Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Sudyalar oliy kengashi raisi D. Shippni qabul qildi. Q.-J. Toqayevga Oliy sud kengashining 2022 yildagi faoliyati yakunlari, mamlakatdagi sudyalar korpusining ahvoli va unga qo‘yilgan vazifalar ijrosining borishi haqida ma’lumot berildi.
Sudyalar oliy kengashi raisining ta’kidlashicha, sudyalar korpusi tarkibini yangilash bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida o‘tgan yili sudyalik lavozimlariga ko‘rsatilganlar soni sud tizimidan ketgan sudyalar sonidan ortib ketgan.
Davlat rahbari tomonidan sud-huquq tizimiga aniq soha mutaxassislarini jalb etish yuzasidan berilgan topshiriqni bajarish maqsadida ilk bor huquqning alohida yo‘nalishlari bo‘yicha huquqshunoslar o‘rtasida tanlov o‘tkazildi. Tanlov g‘oliblari tuman bosqichini chetlab o‘tib, darhol viloyat sudining sudyasi bo‘lishlari mumkin.
Bundan tashqari, Prezidentga Kengash faoliyatini institutsional jihatdan mustahkamlash va sud kadrlari masalalarini uning vakolatiga o‘tkazish, shuningdek, sudyalarning intizomiy javobgarligi institutini takomillashtirishga qaratilgan reja haqida ma’lumot berildi. Shu bilan birga, sudyalarni tanlash tizimini takomillashtirish, uning shaffofligi va samaradorligini ta’minlash borasidagi ishlar davom ettiriladi.

К.-Ж. Токаев принял председателя Высшего судебного совета Д. Шиппа
Президент РК принял председателя Высшего судебного совета Д. Шиппа. К.-Ж. Токаев был проинформирован об итогах деятельности Высшего судебного совета за 2022 г., состоянии судейского корпуса страны и реализации его поручений.
Председатель Высшего судебного совета сообщил, что благодаря принятым мерам по обновлению судейского корпуса число лиц, рекомендованных к назначению судьями в прошлом году, превысило число судей, покинувших судебную систему.
Во исполнение поручения К.-Ж. Токаева по привлечению в судебную систему узких специалистов впервые был проведен конкурс для юристов в отдельных отраслях права, которые сразу могут стать судьями областного суда, минуя районный уровень.
Кроме того, К.-Ж. Токаеву было доложено о планах по институциональному укреплению Совета и передаче в его компетенцию всех кадровых вопросов судов, а также по совершенствованию института дисциплинарной ответственности судей. Наряду с этим будет продолжена работа по совершенствованию отбора судей, обеспечению его прозрачности и эффективности.
В завершение встречи К.-Ж. Токаев дал ряд поручений и отметил необходимость качественной реализации реформ в судебной системе.