BMT Barqaror rivojlanish maqsadlari sohasidagi Qozog‘iston milliy ko‘rsatkichlarini yangilash masalalari SDG muvofiqlashtiruvchi kengashining 7-yig‘ilishida muhokama qilindi.
Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov raisligida o‘tkazilgan muhokamada markaziy davlat idoralari rahbarlari, BMT, BMTTD va Yevropa Ittifoqi vakillari ishtirok etdi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda milliy ko‘rsatkichlarni auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish va ularning ayrimlarining holatini qayta ko‘rib chiqish zarurati tug‘iladi. Xususan, barcha vaksinalar bilan emlangan aholi ulushi, ayollarga nisbatan maishiy zo‘ravonlik faktlari, issiqxona gazlari chiqindilari hajmi va boshqalarni dolzarb toifaga kiritish taklif etilmoqda. Bu Qozog‘istonning ushbu maqsadlarga erishish samaradorligini oshiradi. Barqaror rivojlanish maqsadlari.
Yig‘ilishda SDG ko‘rsatkichlarini Qozog‘iston Respublikasining strategik dasturlari va hujjatlariga kiritish, ularni mahalliylashtirish va respublika hududlarida amalga oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Alixon Smoilov Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish eng yaxshi xalqaro standartlarni joriy etish orqali aholi turmush darajasini oshirishga qaratilganini alohida taʼkidladi.
– Oʻtgan yilning sentabr oyida Davlat rahbari Qosim-Jomart Toqayev BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari boʻyicha sammitida ishtirok etgan edi. Prezidentimiz o‘z nutqida BRMga erishish biz uchun milliy ustuvor vazifa ekanini ta’kidladi. Shuning uchun biz adolatli va barqaror dunyoga intilish yo‘lida barcha a’zo davlatlar bilan hamkorlikka doimo ochiqmiz”, — dedi Bosh vazir.
U Ostonada boʻlib oʻtgan Xalqaro iqtisodiy forum doirasida SDG boʻyicha tegishli sessiya ham boʻlib oʻtganini eslatdi. Bundan tashqari, alohida hududlarda SDGlarni mahalliylashtirish bo'yicha seminarlar o'tkazildi.
Muhokama yakunlari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan 2024-yilga mo‘ljallangan MRMlarni amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar rejasi tasdiqlandi. Bosh vazir davlat organlaridan uning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlashni talab qildi.
“Bugun biz yil davomida izchillik bilan bajarilishi lozim bo‘lgan aniq vazifalarni qo‘ydik”, — dedi u.
Barqaror rivojlanish maqsadlari 2015-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan qashshoqlik va tengsizlikka barham berish, atrof-muhitni muhofaza qilish va dunyo aholisining farovonligini ta’minlash bo‘yicha global harakatlarga chaqiriq sifatida qabul qilingan. Jami 17 ta yo‘nalish belgilangan bo‘lib, ularning amalga oshirilishi iqtisodiyot va ijtimoiy hayotning asosiy yo‘nalishlarini rivojlantirishga olib kelishi mumkin. SDGga erishish monitoringi BMT va Qozogʻiston Respublikasi hukumati vakillarining doimiy nazorati ostida.