O‘zbekiston va Qirg‘iziston ishbilarmon doiralari o‘rtasida yettita memorandum imzolandi
Qirg‘iziston va O‘zbekiston ishbilarmon doiralari o‘rtasida hamkorlik va o‘zaro anglashuv to‘g‘risida yettita memorandum imzolandi.
Qirg‘iziston-O‘zbekiston biznes-forumi doirasida ishbilarmon doiralarning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Ishbilarmonlar kengashining qo‘shma majlisida ikki respublikaning yirik korxonalarining yuzdan ortiq vakillari ishtirok etdi. Muzokaralar yakunlari bo‘yicha davlatlar o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolandi:
1. Qirg‘iziston zargarlar va tadbirkorlar uyushmasi va O‘zbekiston “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasi o‘rasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
2. Qirg‘iz Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va «O‘sh viloyati hududiy boshqarmasi» muassasasi va O‘zbekiston Respublikasi Andijon hududiy savdo-sanoat palatasi o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
3. JIA biznes uyushmasi va O‘zbekiston eksportyorlari assotsiatsiyasi o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv to‘g‘risida;
4.Qirg‘iziston farmatsevtika ittifoqi va O‘zbekiston farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
5.Qirg‘iziston Respublikasining «Ekoeksport» MCHJ va O‘zbekiston yaylov xo‘jaliklarini rivojlantirish assotsiatsiyasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida;
6.Qirg‘iziston turoperatorlari assotsiatsiyasi va O‘zbekiston turizm investorlari assotsiatsiyasi o‘rtasidagi hamkorlik to‘g‘risida;
7.Bazalt wool kompaniyasi va «Fast grupp» MCHJ o‘rtasidagi 20 mln dollarlik hamkorlik to‘g‘risida.
Ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari rahbarlari qo‘shma bayonot berib, tadbirkorlarni dolzarb muammoni hal etish bo‘yicha imkon qadar tezroq tegishli davlat organlari bilan muzokaralar olib borishiga ishonch bildirdi.
Qirg‘iziston Savdo-sanoat palatasi raisi T.Sariyev yangi marralarni aniqlash zarurligini ta’kidladi – bu yiliga 2 mlrd. Bu darajaga erishish uchun ikki davlat savdo-sanoat palatalari har tomonlama yordam berishga tayyor ekanini bildirdi.

Деловые круги Кыргызстана и Узбекистана подписали семь меморандумов
Деловые круги Кыргызстана и Узбекистана подписали семь меморандумов о сотрудничестве и взаимопонимании.
Встреча деловых кругов состоялась в рамках Кыргызско-Узбекского бизнес-форума. В совместном заседании делового совета участвовали более ста представителей крупнейших предприятий двух республик. По итогам переговоров были подписаны меморандумы о сотрудничестве между:
1. Союзом ювелиров и предпринимателей Кыргызстана и ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» Узбекистана;
2. Учреждением «Ошское областное отделение» Торгово-промышленной палаты Кыргызстана и Андижанской территориальной Торгово-промышленной палаты Узбекистана;
3. Меморандум о взаимопонимании между бизнес-ассоциацией JIA и ассоциацией экспортеров Узбекистана;
4. Меморандум о сотрудничестве между фармацевтическим союзом Кыргызстана и Агентством по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана;
5. Меморандум о взаимопонимании между ООО «Экоэкспорт» Кыргызстана и Ассоциацией по развитию пастбищных хозяйств Узбекистана;
6. Меморандум о сотрудничестве между Ассоциацией туроператоров Кыргызстана и Ассоциацией инвесторов туризма Узбекистана;
7. Меморандум о сотрудничестве между компаниями «Bazalt wool» Кыргызстана и ООО «Фаст групп» Узбекистана на $20 млн.
Руководители Торгово-промышленных палат обеих стран сделали совместное заявление, в котором заверили предпринимателей, что в кратчайшие сроки проведут переговоры с соответствующими государственными органами для решения насущной задачи.
Президент ТПП Кыргызстана Т. Сариев отметил, что необходимо определить горизонты – это $2 млрд. в год. Для достижения этого уровня торгово-промышленные палаты двух стран готовы оказать всяческое содействие.