BАА energetika va infratuzilma vaziri amaliy tashrif bilan Qirgʼizistonga keladi
Qirgʼiziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi raisi oʼrinbosari Baxit Toʼroboyev Pekinda BАА energetika va infratuzilma vaziri Suhail Muhammad Аl-Mazrui bilan muzokaralar oʼtkazdi.
Uchrashuv "Barqaror transport: Global rivojlanishga koʼmaklashish uchun birgalikda ishlash" Global forumi maydonida boʼlib oʼtdi.
Uchrashuvda energetika sohasidagi loyihalarni amalga oshirishda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
B.Toʼroboev amirlik tomonining eʼtiborini XXR bilan elektr energiyasi yetkazib berish boʼyicha erishilgan kelishuvlarga qaratdi. Vazirlar Mahkamasi 16 avgust kuni Xitoy Xalq Respublikasining Shinjon-Uygʼur avtonom rayoni Vazirlar Mahkamasi va xalq hukumati oʼrtasida elektr energiyasini yetkazib berish boʼyicha energetika infratuzilmasini ulash boʼyicha niyat memorandumi imzolanganini eslatdi. Imzolanish Vazirlar Mahkamasi raisi Oqilbek Japarovning Shinjon-Uygʼur avtonom rayoniga tashrifi doirasida boʼlib oʼtdi.
Tomonlar, shuningdek, Masdar kompaniyasi tomonidan quyosh elektr stansiyasi qurilishi loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish masalasini muhokama qildilar va bu boradagi ishlarni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv songida, B.Toʼroboev Energetika va infratuzilma vazirini Qirgʼiziston Respublikasiga amaliy tashrif bilan kelishni taklif qildi. Suhayl Muhammad Аl-Mazrui Qirgʼiziston tomonining taklifini qabul qilib va yaqin kelajakda uning tashrifining dastlabki sanalarini belgilab berdi.