Qirg'izistonning irrigatsiya tarmog'ini yaxshilash uchun 2 milliard so'm ajratiladi
Vazirlar Mahkamasi raisining o'rinbosari — suv resurslari, qishloq xo'jaligi va qayta ishlash sanoati vaziri Bakit Torobayev Chuy viloyatida irrigatsiya holatini yaxshilash bo'yicha sayyor yig'ilish o'tkazdi.
U Agermen, qora-tuma, Makachi, Spartak, quyi ala-archa, Ashmar suv omborlarini, moltobar, AK-Suu, Shorgo va Sovxozniy kanalining o'n yillik tartibga solish havzalarini rekonstruksiya qilish bilan tanishdi.
Profil tuzilmalariga qisqa vaqt ichida 2-sonli suv omborini to'ldirish uchun oltita quduqni tiklashni yakunlash topshirildi.
Bakit Torobaevning ta'kidlashicha, prezident mamlakatning sug'orish tarmog'ini yaxshilashni buyurgan. Buning uchun davlat byudjetidan 2 milliard so'm ajratiladi.

На улучшение ирригационной сети Кыргызстана выделят 2 млрд сомов
Заместитель председателя кабинета министров — министр водных ресурсов, сельского хозяйства и перерабатывающей промышленности Бакыт Торобаев провел выездное совещание по улучшению состояния ирригации в Чуйской области.
Он ознакомился с реконструкцией водохранилищ Агермен, Кара-Тума, Макачи, Спартак, Нижняя Ала-Арча, Ашмара, декадных регулирующих бассейнов Молтобар, Ак-Суу, Шорго и канала «Совхозный».
Профильным структурам поручили в короткие сроки завершить восстановление шести скважин для заполнения водохранилища № 2.
Бакыт Торобаев отметил, что президент поручил улучшить ирригационную сеть страны. На это из государственного бюджета выделят 2 миллиарда сомов.