Turkmaniston delegatsiyasi Pokiston Energetika vaziri bilan uchrashdi
Abu-Dabida “ADIPEC 2023” neft va gaz konferensiyasi va ko'rgazmasi doirasida Turkmaniston delegatsiyasining Pokiston energetika va neft federal vaziri vazifasini bajaruvchi Muhammad Ali bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Muzokaralarda Turkmaniston tomoniga Turkmaniston Prezidentining neft va gaz masalalari bo'yicha maslahatchisi A.Begliev boshchilik qildi.
Uchrashuvda TAPI gaz quvuri va TAP elektr tarmoqlari loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Pokiston energetika vaziri Prezident va turkman xalqi milliy yetakchisiga mamlakatning energiyaga bo'lgan ehtiyojini qondirishda muhim o'rin tutadigan ushbu yirik loyihalarni ilgari surishdagi sa'y-harakatlari uchun minnatdorlik bildirib, Islomobod ularni tez orada yakunlash uchun to'liq ko'maklashishga tayyorligini yana bir bor tasdiqladi.
Muhammad Ali yaqin orada tomonlar tegishli rasmiy kelishuvlarni imzolanishi rejalashtirilgan tegishli rasmiy bitimlar energiya xavfsizligi kabi strategik yo'nalishda birgalikda ishlashga turtki berishiga ishonch bildirdi. Ushbu loyihalarning amalga oshirilishi mintaqada farovonlikni ta'minlashga xizmat qiladi va mintaqaviy hamkorlikning yangi davrini belgilaydi, dedi vazir.
Ma'lumot uchun: Joriy yilning iyun' oyida Ashxobod va Islomobod TAPIni jadal amalga oshirish bo'yicha qo'shma rejani imzolagan edi. Iyul' oyida Pokiston sarmoyalarini qo'llab-quvvatlash kengashi TAPI loyihasini ustuvor vazifa qilib qo'ydi. Turkmaniston ham Pokistonga avtomobil yo'li orqali suyultirilgan tabiiy gaz yetkazib berishni boshladi.

Туркменская делегация провела встречу с министром энергетики Пакистана
В г. Абу-Даби, на полях нефтегазовой конференции и выставки «ADIPEC 2023», состоялась встреча туркменской делегации с временно исполняющим обязанности федерального министра энергетики, энергии и нефти Пакистана Мухаммадом Али.
Туркменскую сторону на переговорах возглавил советник президента Туркменистана по нефтегазовым вопросам А. Беглиев
На встрече рассматривались вопросы реализации проектов газопровода «ТАПИ» и электролинии «ТАП». Министр энергетики Пакистана выразил благодарность президенту и национальному лидеру туркменского народа за усилия по продвижению этих крупных проектов, которые будут играть важную роль в удовлетворении энергетических потребностей страны и подтвердил готовность Исламабада всемерно содействовать их скорейшему завершению.
Мухаммад Али выразил уверенность, что соответствующие официальные соглашения, которые намечены к подписанию сторонами в ближайшее время, придадут импульс совместной работе на таком стратегическом направлении как энергобезопасность. Осуществление этих проектов будет способствовать обеспечению процветания в регионе и ознаменует собой новую эру регионального сотрудничества, отмети министр.
Справочно: В июне т. г. Ашхабад и Исламабад подписали совместный план ускоренной реализации ТАПИ. В июле пакистанский Совет по содействию инвестициям внёс проект ТАПИ в число приоритетных. Туркменистан также начал поставлять СПГ в Пакистан автомобильным транспортом.