BMT Barqaror rivojlanish maqsadlari sohasidagi Qozog‘iston milliy ko‘rsatkichlarini yangilash masalalari SDG muvofiqlashtiruvchi kengashining 7-yig‘ilishida muhokama qilindi.
Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri A.Smailov raisligida o‘tkazilgan muhokamada markaziy davlat organlari rahbarlari, BMT, BMTTD va Yevropa Ittifoqi vakillari ishtirok etdi.
Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov raisligida o‘tkazilgan muhokamada markaziy davlat idoralari rahbarlari, BMT, BMTTD va Yevropa Ittifoqi vakillari ishtirok etdi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda milliy ko‘rsatkichlarni auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish va ularning ayrimlarining holatini qayta ko‘rib chiqish zarurati tug‘iladi. Xususan, barcha vaksinalar bilan emlangan aholi ulushi, ayollarga nisbatan maishiy zo‘ravonlik faktlari, issiqxona gazlari chiqindilari hajmi va boshqalarni dolzarb toifaga kiritish taklif etilmoqda. Bu Qozog‘istonning ushbu maqsadlarga erishish samaradorligini oshiradi. Barqaror rivojlanish maqsadlari.
ЦУР ООН
Yig‘ilishda SDG ko‘rsatkichlarini Qozog‘iston Respublikasining strategik dasturlari va hujjatlariga kiritish, ularni mahalliylashtirish va respublika hududlarida amalga oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Alixon Smoilov Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish eng yaxshi xalqaro standartlarni joriy etish orqali aholi turmush darajasini oshirishga qaratilganini alohida taʼkidladi.
– Oʻtgan yilning sentabr oyida Davlat rahbari Qosim-Jomart Toqayev BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari boʻyicha sammitida ishtirok etgan edi. Prezidentimiz o‘z nutqida BRMga erishish biz uchun milliy ustuvor vazifa ekanini ta’kidladi. Shuning uchun biz adolatli va barqaror dunyoga intilish yo‘lida barcha a’zo davlatlar bilan hamkorlikka doimo ochiqmiz”, — dedi Bosh vazir.
U Ostonada boʻlib oʻtgan Xalqaro iqtisodiy forum doirasida SDG boʻyicha tegishli sessiya ham boʻlib oʻtganini eslatdi. Bundan tashqari, alohida hududlarda SDGlarni mahalliylashtirish bo'yicha seminarlar o'tkazildi.
Muhokama yakunlari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan 2024-yilga mo‘ljallangan MRMlarni amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar rejasi tasdiqlandi. Bosh vazir davlat organlaridan uning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlashni talab qildi.
“Bugun biz yil davomida izchillik bilan bajarilishi lozim bo‘lgan aniq vazifalarni qo‘ydik”, — dedi u.
Barqaror rivojlanish maqsadlari 2015-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan qashshoqlik va tengsizlikka barham berish, atrof-muhitni muhofaza qilish va dunyo aholisining farovonligini ta’minlash bo‘yicha global harakatlarga chaqiriq sifatida qabul qilingan. Jami 17 ta yo‘nalish belgilangan bo‘lib, ularning amalga oshirilishi iqtisodiyot va ijtimoiy hayotning asosiy yo‘nalishlarini rivojlantirishga olib kelishi mumkin. SDGga erishish monitoringi BMT va Qozogʻiston Respublikasi hukumati vakillarining doimiy nazorati ostida.

Вопросы актуализации национальных индикаторов Казахстана в области Целей устойчивого развития ООН обсуждены на 7-ом заседании Координационного совета по ЦУР.
В обсуждении под председательством Премьер-министра РК А.Смаилова приняли участие руководители центральных госорганов, представители ООН, ПРООН и Европейского союза.
В обсуждении под председательством Премьер-министра РК Алихана Смаилова приняли участие руководители центральных госорганов, представители ООН, ПРООН и Европейского союза.
Было отмечено, что на сегодняшний день имеется необходимость провести ревизию национальных индикаторов и пересмотреть статус некоторых из них. В частности, в категорию актуальных предлагается включить индикаторы по доле населения, охваченной иммунизацией всеми вакцинами, фактам бытового насилия в отношении женщин, объему выбросов парниковых газов и др. Это позволит повысить эффективность работы по достижению Казахстаном Целей устойчивого развития.
ЦУР ООН
На заседании также обсуждены вопросы включения индикаторов ЦУР в стратегические программы и документы РК, а также их локализации и внедрения в регионах республики.
Алихан Смаилов подчеркнул, что достижение Целей устойчивого развития направлено на повышение качества жизни населения посредством внедрения лучших международных стандартов.
В сентябре прошлого года Глава государства Касым-Жомарт Токаев принял участие в Саммите ООН по Целям в области устойчивого развития. В своем выступлении Президент отметил, что достижение ЦУР является для нас национальным приоритетом. Поэтому мы всегда открыты для сотрудничества со всеми государствами-членами в стремлении к более справедливому и устойчивому миру, — сказал Премьер-министр.
Он напомнил, что соответствующая сессия по ЦУР была также проведена в рамках Международного экономического форума в Астане. Кроме того, состоялись семинары по локализации ЦУР в отдельных регионах.
По итогам обсуждения Координационный совет утвердил План мер по реализации ЦУР на 2024 год. Премьер-Министр потребовал от госорганов обеспечить его своевременное и качественное исполнение.
- Сегодня мы поставили конкретные задачи, которые необходимо последовательно выполнить в течение года, — заключил он.
Цели устойчивого развития были приняты Организацией Объединенных Наций в 2015 году как всеобщий призыв к действиям по искоренению нищеты и неравенства, защите окружающей среды, обеспечению процветания населения планеты. Всего определено 17 направлений, реализация которых может привести к развитию основных сфер экономики и социальной жизни. Мониторинг достижения ЦУР находится на постоянном контроле представителей ООН и Правительства РК.