Qosim-Jomart Tokaev Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdogʼan bilan telefon orqali muloqot qildi
Suhbat chogʼida davlat rahbarlari ikki mamlakat oʼrtasidagi oʼzaro qoʼllab-quvvatlash va ishonchga asoslangan kengaytirilgan strategik sheriklikni yanada mustahkamlash tarafdori ekanliklarini tasdiqladilar.
Davlat rahbarlari savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni koʼrib chiqdilar.
Qozogʼiston va Turkiya prezidentlari joriy yilning noyabr oyida Ostona shahrida boʼlib oʼtadigan Turkiy davlatlar tashkilotining X sammitiga tayyorgarlikning borishi yuzasidan fikr almashdilar. Qosim-Jomart Tokaevning fikricha, ushbu uchrashuvning oʼtkazilishi turkiy davlatlar oʼrtasidagi munosabatlarni rivojlantirish yoʼlidagi muhim qadam boʼladi.

Состоялся телефонный разговор Касым-Жомарта Токаева с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом
В ходе беседы лидеры подтвердили приверженность дальнейшему укреплению расширенного стратегического партнерства между двумя странами, основанному на взаимной поддержке и доверии.
Главы государств обсудили перспективы углубления двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, а также рассмотрели актуальные вопросы международной и региональной повестки дня.
Президенты Казахстана и Турции обменялись мнениями о ходе подготовки к X саммиту Организации тюркских государств, который пройдет в ноябре текущего года в Астане. По мнению Касым-Жомарта Токаева, проведение данной встречи станет важным шагом на пути развития отношений между тюркскими странами.