Tojikistonda multimodal transportni rivojlantirish bo'yicha yagona strategiya paydo bo'ladi
Tojikiston transportni rivojlantirish dasturining asosiy maqsadlaridan biri mamlakatning Markaziy Osiyo o'rtasidagi tranzit nuqtasi sifatidagi mavqeini mustahkamlashdan iborat.
Tojikistonda yangi logistika yo'nalishlarining rivojlanish tendentsiyasi multimodal yuk tashishga talabning oshishiga olib keladi.
Bu haqda Respublika transport vaziri Azim Ibrohim “Yangi ipak yo'li” xalqaro konferensiyasida ma'lum qildi.
Ta'kidlanishicha, multimodal transportga bo'lgan katta qiziqishning asosiy sababi uning bir transport turining cheklanishi bilan bog'liq muammolarni hal qilish qobiliyatidir.
“Agar yuklarni faqat bitta transport turidan foydalangan holda uzoq masofalarga to'g'ridan-to'g'ri tashish imkoni bo'lmasa, multimodal tashish yuklarni belgilangan manzilga yetkazish uchun bir nechta transport turlarini birlashtiradi”, deb tushuntirdi vazirlik rahbari.
Uning fikricha, ushbu tizimni rivojlantirish uchun quyidagilar zarur:
· multimodal transport markazlarini rivojlantirishning yagona strategiyasini ishlab chiqish;
· har bir yonalishning talab va o'tkazish qobiliyatini samarali baholashni amalga oshirish;
· texnik imkoniyatlarni bashorat qilish.
Bundan tashqari, Azim Ibrohim Tojikiston transportni rivojlantirish dasturining asosiy maqsadlaridan biri mamlakatning Markaziy Osiyo, Xitoy, Yaqin Sharq va Yevropa o'rtasidagi tranzit punkti sifatidagi mavqeini mustahkamlash ekanini aytdi.
Shu tariqa, Respublika Transport vazirligi rahbari transportning turli hil yo'nalishlari barqaror rivojlansa, mintaqaviy tizimlar samarali bo'lishini ta'kidladi.
“Har bir hududning asosiy vazifalaridan biri multimodal markazlarning yagona tarmog'ini, jumladan, milliy, mintaqalararo va xalqaro markazlarni yaratishdan iborat”, - dedi u.
Mamlakatlar va qit'alar o'rtasida yuklarni tezroq yetkazib berishni ta'minlash uchun samarali multimodal logistikani yo'lga qo'yish zarur, dedi Azim Ibrohim.
Eslatib o'tamiz, avvalroq Tojikiston Statistika agentligi yuk tashish bo'yicha yetakchi bo'lgan hududlar nomini e'lon qilgan edi.
Shunday qilib, 2023-yilning 8 oyi davomida avtomobil transportida 7 million tonnadan ortiq yuk tashildi. Bu barcha transport turlari bo'yicha yuk tashish umumiy hajmining 94,4 foizini tashkil etadi.
Shunga ko'ra, avtomobil transportida yuk tashish oqimi 2022-yilning yanvar-avgust oylariga nisbatan 14 foizga oshdi, deya xabar beradi Statistika agentligi
Bundan tashqari, Tojikistonda temir yo'l orqali 4 million tonnadan ortiq yuk tashilgan.
Bu ko'rsatkich o'tgan yilgidan 11,5 foizga oshadi, deya xulosa qildi agentlik.