Uchrashuvda mamlakatning oziq-ovqat mustaqilligini mustahkamlashga doir qator masalalar muhokama qilindi.
Kun tartibidagi masala yuzasidan Bosh vazir o'rinbosari S.Jumangarin ma'ruza qildi. Shuningdek, bir qator vakolatli davlat organlari rahbarlari ko'rilgan va rejalashtirilgan chora-tadbirlar to'g'risida axborot berdi.
K.-J. Tokaev aholini arzon va sifatli oziq-ovqat bilan ta'minlashni o'zining asosiy ustuvor yo'nalishi sifatida belgilab berdi.
Oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish va sotishning barcha bosqichlarida narx belgilashda shaffoflikni ta'minlash, samarasiz vositachilarga qarshi kurashish muhimligi ta'kidlandi.
Demografik tendentsiyalarni hisobga olgan holda, oziq-ovqat mahsulotlarining jismoniy mavjudligi istiqbollari mehnat unumdorligining o'sishi, qishloq xo'jaligi va agrar fanining modernizatsiya qilinishi bilan uzviy bog'liqligi ta'kidlandi.
Erlarni degradatsiyadan himoya qilish bo'yicha chora-tadbirlarni faollashtirish, qishloq xo'jaligi texnikasi parkini yangilash jarayonini tizimli tashkil etishga yangicha yondashuvlarga bo'lgan talab, shuningdek, mahalliy sharoitga moslashtirilgan o'z urug'lik fondini yaratish dolzarb masalalar ekani ta'kidlandi.
Qishloq xo'jaligi sohasini davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratildi.
Shu bilan birga, Prezident qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat ishlab chiqarish bilan shug'ullanadigan korxonalarni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashni talab qiladigan iqtisodiy vaziyatdagi o'zgarishlarga tezkor javob berish zarurligiga e'tibor qaratdi.
Alohida blokda qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishini infratuzilmaviy qo'llab-quvvatlash (qishloq joylarda ish o'rinlarini yaratish, fitosanitariya va veterinariya muhofazasi tizimining samaradorligini oshirish va boshqalar) masalalari ko'rib chiqildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlarga subsidiyalar va qishloq xo'jaligi yerlarini taqsimlashda korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha ishlarni davom ettirish bo'yicha topshiriq berildi.
Uchrashuv yakunida Davlat rahbari tomonidan hukumatga va vakolatli organlarga oziq-ovqat mustaqilligini mustahkamlash, oziq-ovqat mahsulotlarining iqtisodiy mavjudligini oshirish va mahalliy agrosanoat majmuasining salohiyatini to'liq ro'yobga chiqarishga qaratilgan aniq topshiriqlar berildi.