S. Japarov savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek energetika, qishloq xo'jaligi, mintaqalararo hamkorlik, "yashil iqtisodiyot"loyihalarini rivojlantirishda hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta'kidladi.
V.Putin Qirg'izistonning MDHga raisligi doirasida amalga oshirilgan ishlarni yuqori baholadi va Rossiya estafetani Qirg'izistondan o'z zimmasiga olayotgani va 2024-yilda Tashkilotga raislik qilishini ma'lum qildi.
Rossiya Qirg'izistonning yetakchi savdo-iqtisodiy sheriklaridan biri ekanini ta'kidladi.-Rossiya prezidenti . Shunday qilib, 2022-yilda Rossiya va Qirg'iziston o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 37 foizga oshib, 3,5 milliard dollarga yetdi, joriy yilning birinchi yarmida esa yana 17,9 foizga oshdi. Rossiya Qirg'iziston iqtisodiyotiga eng yirik sarmoyador hisoblanadi. Bugungi kunda mamlakatda Rossiya ishtirokidagi 800 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda.
V. Putin biznesning energetika, sanoat, qishloq xo'jaligi, yuqori texnologiyalar va boshqa sohalarda birgalikda ishlashga qiziqishini ta'kidladi. Rossiya prezidenti, shuningdek, mamlakatlar o'rtasidagi jadal rivojlanayotgan va mintaqalararo aloqalarni qayd etdi.
Muzokaralar davomida Qirg'iziston va Rossiya rahbarlari savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, mintaqalararo hamkorlik masalalariga katta e'tibor qaratdilar, shuningdek, xalqaro mintaqaviy tashkilotlar va integratsiya birlashmalari doirasida Qirg'iziston-Rossiya hamkorligini muhokama qildilar.
V.Putin S.Japarovni “Rossiya Federatsiyasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash hamda Yevroosiyo makonida integratsiya jarayonlarini rivojlantirishga qo‘shgan katta hissasi uchun” “Shon-sharaf” ordeni bilan taqdirladi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha Qirgʻiziston-Rossiya qoʻshma hamkorligini oshirishga qaratilgan qator ikki tomonlama hujjatlar imzolandi:
Qirg'iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi va Rossiya Federatsiyasi hukumati o'rtasida Rossiya Federatsiyasining birinchi Prezidenti B. Yeltsin nomidagi Qirg'iziston-Rossiya slavyan universiteti faoliyati shartlari to'g'risida bitim;
Qirg'iziston Respublikasi Adliya vazirligi va Rossiya Federatsiyasi Adliya vazirligi o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi bitim;
Qirg‘iziston Respublikasi Adliya vazirligi va Rossiya Federatsiyasi Adliya vazirligi o‘rtasida 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
Qirg'iziston Respublikasi qishloq xo'jaligi vazirligi va Rossiya Federatsiyasi tabiiy resurslar va ekologiya vazirligi o'rtasida o'rmon xo'jaligini rivojlantirish sohasida o'zaro anglashuv memorandumi;
Qirg'iziston Respublikasi tabiiy resurslar, ekologiya va texnik nazorat vazirligi va Rossiya Federatsiyasi tabiiy resurslar va ekologiya vazirligi o'rtasida atrof-muhit va tabiiy resurslarni muhofaza qilish sohasida hamkorlik to'g'risida o'zaro anglashuv memorandumi;
Qirg'iziston Respublikasi Ta'lim va fan vazirligi va M. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti o'rtasidagi niyat protokoli;
Qirg'iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi va Rossiya Federatsiyasi hukumati o'rtasida biologik xavfsizlikni ta'minlash masalalari bo'yicha o'zaro anglashuv memorandumi.