Tojikiston Prezidenti E.Rahmon Bosh vazirning qishloq xo‘jaligi bo‘yicha o‘rinbosari, qishloq xo‘jaligi vaziri, Sug‘d va Xatlon viloyatlari, Kuhiston Maschox, Devashtich, Laxsh, Tojikistonobod, Rasht, Pyanj, Jayxun, Shahritus va Qubodiyon viloyatlari raislari bilan telefon orqali muloqot qildi. Viloyatlarda qishloq xo‘jaligi ishlarining holati, ko‘rsatilgan viloyat va hududlarda qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha ularning hisobotlari tinglandi.
E.Rahmon mamlakat Bosh vaziri o‘rinbosarini, mazkur viloyat va tumanlar rahbarlariga 2023-2024-yillar qish mavsumini munosib darajada o‘tkazish, birinchi navbatda, aholi va ijtimoiy sohaga har tomonlama tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar ko‘rishni topshirdi. Ijtimoiy-iqtisodiy obyektlarni qish mavsumiga o‘tkazish, paxta, kartoshka, meva-sabzavot mahsulotlarini o‘z vaqtida yig‘ib olish, iste’mol bozorini o‘zlari ishlab chiqargan mahsulotlar bilan ta’minlash mavzusiga aloxida etibor qaratdi.
Davlat rahbari kelgusi yil uchun har bir oila uchun sifatli oziq-ovqat mahsulotlari, qishloq xo‘jaligi urug‘larini zaxiralash masalasiga ham alohida to‘xtaldi.

Президент Таджикистана провёл телефонный разговор
Президент Таджикистан Э. Рахмон провёл телефонный разговор с заместителем Премьер-министра по сфере сельского хозяйства, министром сельского хозяйства, председателями Согдийской и Хатлонской областей, районов Кухистони Мастчох, Деваштич, Лахш, Таджикабад, Рашт, Пяндж, Джайхун, Шахритус и Кубодиён, заслушал их отчёты о состоянии сельскохозяйственных работ и подготовке к зимнему сезону в указанных областях и районах.
Э. Рахмон поручил заместителю Премьер-министра страны, руководителям указанных областей и районов принять необходимые меры для проведения на должном уровне зимнего сезона 2023-2024 гг., прежде всего, всесторонней подготовки населения и объектов социально-экономического назначения к зимнему сезону, своевременного сбора урожая хлопка, картофеля, фруктов и овощей, обеспечения потребительского рынка продукцией собственного производства.
Лидер нации также особо подчеркнул вопрос резервирования в каждой семье высококачественных продуктов питания и семян сельскохозяйственных культур на предстоящий год.