Xatlon viloyati tadbirkorlari 7430 tonna qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksport qildi
Ma'lumotlarga ko'ra, Xatlon viloyati tadbirkorlari tomonidan shu yilning 4 iyuliga qadar 7 ming 430 tonna qishloq xo'jaligi mahsulotlari eksport qilindi. Bu haqda viloyati hokimiyati xabar berdi.
Manbaga ko'ra, 1956,8 tonna piyoz, 718 tonna poliz mahsulotlari, 1555 tonna uzum, 18 tonna limon, 3182,2 tonna boshqa qishloq xo'jaligi mahsulotlari eksport qilindi. Ushbu mahsulotlar asosan Qozog'iston, Pokiston, Afg'oniston, Rossiya, Turkiya va Belarusga eksport qilindi.
Qishloq xo'jaligi mahsulotlarining umumiy hajmi 11 mlrd. 953 mln. 703,5 ming somoniyga o'sib, bu o'tgan yilga nisbatan 675 mln. 159,2 ming somoniyga ko'p.
Umumiy hisobda, 2023 yilning 6 oyida viloyatda tovar ayirboshlash hajmi 6 mlrd. 250,4 mln. somonini tashkil etib, bu o'tgan yilning mos davriga nisbatan 116,9 foizga yoki 904,7 millionga ko'p. O'z navbatida, ushbu davrda tashqi savdo aylanmasi 226,4 mln. dollarga etdi.

Предприниматели Хатлонской области экспортировали 7430 тонн сельскохозяйственной продукции
Предприниматели Хатлонской области до 4 июля экспортировали 7430 тонн сельскохозяйственной продукции, сообщает Исполнительный орган государственной власти области.
«В частности, экспортировано 1956,8 тонны раннего лука, 718 тонн бахчевых, 1555 тонн винограда, 18 тонн лимонов и 3182,2 тонны другой сельхозпродукции. Большая часть сельхозпродукции экспортировалась в основном в Казахстан, Пакистан, Афганистан, Россию, Турцию и Беларусь», — сообщает источник.
Общий объем производства сельскохозяйственной продукции увеличился до 11 млрд 953-х млн 703,5 тыс. сомони, что на 675 млн 159,2 тыс. сомони больше, чем за аналогичный период прошлого года.
В целом товарооборот за 6 месяцев 2023 года в области достиг 6 млрд 250,4 млн сомони, что на 116,9 %, или на 904,7 млн ​​сомони, больше аналогичного периода прошлого года. В свою очередь, внешнеторговый оборот за этот период достиг 226,4 млн долларов.