Qozog'iston Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga boshchilik qildi
Qozog'iston Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga rahbarlik qildi, deb xabar beradi suv resurslari va irrigatsiya vazirligi.
"2024 yildan boshlab Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasiga raislik Qozog'iston Respublikasiga o'tdi. Mamlakatning kelgusi uch yil davomida tashkilotga rahbarlik qiladi. Davlat rahbari Qosim-Jomart Tokayev 2026 yil oxirigacha OQXJ prezidenti etib saylandi".
Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi tarkibiga Qozog'iston, Tojikiston, Turkmaniston, O'zbekiston kiradi va Orol dengizini qutqarish va mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilashga, shuningdek, umumiy ijtimoiy-ekologik muammolarni hal etishga qaratilgan qo'shma davlatlararo ekologik va ilmiy-amaliy dasturlar va loyihalarni amalga oshirish bilan shug'ullanadi.
"Biz Markaziy Osiyo davlatlari va boshqa xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlikni chuqurlashtirishga intilamiz. Bu yil biz Jahon banki bilan birgalikda amalga oshirilayotgan Shimoliy Orol dengizini saqlash loyihasining ikkinchi bosqichini boshlashni rejalashtirmoqdamiz. Orol dengizini qutqarish-bu faqat OQXJning barcha ta'sischi davlatlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari tufayli amalga oshirilishi mumkin bo'lgan vazifadir. Kelgusi uch yil ichida biz bu borada muhim natijalarga erishmoqchimiz", – dedi Rk suv resurslari va irrigatsiya vaziri Nurjon Nurjigitov.

Казахстан возглавил Международный фонд спасения Арала
Казахстан возглавил Международный фонд спасения Арала, сообщает министерство водных ресурсов и ирригации.
«С 2024 года председательство в Международном Фонде спасения Арала перешло к Республике Казахстан. Наша страна будет возглавлять организацию ближайшие три года. Глава государства Касым-Жомарт Токаев избран президентом МФСА до конца 2026 года».
Международный Фонд спасения Арала, куда входят Казахстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан, занимается реализацией совместных межгосударственных экологических и научно-практических программ и проектов, направленных на спасение Аральского моря и улучшение экологической обстановки в регионе, а также решение общих социально-экологических проблем.
«Мы нацелены на углубление сотрудничества как с государствами Центральной Азии, так и с другими международными организациями и финансовыми институтами. В этом году мы планируем начать вторую фазу проекта по сохранению Северного Аральского моря, реализуемого вместе со Всемирным банком. Спасение Аральского моря – задача, которую можно выполнить только за счет совместных усилий всех государств-учредителей МФСА. В ближайшие три года мы намерены достичь значимых результатов в этом направлении», – сообщил министр водных ресурсов и ирригации РК Нуржан Нуржигитов.