Qozog'istonda milliy raqamli investitsiya platformasi ishga tushiriladi
Qozog'iston Respublikasi bosh vazirining birinchi o'rinbosari Roman Sklyar raisligida investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha Kengashning navbatdagi yig'ilishida yangi axborot tizimi taqdim etildi.
Milliy raqamli investitsiya platformasi investitsiya loyihalarini har tomonlama qo'llab-quvvatlash uchun axborot tizimini yaratishni o'z ichiga oladi. Bu barcha tomonlar – tadbirkorlar, davlat idoralari vakillari, moliya institutlari va kvazigosektor uchun bir xil darajada foydali bo'lishi kutilmoqda.
Investitsiyalarni jalb qilish masalalarida davlat xizmatlarini raqamlashtirish hukumatning ustuvor va dolzarb vazifalaridan biridir. Milliy investitsiya platformasi birinchi navbatda investorlar uchun ishlab chiqilayotgani ta'kidlandi. Shuning uchun u barcha tavsiya etilgan qo'llab-quvvatlash choralarini o'z ichiga olishi va foydalanuvchilar uchun iloji boricha qulay bo'lishi kerak.
Milliy investitsiya platformasi nafaqat ko'plab jarayonlarni soddalashtirishga, balki ularning shaffofligini ta'minlashga imkon beradi, bu esa mamlakatning investitsion jozibadorligini sezilarli darajada oshiradi. Shu munosabat bilan davlat organlariga platformani ishga tushirishni yakunlash va investitsiya loyihalari bo'yicha barcha ma'lumotlarni tizimga kiritish vazifasi yuklatilgan.
Investitsiyalarni jalb etish bo'yicha Kengash majlisida transport, logistika, sog'liqni saqlash va turizm sohalarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar ham ko'rib chiqildi.