Qirg'iziston Vazirlar Mahkamasi rahbari Aqilbek Japarov davlat oliy o'quv yurtlari rektorlari bilan uchrashdi.
A.Japarovning so'zlariga ko'ra, mintaqaviy universitetlar mamlakat hududlarini rivojlantirish rejasini ishlab chiqishda mahalliy hokimiyat organlari bilan yaqin hamkorlik qilishlari kerak.
«Har bir mintaqaviy oliy o'quv yurti o'z professor-o'qituvchilari tarkibidan foydalanib, respublika tumanlarini rivojlantirish rejasini, har bir oliy o'quv yurtini tayyorlashi kerak. Ilm-fan iqtisodiyot va sanoatni rivojlantirishga yordam berishi, tahlil qilishi, bashorat qilishi va bir qadam oldinda bo'lishi kerak. Universitetlar prezidentning viloyatlardagi vakolatli vakolatxonalari bilan yaqindan hamkorlik qilishlari kerak.
Ma'lumki, Kyrg’izistonda yirik infratuzilma loyihalari amalga oshirila boshlandi, 100 ga yaqin korxona ochilishi kutilmoqda. Bizda kadrlar zaxirasi bo'lishi kerak, shuning uchun ta'lim vazirligi va universitetlar buni hisobga olishlari va tegishli kadrlarni tayyorlashlari kerak. IT sohasida mutaxassislarni tayyorlashga alohida e'tibor berilishi kerak».

Каких специалистов надо готовить в вузах, рассказал ректорам Акылбек Жапаров
Глава кабинета министров Кыргызстана Акылбек Жапаров встретился с ректорами государственных высших учебных заведений.
По словам А.Жапарова, региональным вузам необходимо тесно сотрудничать с местными органами власти в разработке плана развития районов страны.
«Каждому региональному вузу, используя свой профессорско-преподавательский состав, необходимо подготовить план развития районов республики, каждого айыл окмоту. Наука должна помогать развитию экономики и промышленности, анализировать, прогнозировать и быть на шаг впереди. Вузам надо тесно сотрудничать с полномочными представительствами президента в областях.
Как вам известно, в Кыргызстане началась реализация крупных инфраструктурных проектов, ожидается открытие около 100 предприятий. Нам необходимо иметь резерв кадров, поэтому Министерству образования и вузам надо это учитывать и готовить соответствующие кадры. Особое внимание нужно уделить подготовке специалистов в IT-сфере».