Osiyo davlatlari iqtisodiy tuzilmaga birlashishga tayyor
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Bosh kotibi, tojik diplomati H.Noziriy mintaqada o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va barqaror iqtisodiyotni yaratish rejalarini ma’lum qildi.
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 26-yig‘ilishida Bosh kotib X.Noziriy so‘zga chiqib, tuzilmaning mintaqani ko‘p tomonlama hamkorlik, shuningdek, savdo aloqalari, o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlangan makonga aylantirish istagi qat’iy ekanini alohida ta’kidladi.
Unga ko‘ra, savdo, investitsiya, transport, logistika va savdo yo‘laklarini kompleks rivojlantirish masalalari faoliyatning ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekani qayd etildi.
H.Noziriy “Islomobod-Tehron-Istanbul” (ITI) yo‘lagi to‘liq foydalanishga topshirilgani va tartibga solingani, Geografik axborot tizimi (GIS) loyihasi amalga oshirilgani, ECO - TIRACG kafolat assotsiatsiyasining maslahat guruhi tuzilganini ta’kidladi. “Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron”, “Qirg‘iziston-O‘zbekiston-Turkmaniston - Eron va Tojikiston - O‘zbekiston - Turkmaniston - Eron – Turkiya” koridorlarini boshqarish mexanizmi, IHT dengiz aloqa markazlari tarmog‘i.
Fuqarolik aviatsiyasi bo‘yicha yuqori darajadagi ishchi guruh ham o‘z faoliyatini boshladi, IHT hududining sharqiy qismida havo xabini yaratish konsepsiyasini ishlab chiqish yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, Bosh kotib IHTga a’zo davlatlar energetika xavfsizligini ta’minlash bilan faol shug‘ullanayotgani, buning uchun mintaqaviy energetika koridorlari yaratilayotgani, toza energiya manbalari joriy etilayotganini ma’lum qildi. Bundan tashqari, ular sanoat kooperatsiyasi, turizmni faol rivojlantirmoqda, atrof-muhitni muhofaza qilish ishlari bilan shug‘ullanmoqda.