MOXIda Litva tahliliy markazi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Litvaning Vilnyus universiteti qoshidagi Xalqaro munosabatlar va siyosiy fanlar instituti (XMSFI) ekspertlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Direktor Javlon Vaxabov XMSFI vakillarini MOXI faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, Markaziy Osiyoda hamkorligining hozirgi jarayonlari va mintaqa davlatlarining "Markaziy Osiyo plyus" platformasi doirasidagi rivojlanib borayotgan o’zaro aloqalarining ustuvor yo‘nalishlarini yoritib o‘tdi.
XMSFI direktori Margarita Sheshelgite O‘zbekiston va Litva o‘rtasidagi munosabatlar rivojlanishining ijobiy dinamikasini, shuningdek, mintaqaviy hamkorlikning mustahkamlanishini qayd etib, O‘zbekistoning Markaziy Osiyoda barqaror hamkorlik modelini shakllantirishga qo‘shgan hissasini alohida ta’kidladi.
M.Sheshelgitening so‘zlariga ko‘ra, bu jarayonda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatishda tadqiqot va tahliliy tuzilmalarning faol ishtiroki muhim ahamiyatga ega.
O‘z navbatida, XMSFI dotsenti Konstantinas Adriaskas ikki mamlakat tahliliy tuzilmalari o‘rtasida professional hamkorlikning barqaror mexanizmlarini shakllantirish zarurligiga e’tibor qaratdi.
Mintaqalararo hamkorlikni, eng avvalo, savdo, ta’lim va mehnat migratsiyasi sohalarida chuqurlashtirish istiqbollarini belgilashga qaratilgan qo‘shma ekspert muhokamalarini tashkil etish va ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.

В МИЦА состоялась встреча с литовским аналитическим центром
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с экспертами Института международных отношений и политических наук (ИМОПН) при Вильнюсском университете в Литве.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по актуальной региональной и международной повестке, а также рассмотрели возможности налаживания партнёрства между аналитическими центрами двух стран.
В начале беседы директор Жавлон Вахабов ознакомил представителей ИМОПН с деятельностью МИЦА, его целями и задачами, а также представил подробную информацию о современных процессах сотрудничества в Центральной Азии и взаимодействии государств региона в рамках платформы «ЦА+».
Директор ИМОПН Маргарита Шешельгите отметила позитивную динамику развития отношений между Узбекистаном и Литвой, а также укрепление регионального сотрудничества, особо подчеркнув вклад Ташкента в формирование устойчивой модели взаимодействия в Центральной Азии.
По словам М.Шешельгите, ключевое значение в этом процессе имеет активная вовлеченность исследовательских и аналитических структур в выстраивание взаимовыгодных партнёрских связей.
В свою очередь, доцент ИМОПН Константинас Адриаускас акцентировал внимание на необходимости формирования устойчивых механизмов профессионального взаимодействия между аналитическими структурами двух стран.
В качестве приоритетных направлений сотрудничества были обозначены организация совместных экспертных дискуссий и проведение научных исследований, направленных на определение перспектив углубления межрегионального взаимодействия, прежде всего в сферах торговли, образования и трудовой миграции.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность развивать практическое взаимодействие, включая организацию рабочих визитов и экспертных мероприятий в рамках двустороннего сотрудничества и многосторонних платформ.