Qirg'izistonning irrigatsiya tarmog'ini yaxshilash uchun 2 milliard so'm ajratiladi
Vazirlar Mahkamasi raisining o'rinbosari — suv resurslari, qishloq xo'jaligi va qayta ishlash sanoati vaziri Bakit Torobayev Chuy viloyatida irrigatsiya holatini yaxshilash bo'yicha sayyor yig'ilish o'tkazdi.
U Agermen, qora-tuma, Makachi, Spartak, quyi ala-archa, Ashmar suv omborlarini, moltobar, AK-Suu, Shorgo va Sovxozniy kanalining o'n yillik tartibga solish havzalarini rekonstruksiya qilish bilan tanishdi.
Profil tuzilmalariga qisqa vaqt ichida 2-sonli suv omborini to'ldirish uchun oltita quduqni tiklashni yakunlash topshirildi.
Bakit Torobaevning ta'kidlashicha, prezident mamlakatning sug'orish tarmog'ini yaxshilashni buyurgan. Buning uchun davlat byudjetidan 2 milliard so'm ajratiladi.

2 billion soms will be allocated to improve the irrigation network of Kyrgyzstan
Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers — Minister of Water Resources, Agriculture and Processing Industry Bakyt Torobayev held a visiting meeting on improving the state of irrigation in the Chui region.
He got acquainted with the reconstruction of the reservoirs of Agermen, Kara-Tuma, Makachi, Spartak, Nizhnyaya Ala-Archa, Ashmar, the decade-old regulatory basins of Moltobar, Ak-Suu, Shorgo and the Sovkhozny canal.
The relevant structures were instructed to complete the restoration of six wells to fill reservoir No. 2 in a short time.
Bakyt Torobayev noted that the president instructed to improve the country's irrigation network. 2 billion soms will be allocated from the state budget for this.