Rustami Emomali Eronning texnologik innovatsiyalar uyi bilan tanishdi
Tanishuv davomida Eronning Texnologik innovatsiyalar uyida oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika sanoati, tibbiy asbob-uskunalar, chorva va parranda go‘shti, dorivor o‘simliklarning turli tarmoqlarida Eronning eng so‘nggi ilmiy va nanotexnologiya yutuqlarini taqdim etuvchi markaz joylashgani ma’lum qilindi. va boshqalar.
Ta’kidlanganidek, mazkur muassasa Eron Islom Respublikasining ilm-fan, texnologiya va bilimlarni ko‘p talab qiluvchi sanoat bo‘yicha vitse-prezidenti homiyligida faoliyat yuritadi.
Eron texnologik innovatsiyalar uyi ilmiy mahsulotlar eksportini kengaytirish va Eron va xorijiy davlatlar oʻrtasida qoʻshma ilmiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish maqsadida xorijiy hukumat va ilmiy muassasalar bilan hamkorlik qiladi.
Bu yerda Tojikiston va Eron o'rtasidagi ilmiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish, texnologiyalar va bilimga asoslangan iqtisodiyot sohasidagi munosabatlarni rivojlantirish maqsadida Tojikiston va Eronning innovatsion-texnologik markazini tashkil etish to'g'risida Memorandum imzolash marosimi bo'lib o'tdi.
Memorandumni Tojikiston Respublikasi Majlisi milli Majlisi Oli raisi, Dushanbe shahri raisi Rustami Emomali va Eron Islom Respublikasining fan, texnologiya va iqtisodiyotning ilm-fanni ko'p talab qiladigan tarmoqlari bo'yicha vitse-prezidenti Ruhullo Dehkoniy Firuzobodi imzoladilar.

Rustami Emomali got acquainted with the House of Technological Innovations of Iran
During the official visit to the Islamic Republic of Iran, Chairman of the Majlisi Milli Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan, Chairman of the City of Dushanbe Rustami Emomali got acquainted with the House of Technological Innovations of Iran in Tehran.
During the familiarization, it was informed that the House of Technological Innovations of Iran houses a center that presents the latest scientific and nanotechnological achievements of Iran in various sectors of the food, agricultural, pharmaceutical industries, medical equipment, animal and bird feed, medicinal plants and others.
It was emphasized that the institution works under the auspices of the Vice President of the Islamic Republic of Iran for Science, Technology and Knowledge-intensive sectors of the economy.
The House of Technological Innovations of Iran cooperates with foreign government and scientific institutions in order to expand the export of scientific products and develop joint scientific and technical cooperation between Iran and foreign countries.
In order to develop scientific and technical cooperation between Tajikistan and Iran, develop relations in the field of technology and the knowledge-based economy, a Memorandum signing ceremony on the establishment of an innovation and technology center of Tajikistan and Iran was held here.
The memorandum was signed by Chairman of the Majlisi Milli Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan, Chairman of the City of Dushanbe Rustami Emomali and Vice President of the Islamic Republic of Iran for Science, Technology and High-tech Sectors of the Economy Ruhullo Dehkoniy Firuzobody.