Delfiy o'yinlari MDHda yoshlarning yirik loyihalaridan biriga aylandi
MDH Bosh kotibi Sergey Lebedev o'z tabriknomasida Delfiy o'yinlarini Hamdo'stlikdagi yoshlarga oid yirik loyihalardan biri deb atadi, bu o'z navbatida mamlakatlar o'rtasidagi madaniy muloqotni rivojlantirishga xizmat qiladi.
"MDHning Belarus poytaxtidagi shtab-kvartirasida ular 6-10 oktyabr kunlari Bishkekda, boy tarixi, madaniy yodgorliklari va tabiiy diqqatga sazovor joylari bilan mashhur shaharda o'n yettinchi yoshlar o'yinlari bo'lib o'tayotganini esladilar. "Bu yerda mehnatkash odamlar yashaydi, ularning mehmondo'stligi, shubhasiz, yosh iste'dodlarga yangi do'stlar topishga va qirg'iz zaminida bo'lganliklari haqidagi eng iliq xotiralarni saqlab qolishga yordam beradi", deb ta'kidladi Lebedev o'z murojaatida.
Darvoqe, tabriknomada qayd etilganidek, o'n nominatsiya bo'yicha o'tkazilgan ijodiy bellashuvlarda fortepiano, skripka, tasviriy san'at, akademik xonandalik, yakkaxon xonandalik, estrada xonandaligi, xalq raqslari, xalq cholg'ulari, puflama cholg'u asboblari, badiiy hunarmandchilik yo'nalishlarida 600 nafarga yaqin yoshlar ishtirok etdi. 10 yoshdan 25 yoshgacha bo'lgan qizlar va erkaklar Hamdo'stlik mamlakatlari vakillaridan iborat jamoalar tarkibida ishtirok etadi.

Дельфийские игры стали одним из масштабных молодежных проектов в СНГ
Одним из масштабных молодежных проектов на пространстве Содружества, который способствует развитию культурного диалога между странами, назвал Дельфийские игры в своем приветствии генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В штаб-квартире СНГ в белорусской столице напомнили, что семнадцатые молодежные игры с 6 по 10 октября проходят в Бишкеке, в городе, который славен своей богатой историей, памятниками культуры и природными достопримечательностями. "Здесь живут трудолюбивые люди, радушие которых, без сомнения, поможет молодым дарованиям обрести новых друзей и сохранить самые теплые воспоминания о пребывании на кыргызской земле", - подчеркнул в послании Лебедев.
Кстати, в творческих состязаниях по десяти номинациям, констатируется в приветствии, среди которых фортепиано, скрипка, изобразительное искусство, академическое пение, сольное народное пение, эстрадное пение, народный танец, народные инструменты, духовые инструменты, художественные ремесла, принимают участие около 600 юношей и девушек от 10 до 25 лет в составе сборных, представляющих страны Содружества.
Особое внимание в послании обращено на тот факт, что в текущем году "содержательное наполнение творческих соревнований отвечает тематике Года русского языка как языка межнационального общения, объявленного решением Совета глав государств СНГ".