Qozogʼiston prezidenti Rossiya, Belarus va Qirgʼiziston hukumat rahbarlari bilan uchrashdi.
Prezident Q.-J.Tokaev Rossiya, Belarus va Qirgʼiziston hukumat rahbarlarini qutlar ekan, ularga "Innoprom Qozogʼiston" xalqaro sanoat koʼrgazmasini qoʼllab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi. Bu turdagi koʼrgazma, mamlakatda birinchi marta oʼtkazilmoqda.
Qozogʼiston rahbari taʼkidlaganidek, sanoat, energetika, mashinasozlik, qishloq xoʼjaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida qoʼshma korxonalar va yirik loyihalar sonining koʼpayishi Ittifoqqa aʼzo mamlakatlar tashqi savdosi hajmining barqaror oʼsishida namoyon boʼlmoqda. Bu koʼrsatkich joriy yarim yillikda 13% ni tashkil etdi.
Prezidentning soʼzlariga koʼra, Qozogʼiston va Rossiya savdo, investitsiya va sanoat sohalarida hamkorlikning yuqori dinamikasini saqlab kelmoqda.
– Rossiya kompaniyalari doimiy ravishda Qozogʼistondagi yetakchi beshlik investorlari qatoriga kiradi. “Bugun biz Rossiya bilan umumiy qiymati 16,5 milliard dollarlik 40 ta yirik loyihani amalga oshirmoqdamiz, – dedi Prezident.
Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqi haqida gapirar ekan, Q.- J. Tokaev Qozogʼiston tashkilot ichidagi integratsiyani yanada rivojlantirishga mutlaqo sodiqligini taʼkidladi. "Biz ushbu Ittifoq juda istiqbolli integratsiya tashkiloti yekanligiga ishonamiz."

Президент Казахстана встретился с главами правительств России, Беларуси и Кыргызстана
Приветствуя глав правительств России, Беларуси и Кыргызстана, Президент К.-Ж. Токаев выразил им благодарность за поддержку международной промышленной выставки «Иннопром. Казахстан», которая впервые проводится в стране.
Как отметил лидер Казахстана, увеличение количества совместных предприятий, крупных проектов в промышленности, энергетике, машиностроении, сельском хозяйстве и других секторах экономики отражается на неуклонном росте объёмов внешней торговли стран – участниц Союза, который в текущем полугодии составил 13%.
По словам Президента, Казахстан и Россия сохраняют высокую динамику взаимодействия в торговой, инвестиционной и промышленной сферах.
– Российские компании стабильно входят в пятёрку ключевых инвесторов Казахстана. «Сегодня с Россией у нас реализуется 40 крупных проектов на сумму $16,5 млрд.», – сказал Президент.
Говоря о Евразийском экономическом союзе, глава Казахстана отметил, что Казахстан абсолютно привержен дальнейшему развитию интеграции в рамках Организации. «Считаем, что этот Союз – очень перспективная интеграционная организация».