MOXIda shvetsiyalik ekspert bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Shvetsiyaning «Agenda Nexus» mustaqil tadqiqot markazi direktori Oden Agapur bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Suhbat davomida O‘zbekistondagi islohotlar, «C5 + Shimoliy kengash» formatidagi mintaqalararo hamkorlik hamda ekspert-tahliliy muloqotni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shvetsiyalik ekspert O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan o'zgarishlarning tizimli va izchil xususiyatini yuqori baholab, ularning barqaror rivojlanishni va ijtimoiy totuvlikni ta’minlashdagi hamda mamlakatning «ishonchli mintaqaviy hamkor» sifatidagi mavqeini mustahkamlashdagi rolini ta’kidladi.
Sammitlar darajasiga chiqish salohiyatiga ega bo‘lgan «C5 + Shimoliy kengash» formatining o'sib borayotgan ahamiyati qayd etildi.
2025-yildagi vazirlar uchrashuvi hamda 2026-yilda MOXI delegatsiyasining Finlyandiya, Norvegiya va Shvetsiyaga tashriflari ilmiy-amaliy hamkorlikni mustahkamlashga va tajriba almashishni kengaytirishga xizmat qilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, xalqaro muloqotni mustahkamlash vositasi sifatida «ekspert diplomatiyasi»ni rivojlantirish hamda tahliliy markazlar o‘rtasidagi hamkorlikning muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar xavfsizlik va barqaror rivojlanish masalalari bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar tayyorlash, shuningdek, akademik va ekspert almashinuvini kengaytirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

В МИЦА состоялась встреча со шведским экспертом
10 апреля т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с директором шведского независимого исследовательского центра «Agenda Nexus» Оденом Агапуром.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы реформ в Узбекистане, межрегионального сотрудничества в формате «C5 + Северный совет» и развития экспертно-аналитического диалога.
Шведский эксперт высоко оценил системный и последовательный характер преобразований, проводимых в Узбекистане, подчеркнув их роль в обеспечении устойчивого развития, общественного гармонии и укреплении позиции страны в качестве «надёжного регионального партнёра».
Отмечена растущая значимость формата «С5 + Северный Совет», обладающего потенциалом выхода на уровень саммитов.
Подчёркнуто, что министерская встреча 2025 г. и визиты делегации МИЦА в Финляндию, Норвегию и Швецию в 2026 г. способствовали укреплению научно-образовательного сотрудничества и расширению обмена опытом.
Также акцентирована важность развития «экспертной дипломатии» и взаимодействия аналитических центров как инструмента укрепления международного диалога.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в подготовке совместных исследований по вопросам безопасности и устойчивого развития, а также в расширении академического и экспертного обмена.