Qozog'istonda milliy raqamli investitsiya platformasi ishga tushiriladi
Qozog'iston Respublikasi bosh vazirining birinchi o'rinbosari Roman Sklyar raisligida investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha Kengashning navbatdagi yig'ilishida yangi axborot tizimi taqdim etildi.
Milliy raqamli investitsiya platformasi investitsiya loyihalarini har tomonlama qo'llab-quvvatlash uchun axborot tizimini yaratishni o'z ichiga oladi. Bu barcha tomonlar – tadbirkorlar, davlat idoralari vakillari, moliya institutlari va kvazigosektor uchun bir xil darajada foydali bo'lishi kutilmoqda.
Investitsiyalarni jalb qilish masalalarida davlat xizmatlarini raqamlashtirish hukumatning ustuvor va dolzarb vazifalaridan biridir. Milliy investitsiya platformasi birinchi navbatda investorlar uchun ishlab chiqilayotgani ta'kidlandi. Shuning uchun u barcha tavsiya etilgan qo'llab-quvvatlash choralarini o'z ichiga olishi va foydalanuvchilar uchun iloji boricha qulay bo'lishi kerak.
Milliy investitsiya platformasi nafaqat ko'plab jarayonlarni soddalashtirishga, balki ularning shaffofligini ta'minlashga imkon beradi, bu esa mamlakatning investitsion jozibadorligini sezilarli darajada oshiradi. Shu munosabat bilan davlat organlariga platformani ishga tushirishni yakunlash va investitsiya loyihalari bo'yicha barcha ma'lumotlarni tizimga kiritish vazifasi yuklatilgan.
Investitsiyalarni jalb etish bo'yicha Kengash majlisida transport, logistika, sog'liqni saqlash va turizm sohalarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar ham ko'rib chiqildi.

Национальную цифровую инвестиционную платформу запустят в Казахстане
Новую информационную систему презентовали на очередном заседании Совета по привлечению инвестиций, прошедшем под председательством первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Романа Скляра.
Национальная цифровая инвестиционная платформа предполагает создание информационной системы по комплексному сопровождению инвестпроектов. Ожидается, что она будет одинаково полезна для всех сторон – предпринимателей, представителей госорганов, финансовых институтов и квазигоссектора.
В вопросах привлечения инвестиций цифровизация государственных услуг является одной из приоритетных и актуальных задач Правительства. Подчёркнуто, что Национальная инвестиционная платформа разрабатывается в первую очередь для инвесторов. Поэтому она должна содержать все предлагаемые меры поддержки и быть максимально удобной для пользователей.
Ожидается, что Национальная инвестиционная платформа позволит не только упростит многие процессы, но и обеспечить их прозрачность, что значительно повысит инвестиционную привлекательность страны. В этой связи госорганам поручено ускорить завершение ввода платформы в эксплуатацию и внести в систему все данные по инвестиционным проектам.
На заседании Совета по привлечению инвестиций также были рассмотрены планируемые к реализации проекты в сферах транспорта, логистики, здравоохранения и туризма.