Yevropa Ittifoqi Qirg‘izistonga ta’lim sohasi uchun grant asosida 7 million yevro (taxminan 7,4 million dollar) ajratdi.
Yevropa Ittifoqi Qirg‘iziston hukumatiga ta’lim sohasi uchun grant asosida 7 million yevro (taxminan 7,4 million dollar) o‘tkazdi. Bu 2023-2026 yillarda Qirg‘izistonda ta’limni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish uchun Yevropa Ittifoqi tomonidan ajratilgan 27 million yevroning (28,4 million dollardan ortiq) birinchi qismidir.
Ushbu dastur taʼlim sifati va talabalarni baholash tizimini yaxshilash, gender tengligi va koʻp tilli taʼlimni ragʻbatlantirish, davlat moliyasini boshqarishni takomillashtirish boʻyicha chora-tadbirlar koʻrishda koʻmak beradi. Moliya vazirligi ushbu transh mablag‘larini ta’lim sifatini yanada oshirish, darsliklar xarid qilish va barcha maktablarda internet tarmog‘idan foydalanishni ta’minlashga yo‘naltirishni rejalashtirgan.

Евросоюз выделил Кыргызстану 7 млн евро (около $7,4 млн) на грантовой основе для сектора образования
Европейский Союз перечислил правительству Кыргызстана 7 млн евро (около $7,4 млн) на грантовой основе для сектора образования. Это первая часть из 27 млн евро (более $28,4 млн), выделенных ЕС для реализации стратегии развития образования в Кыргызстане в течение 2023-2026 гг.
В рамках данной программы оказывается содействие в принятии мер по повышению качества образования и системы оценки учащихся, продвижению гендерного равенства и многоязычного образования, улучшению управления государственными финансами. В планах Министерства финансов использовать средства данного транша на дальнейшее повышение качества образования, закупку учебников и обеспечение доступа к Интернету во всех школах.