического сообщества к региону.
По итогам встречи стороны подтвердили заинтересованность в развитии экспертно-аналитического взаимодействия между МИЦА и KAIS, в том числе посредством проведения совместных исследований и мероприятий.
Корейская ассоциация международных исследований (KAIS), основанная в 1956 году, является одним из ведущих профессиональных объединений Республики Корея в сфере международных отношений.