MOXIda Xitoy xalqaro muammolarni o’rganish akademiyasi ekspertlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Xitoy xalqaro muammolarni o’rganish akademiyasi vitse-prezidenti Lyu Tsin boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ishtirokchilar O‘zbekiston-Xitoy hamkorligining bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Suhbat avvalida MOXI direktori Javlon Vaxabov O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar ikki mamlakatning barqaror rivojlanishiga xizmat qiladigan pragmatik sheriklikning yorqin namunasi ekanini ta’kidladi.
Shu nuqtayi nazardan, ekspertlar darajasidagi faol muloqotlar siyosiy aloqani mustahkamlash, yangi g‘oyalarni shakllantirish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
O‘z navbatida, Lyu Tsin O‘zbekiston va Xitoy davlat rahbarlari o‘rtasidagi ishonchli munosabatlar va muntazam muloqotlar ikki tomonlama aloqalarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishda muhim o’rin egallaganini ta’kidladi.
O‘zbekiston tomonidan ilgari surilayotgan ochiqlik va yaxshi qo‘shnichilik siyosati Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida ishonch mustahkamlanishini ta’minlab, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratgani ta’kidlandi.
Xitoy xalqaro muammolarni o’rganish akademiyasining Yevroosiyo instituti direktori Li Tszigoning ta’kidlashicha, Prezident Sh.M.Mirziyoyev tomonidan ilgari surilayotgan "davlat organlari xalqqa xizmat qilishi kerak" davlat boshqaruvi tamoyili Pekinning ustuvor yo‘nalishlariga to‘liq mos keladi.O‘zbekiston va Xitoy aholi ijtimoiy-iqtisodiy farovonligini oshirishga qaratilgan islohotlarni faol ilgari surayotgani pragmatik sheriklik uchun mustahkam zamin yaratmoqda.
Suhbat chog‘ida xitoylik ekspertlar ikki davlat tahliliy markazlari va ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish muhimligiga ham e’tibor qaratdilar.
Mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda "Markaziy Osiyo-Xitoy" formatining muhim o‘rni qayd etildi. Ushbu mexanizm doirasidagi ustuvor vazifalar qatoriga transport, mineral resurslarni o‘zlashtirish, innovatsion texnologiyalar, ekologiya va suvdan foydalanish kabi sohalarda yaqin aloqalarni qo‘llab-quvvatlash va hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari belgilangan.
Xitoy xalqaro muammolarni o’rganish akademiyasi - Xitoy Tashqi ishlar vazirligiga qarashli, xalqaro munosabatlar va tashqi siyosat sohasidagi tadqiqotlarni o’tgazishga ixtisoslashgan tahliliy markaz. Markaziy Osiyo xalqaro instituti 2024-yilda imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi asosida Akademiya bilan hamkorlik aloqalarini davom ettirmoqda.

В МИЦА прошла встреча с экспертами Китайской академии международных проблем
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с делегацией Китайской академии международных проблем (КАМП) во главе с вице-президентом Лю Цином.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-китайского сотрудничества, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
В начале беседы директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что отношения между Узбекистаном и КНР являются ярким примером прагматичного партнёрства, способствующего устойчивому развитию обеих стран.
В этом контексте, активные контакты на экспертном уровне вносят значимый вклад в укрепление политического диалога, формирование новых идей и запуск совместных инициатив.
В свою очередь, Лю Цинь заявил, что доверительные отношения и регулярные контакты между лидерами двух стран сыграли ключевую роль в выводе двусторонних связей на качественно новый уровень.
Отмечено, что продвигаемая Узбекистаном политика открытости и добрососедства обеспечила укрепление доверия между странами Центральной Азии и создала благоприятные условия для развития регионального сотрудничества.
Директор института Евразии при КАМП Ли Цзиго подчеркнул, что продвигаемый Президентом Ш.М. Мирзиёевым принцип государственного управления «власть должна служить народу» полностью созвучен приоритетам Пекина. Активное продвижение Узбекистаном и Китаем реформ, направленных на повышение социально-экономического благосостояния населения, создает прочную основу для прагматичного партнерства.
В ходе беседы китайские эксперты также акцентировали внимание на важности расширения сотрудничества между аналитическими центрами и образовательными учреждениями двух государств, а также расширение культурно-гуманитарного обмена.
Также отмечена ключевая роль формата «Центральная Азия – КНР» в укреплении регионального сотрудничества. К числу приоритетных задач в рамках данного механизма выделены -поддержание тесных контактов и углубление взаимодействия в таких сферах, как транспорт, освоение минеральных ресурсов, инновационные технологии, экология и водопользование.
Китайская академия международных проблем (КАМП) – аффилированный с МИД Китая аналитический центр, специализирующийся на исследованиях в сфере международных отношений и внешней политики. Международный институт Центральной Азии поддерживает партнерские отношения с КАМП на основе Меморандума о взаимопонимании, подписанного в 2024 году.