Rigada Qirg'iziston va Latviya tashqi ishlar vazirliklari o'rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo'lib o'tdi
Rigada Qirg'iziston va Latviya tashqi ishlar vazirliklari o'rtasida Uchinchi siyosiy departament direktori B.Jusupov va ikki tomonlama aloqalar birinchi departamenti direktori U.Mikuts o'rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo'lib o'tdi.
Tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik masalalarini muhokama qilib, ikki tomonlama aloqalarni kengaytirish, turli darajadagi o'zaro tashriflarni tashkil etish, shuningdek, shartnomaviy-huquqiy bazani kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirishdan o'zaro manfaatdorlik ta'kidlandi, Qirg'iziston uchun “Yevropa Ittifoqining umumiy imtiyozlar tizimi” maqomini inobatga olgan holda, Qirg'iziston eksportining Yevropa bozoriga chiqishiga xizmat qilishi mumkin bo'lgan Latviyaning alohida geografik joylashuvi qayd etildi. ”
Maslahatlashuvlar mavzularidan biri migratsiya va konsullik huquqiy masalalari bo'ldi. B.Jusupov Yevropa davlatlarida mehnat migratsiyasi va ta'lim sohasiga qiziqish ortib borayotganini qayd etib, viza tartib-taomillarini soddalashtirish, shuningdek, umumiy Yevropa ta'lim dasturi doirasida ham, ikki tomonlama asosda ham stipendiyalar taqdim etish imkoniyatlarini ko'rib chiqish so'rovini bildirdi.

В Риге состоялись политконсультации между МИД Кыргызстана и Латвии
В г. Рига проведены политические консультации между МИД Кыргызстана и Латвии на уровне директора Третьего политического департамента Б. Джусупова и директора Первого департамента двусторонних отношений У. Микутса.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах, отметив важность наращивания двусторонних контактов, организации взаимных визитов на различных уровнях, а также расширения договорно-правовой базы.
Была подчеркнута обоюдная заинтересованность в активизации торгово-экономических связей, отмечено особое географическое расположение Латвии, что может способствовать выходу кыргызского экспорта на европейский рынок с учетом наличия статуса «ВСП+» у Кыргызстана.
Одной из тем консультаций стали вопросы миграции и консульско-правовой сферы. Отметив растущий интерес к трудовой миграции и образованию в странах Европы, Б. Джусупов выразил просьбу рассмотреть возможность облегчения визовых процедур, а также выделения стипендий как в рамках общеевропейской образовательной программы, так и на двусторонней основе.