Qozog'iston Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga boshchilik qildi
Qozog'iston Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga rahbarlik qildi, deb xabar beradi suv resurslari va irrigatsiya vazirligi.
"2024 yildan boshlab Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga raislik Qozog'iston Respublikasiga o'tdi. Mamlakatning kelgusi uch yil davomida tashkilotga rahbarlik qiladi. Davlat rahbari Qosim-Jomart Tokayev 2026 yil oxirigacha OQXJ prezidenti etib saylandi".
Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi tarkibiga Qozog'iston, Tojikiston, Turkmaniston, O'zbekiston kiradi va Orol dengizini qutqarish va mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilashga, shuningdek, umumiy ijtimoiy-ekologik muammolarni hal etishga qaratilgan qo'shma davlatlararo ekologik va ilmiy-amaliy dasturlar va loyihalarni amalga oshirish bilan shug'ullanadi.
"Biz Markaziy Osiyo davlatlari va boshqa xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlikni chuqurlashtirishga intilamiz. Bu yil biz Jahon banki bilan birgalikda amalga oshirilayotgan Shimoliy Orol dengizini saqlash loyihasining ikkinchi bosqichini boshlashni rejalashtirmoqdamiz. Orol dengizini qutqarish-bu faqat OQXJning barcha ta'sischi davlatlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari tufayli amalga oshirilishi mumkin bo'lgan vazifadir. Kelgusi uch yil ichida biz bu borada muhim natijalarga erishmoqchimiz", – dedi Rk suv resurslari va irrigatsiya vaziri Nurjon Nurjigitov.