Shanxayda SHHT Markazi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Shanxay shahriga amalga oshirilgan xizmat safari doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Azamat Toshev SHHT Xalqaro yuridik tayyorgarlik va hamkorlik markazi (SHHT Markazi) direktori, Shanxay siyosiy fanlar va huquq universiteti prorektori Li Ligan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida MOXI va SHHT Markazi o‘rtasida barqaror muloqotni yo‘lga qo‘yish istiqbollari, shuningdek, Tashkilot doirasidagi amaliy hamkorlikning muhim masalalari yuzasidan muntazam fikr almashish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Azamat Toshev SHHTning yetakchi ta’lim markazlaridan biri bilan aloqalarni rivojlantirish MOXIning Xitoy akademik hamjamiyati bilan professional aloqalarni kengaytirish hamda Markaziy Osiyoda kechayotgan jarayonlarni mazmunli muhokama qilish uchun yangi maydonlar yaratishga qaratilgan intilishlariga mos kelishini ta’kidladi.
Li Ligan, o‘z navbatida, SHHT Markazining Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini qayd etib, MOXI bilan keyingi ekspertlar muloqoti doirasida amaliy hamkorlik formatlarini ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, Xitoyning ilmiy-tadqiqot va ekspertlar hamjamiyati orasida Markaziy Osiyoda yuz berayotgan o‘zgarishlarga qiziqish tobora ortib borayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar aloqalarni davom ettirish va ikki muassasa o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
SHHT Xalqaro yuridik tayyorgarlik va hamkorlik markazi (Xitoy) Shanxay siyosiy fanlar va huquq universiteti huzurida XXR Raisi Si Szinpin tomonidan 2013-yil 13-sentabr kuni Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan SHHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishida ilgari surilgan tashabbusga muvofiq tashkil etilgan. Markaz SHHTga a’zo davlatlar uchun yuridik kadrlar tayyorlash platformasi sifatida faoliyat yuritadi.

В Шанхае состоялась встреча с руководством Центра ШОС
В ходе рабочего визита в Шанхай начальник отдела Международного института Центральной Азии (МИЦА) Азамат Тошев провел встречу с директором Центра международной юридической подготовки и сотрудничества ШОС (Центр ШОС), проректором Шанхайского университета политических наук и права Ли Лиганом.
На встрече обсуждены перспективы налаживания устойчивого диалога между МИЦА и Центром ШОС, а также возможности регулярного обмена мнениями по ключевым вопросам практического сотрудничества в рамках Организации.
Азамат Тошев отметил, что развитие связей с одним из ведущих образовательных центров ШОС соответствует стремлению МИЦА к расширению профессиональных контактов с китайским академическим сообществом и созданию новых площадок для содержательного обсуждения процессов, происходящих в Центральной Азии.
Ли Лиган, в свою очередь, подчеркнул растущий интерес Центра ШОС к Центральной Азии и выразил готовность рассмотреть практические форматы взаимодействия с МИЦА в рамках дальнейшего экспертного диалога.
Было отмечено, что среди научно-исследовательского и экспертного сообщества Китая растет интерес к происходящим изменениям в Центральной Азии.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в продолжении контактов и развитии сотрудничества между двумя учреждениями.
Центр международной юридической подготовки и сотрудничества ШОС (Китай) был создан при Шанхайском университете политических наук и права в соответствии с инициативой, выдвинутой Председателем КНР Си Цзиньпином на заседании Совета глав государств — членов ШОС 13 сентября 2013 года в г. Бишкеке. Центр выступает в качестве платформы для подготовки юридических кадров государств — членов ШОС.