Shanxayda SHHT Markazi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Shanxay shahriga amalga oshirilgan xizmat safari doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) bo‘lim boshlig‘i Azamat Toshev SHHT Xalqaro yuridik tayyorgarlik va hamkorlik markazi (SHHT Markazi) direktori, Shanxay siyosiy fanlar va huquq universiteti prorektori Li Ligan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida MOXI va SHHT Markazi o‘rtasida barqaror muloqotni yo‘lga qo‘yish istiqbollari, shuningdek, Tashkilot doirasidagi amaliy hamkorlikning muhim masalalari yuzasidan muntazam fikr almashish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Azamat Toshev SHHTning yetakchi ta’lim markazlaridan biri bilan aloqalarni rivojlantirish MOXIning Xitoy akademik hamjamiyati bilan professional aloqalarni kengaytirish hamda Markaziy Osiyoda kechayotgan jarayonlarni mazmunli muhokama qilish uchun yangi maydonlar yaratishga qaratilgan intilishlariga mos kelishini ta’kidladi.
Li Ligan, o‘z navbatida, SHHT Markazining Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini qayd etib, MOXI bilan keyingi ekspertlar muloqoti doirasida amaliy hamkorlik formatlarini ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, Xitoyning ilmiy-tadqiqot va ekspertlar hamjamiyati orasida Markaziy Osiyoda yuz berayotgan o‘zgarishlarga qiziqish tobora ortib borayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar aloqalarni davom ettirish va ikki muassasa o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
SHHT Xalqaro yuridik tayyorgarlik va hamkorlik markazi (Xitoy) Shanxay siyosiy fanlar va huquq universiteti huzurida XXR Raisi Si Szinpin tomonidan 2013-yil 13-sentabr kuni Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan SHHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishida ilgari surilgan tashabbusga muvofiq tashkil etilgan. Markaz SHHTga a’zo davlatlar uchun yuridik kadrlar tayyorlash platformasi sifatida faoliyat yuritadi.

Meeting with the SCO Center Leadership Held in Shanghai
As part of a working visit to Shanghai, Azamat Toshev, Head of Department at the International Institute for Central Asia (IICA), held a meeting with Li Ligan, Director of the China National Institute for SCO International Exchange and Judicial Cooperation (SCO Center) and Vice President of Shanghai University of Political Science and Law.
During the meeting, the parties discussed prospects for establishing a sustainable dialogue between the IICA and the SCO Center, as well as opportunities for regular exchanges of views on key issues of practical cooperation within the framework of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
Azamat Toshev noted that strengthening ties with one of the SCO’s leading educational institutions is in line with the IICA’s commitment to expanding professional contacts with the Chinese academic community and creating new platforms for substantive discussions on developments taking place in Central Asia.
For his part, Li Ligan emphasized the SCO Center’s growing interest in Central Asia and expressed readiness to explore practical formats of cooperation with the IICA within the framework of further expert dialogue.
It was also noted that interest in the ongoing transformations in Central Asia is steadily increasing among China’s research and expert communities.
Following the meeting, the parties confirmed their mutual interest in maintaining contacts and further developing cooperation between the two institutions.
The China National Institute for SCO International Exchange and Judicial Cooperation was established at Shanghai University of Political Science and Law in accordance with an initiative proposed by President of the People’s Republic of China Xi Jinping at the Meeting of the Council of Heads of State of the SCO Member States held in Bishkek on 13 September 2013. The Center serves as a platform for training legal professionals from SCO member states.