“Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron” temir yo‘li Hindistondan Olmaotagacha qatnovni yo‘lga qo‘ydi
“Shimol-Janub” xalqaro transport yo‘lagining (INSTC) sharqiy tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha yangi xizmat ishga tushirildi: Qozog‘iston milliy temir yo‘l kompaniyasining “KTJ” multimodal sho‘’ba korxonasi bo‘lgan KTZ Express kunjut urug‘ini Hindistondan Turkmaniston va O‘zbekiston orqali Qozog‘istonga olib boradi.
Tovarlar Hindiston g‘arbidagi Mundra portidan Qozog‘iston janubi-sharqidagi Olmaota shahriga olib boriladi. KTJ xabariga ko‘ra, bu xizmat “Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron” temir yo‘l koridorini rivojlantirish rejasining bir qismidir. Ushbu yo‘lak Mumbayni Moskva bilan bog‘laydigan INSTC sharqiy bo‘limining bir qismidir.
KTJ ma’lumotlariga ko‘ra, bu safar uchun taxminiy sayohat vaqti 20 kunni tashkil etadi. Birinchidan, tovarlar dengiz orqali Mundra portidan Eronning Bender-Abbos portiga yo‘l oladi. Bundan buyon konteynerlar temir yo‘l orqali harakatlanib, Eron, Turkmaniston va O‘zbekiston orqali Olmaotagacha boradi.
INSTC bilan shug‘ullanadigan ko‘plab o‘yinchilar koridorning sharqiy tarmog‘ini rivojlantirishga intilmoqda. Misol uchun, 2022 yil dekabr oyida Rossiya temir yo‘llari INSTC ning sharqiy tomonida yuk tashishni tanlagan operatorlar uchun 20 foiz chegirma o‘rnatdi. Chegirma faqat Rossiya-Qozog‘iston chegara punktlari orqali, shuningdek, Qozog‘iston va Turkmaniston o‘rtasidagi “Bolashak-Serxetyaka” chegara o‘tish punkti orqali olib o‘tiladigan konteynerlar uchun taqdim etiladi.
INSTC ning sharqiy bo‘limi Rossiyani Kaspiy dengizi havzasi, Fors ko‘rfazi, Markaziy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan bog‘laydigan tarmoq sifatida tushuniladi.