Sadir Japarov Qirg‘iziston dunyoning 30 dan ortiq davlati o‘rtasida umumjamoa hisobida uchinchi o‘rinni egallaganini katta mamnuniyat bilan ta’kidladi. Mamlakat tarixida birinchi marta bunday natijaga erishildi. Bu yutuqlar millionlab qirg‘izistonlik muxlislar qalbini o‘z mamlakati va sportchilari uchun faxr-iftixorga to‘ldirdi.
“Biz 2024-yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan 33-Yozgi Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanmani qo‘lga kiritganlarga katta umid va ishonch bildiramiz. Shubhasiz, biz mamlakat bayrog‘ini baland va g‘urur bilan ko‘tarayotgan sportchilarni e’tiborsiz qoldirmaymiz va ularning yutuqlari munosib qadrlanishiga va’da beramiz", - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari ushbu chempionatda barcha o‘z oldiga qo‘ygan vazifani bekamu ko‘st uddalagan Oqjol Mahmudov, Jo‘laman Sharshenbekov va Jumashbek uulu Tayyirbekning sa’y-harakatlarini diqqat bilan kuzatib turganini ta’kidladi.
Sadir Japarov qirg‘iz ayollar kurashida tumor bo‘lgan sportchi Oysulu Tinibekovaga e’tibor qaratdi, hamma uning g‘alabasiga oldindan ishonchi komil edi. Uning Qirg‘izistonga oltin medal olib kelishiga hech kim shubha qilmagan.
Shuningdek, jarohat olganiga qaramay, yurt sharafi uchun oxirigacha kurashgan va kumush medalni qo‘lga kiritgan Ayperi Medet qizining matonat va jasoratini alohida qadrladi.
"Sizning muvaffaqiyatingiz ortida o‘n, balki yigirma yillik tinimsiz, uzluksiz mehnat turibdi. Sport bilan shug‘ullanadigan odam sifatida men buni juda yaxshi tushunaman. Ularning mehnati, matonati, temir irodasi, qolaversa, murabbiylarining mahorati tufayli sportchilar g‘alaba qozonmoqda. “Yigitning mehnatini yer yutmas” degan xalq maqolida mehnating zoye ketmaydi. Siz nafaqat Vatan sharafini ulug‘laysiz, balki minglab yoshlarning qalbini olovga qo‘yasiz.
Bu sizning birinchi va oxirgi muvaffaqiyatingiz emas. Avgust oyida Turkiyada o‘tkazilgan V Islom o‘yinlarida ham yuqori natijalar bilan barchamizni xursand qildingiz. Serbiyada bo‘lib o‘tgan chempionatda Qirg‘iziston sporti kuchli ekanini yana bir bor tasdiqladingiz. Xudo xohlasa, sizni bundanda katta marralar kutmoqda”, dedi Prezident.
Davlat rahbari mamlakat terma jamoasi murabbiylar shtabining tinimsiz mehnati, vatanparvarligi, xalqaro saviyadagi sportchilarni tarbiyalashi, ularda qo‘yilgan poydevor, endilikda sportchilar yurtimizga g‘alaba keltirayotgani uchun minnatdorlik bildirdi. Bundan tashqari, Sadir Japarov sportchilarning ota-onalariga minnatdorchilik bildirib, ularning chempionlar tarbiyasiga qo‘shgan hissasini alohida qayd etdi.
O‘z nutqi davomida prezident Xitoyda bo‘lib o‘tayotgan XIX Osiyo o‘yinlarida ishtirok etayotgan polvonlarni ruxlantirib va ularga muvaffaqiyatli ishtirok etishga undadi.
Prezident Sadir Japarov jamoa sportchilari va murabbiylariga sog‘lik-salomatlik tilab, navqiron avlodga bundan keyin ham ijobiy o‘rnak bo‘lish, butun dunyoni lol qoldiradigan qirg‘izistonlik sportchilarni yanada ko‘proq yetishtirishni iltimos qildi.
598
Qirg‘iziston Prezidenti kurash bo‘yicha jahon chempionati g‘oliblarini taqdirlash marosimida ishtirok etdi
Davlat rahbari tabrik nutqi so‘zlar ekan, Belgradda o‘tkazilgan kurash bo‘yicha jahon chempionatida eng mashaqatli sinovlardan sharaf bilan o‘tib, mustaxkam iroda fazilatlarini namoyon etgani uchun barcha qirg‘izistonlik muxlislar nomidan minnatdorlik bildirdi.

Президент Кыргызстана принял участие на торжественной церемонии чествования призёров Чемпионата мира по борьбе
Глава государства выступил с поздравительной речью, в которой от имени всех кыргызстанских болельщиков выразил им благодарность за то, что они с честью прошли через испытания, проявили лучшие волевые качества на прошедшем чемпионате мира по борьбе в Белграде.
Садыр Жапаров с большим удовлетворением констатировал, что Кыргызстан занял третье место в командном зачете среди более чем 30 стран мира. Впервые в истории страны достигнут такой результат. Эти достижения наполнили сердца миллионов кыргызстанцев-болельщиков гордостью за свою страну, за спортсменов.
«Мы возлагаем большие надежды и уверены в тех, кто выиграл путевку на 33-е летние Олимпийские игры, которые пройдут в 2024 году в Париже. Бесспорно, мы не оставим без внимания спортсменов, высоко и гордо поднимающих флаг страны, и обещаем, что их достижения будут оценены по достоинству», - подчеркнул Президент.
Глава государства отметил, как на этом чемпионате каждый внимательно наблюдал за действиями и усилиями Акжола Махмудова, Жоламана Шаршенбекова и Жумашбек уулу Тайырбека, которые безупречно справились с поставленной перед собой задачей.
Садыр Жапаров акцентировал внимание на спортсменке Айсулуу Тыныбековой, которая стала талисманом в кыргызской женской борьбе, в ее победе были уверены все заранее. Никто не сомневался в том, что она принесет в копилку Кыргызстана золотую медаль.
Также он особо оценил упорство и смелость Айпери Медет кызы, которая несмотря на травму, до конца боролась за честь страны и завоевала серебряную медаль.
«За вашим успехом стоят десять, а может и двадцать лет неустанной, непрерывной работы. Как человек, занимающийся спортом, я очень хорошо это понимаю. Благодаря своему трудолюбию, упорству, железной воле, а также мастерству тренеров спортсмены одерживают победу. Как говорится в пословице: «земля не поглотит труд молодца», так же и ваш труд не пройдет даром. Вы не только прославите свою Родину, но и зажжете сердца тысячи молодых людей.
Это не первый и не последний ваш успех. Вы также порадовали всех нас высокими результатами на V Исламских играх, прошедших в августе в Турции. На чемпионате в Сербии вы еще раз подтвердили силу кыргызского спорта. Даст Бог, вас впереди ждут еще большие достижения», - сказал Президент.
Глава государства выразил благодарность тренерскому составу национальной сборной страны за их неустанный труд, патриотизм, подготовку спортсменов международного уровня, основу, которая заложена в них, и теперь спортсмены приносят победу стране. Кроме того, Садыр Жапаров поблагодарил родителей спортсменов, отдельно отметив вклад в воспитание чемпионов.
В ходе выступления он также дал напутствие присутствующим спортсменам-борцам, участвующим в XIX Азиатских играх в Китае, замотивировав их на успешное выступление.
Президент Садыр Жапаров, пожелав спортсменам и тренерам команды крепкого здоровья, обратился с просьбой: продолжать давать положительный пример молодому поколению, воспитать еще больше кыргызстанских спортсменов, которые будут удивлять весь мир.