Qozog'iston Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga boshchilik qildi
Qozog'iston Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga rahbarlik qildi, deb xabar beradi suv resurslari va irrigatsiya vazirligi.
"2024 yildan boshlab Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga raislik Qozog'iston Respublikasiga o'tdi. Mamlakatning kelgusi uch yil davomida tashkilotga rahbarlik qiladi. Davlat rahbari Qosim-Jomart Tokayev 2026 yil oxirigacha OQXJ prezidenti etib saylandi".
Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi tarkibiga Qozog'iston, Tojikiston, Turkmaniston, O'zbekiston kiradi va Orol dengizini qutqarish va mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilashga, shuningdek, umumiy ijtimoiy-ekologik muammolarni hal etishga qaratilgan qo'shma davlatlararo ekologik va ilmiy-amaliy dasturlar va loyihalarni amalga oshirish bilan shug'ullanadi.
"Biz Markaziy Osiyo davlatlari va boshqa xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlikni chuqurlashtirishga intilamiz. Bu yil biz Jahon banki bilan birgalikda amalga oshirilayotgan Shimoliy Orol dengizini saqlash loyihasining ikkinchi bosqichini boshlashni rejalashtirmoqdamiz. Orol dengizini qutqarish-bu faqat OQXJning barcha ta'sischi davlatlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari tufayli amalga oshirilishi mumkin bo'lgan vazifadir. Kelgusi uch yil ichida biz bu borada muhim natijalarga erishmoqchimiz", – dedi Rk suv resurslari va irrigatsiya vaziri Nurjon Nurjigitov.

Kazakhstan heads the International Fund for Saving the Aral Sea
Kazakhstan has headed the International Fund for Saving the Aral Sea, the Ministry of Water Resources and Irrigation reports.
"Since 2024, the chairmanship of the International Fund for Saving the Aral Sea has passed to the Republic of Kazakhstan. Our country will lead the organization for the next three years. Head of State Kassym-Jomart Tokayev has been elected President of IFAS until the end of 2026."
The International Fund for Saving the Aral Sea, which includes Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan, implements joint interstate environmental and scientific-practical programs and projects aimed at saving the Aral Sea and improving the environmental situation in the region, as well as solving common socio-environmental problems.
"We aim to deepen cooperation with both the Central Asian states and other international organizations and financial institutions. This year we plan to start the second phase of the project on the conservation of the Northern Aral Sea, implemented together with the World Bank. Saving the Aral Sea is a task that can be accomplished only through the joint efforts of all IFAS founding states. In the next three years, we intend to achieve significant results in this direction," Minister of Water Resources and Irrigation of the Republic of Kazakhstan Nurzhan Nurzhigitov said.