MOXIda Litva tahliliy markazi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Litvaning Vilnyus universiteti qoshidagi Xalqaro munosabatlar va siyosiy fanlar instituti (XMSFI) ekspertlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Direktor Javlon Vaxabov XMSFI vakillarini MOXI faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, Markaziy Osiyoda hamkorligining hozirgi jarayonlari va mintaqa davlatlarining "Markaziy Osiyo plyus" platformasi doirasidagi rivojlanib borayotgan o’zaro aloqalarining ustuvor yo‘nalishlarini yoritib o‘tdi.
XMSFI direktori Margarita Sheshelgite O‘zbekiston va Litva o‘rtasidagi munosabatlar rivojlanishining ijobiy dinamikasini, shuningdek, mintaqaviy hamkorlikning mustahkamlanishini qayd etib, O‘zbekistoning Markaziy Osiyoda barqaror hamkorlik modelini shakllantirishga qo‘shgan hissasini alohida ta’kidladi.
M.Sheshelgitening so‘zlariga ko‘ra, bu jarayonda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatishda tadqiqot va tahliliy tuzilmalarning faol ishtiroki muhim ahamiyatga ega.
O‘z navbatida, XMSFI dotsenti Konstantinas Adriaskas ikki mamlakat tahliliy tuzilmalari o‘rtasida professional hamkorlikning barqaror mexanizmlarini shakllantirish zarurligiga e’tibor qaratdi.
Mintaqalararo hamkorlikni, eng avvalo, savdo, ta’lim va mehnat migratsiyasi sohalarida chuqurlashtirish istiqbollarini belgilashga qaratilgan qo‘shma ekspert muhokamalarini tashkil etish va ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.

The IICA met with Lithuanian think tank
The International Institute for Central Asia (IICA) met with experts of the Institute of International Relations and Political Science (IIRPS) at Vilnius University in Lithuania.
During the discussion, the parties exchanged views on the current regional and international agenda, and also considered possibilities for establishing the think tank-to-think tank partnership between the two countries.
Amb.Javlon Vakhabov, the Managing Director of the IICA, informed the IIRPS’s experts about the Institute’s activities, its goals and objectives. He also provided detailed information on current cooperation processes in Central Asia and the interaction between regional states within the "CA+" platform.
Prof.Margarita Šešelgytė, the Director of the IIRPS, highlighted the positive dynamics in the development of Uzbekistan-Lithuania cooperation as well as the strengthening of regional partnership and particularly emphasized Uzbekistan’s contribution to shaping a sustainable model of interaction in Central Asia.
According to Prof.Šešelgytė, the active involvement of research and analytical institutions in building mutually beneficial partnership ties plays a key role in this process.
Dr.Konstantinas Adriauskas, associate professor at the IIRPS, emphasized the need to establish sustainable mechanisms of professional cooperation between the think tanks of the two countries.
As priority areas of cooperation, particular emphasis was placed on organizing joint expert discussions and conducting research aimed at identifying prospects for deepening interregional cooperation, primarily in the fields of trade, education, and labor migration.