Qozog'istonda milliy raqamli investitsiya platformasi ishga tushiriladi
Qozog'iston Respublikasi bosh vazirining birinchi o'rinbosari Roman Sklyar raisligida investitsiyalarni jalb qilish bo'yicha Kengashning navbatdagi yig'ilishida yangi axborot tizimi taqdim etildi.
Milliy raqamli investitsiya platformasi investitsiya loyihalarini har tomonlama qo'llab-quvvatlash uchun axborot tizimini yaratishni o'z ichiga oladi. Bu barcha tomonlar – tadbirkorlar, davlat idoralari vakillari, moliya institutlari va kvazigosektor uchun bir xil darajada foydali bo'lishi kutilmoqda.
Investitsiyalarni jalb qilish masalalarida davlat xizmatlarini raqamlashtirish hukumatning ustuvor va dolzarb vazifalaridan biridir. Milliy investitsiya platformasi birinchi navbatda investorlar uchun ishlab chiqilayotgani ta'kidlandi. Shuning uchun u barcha tavsiya etilgan qo'llab-quvvatlash choralarini o'z ichiga olishi va foydalanuvchilar uchun iloji boricha qulay bo'lishi kerak.
Milliy investitsiya platformasi nafaqat ko'plab jarayonlarni soddalashtirishga, balki ularning shaffofligini ta'minlashga imkon beradi, bu esa mamlakatning investitsion jozibadorligini sezilarli darajada oshiradi. Shu munosabat bilan davlat organlariga platformani ishga tushirishni yakunlash va investitsiya loyihalari bo'yicha barcha ma'lumotlarni tizimga kiritish vazifasi yuklatilgan.
Investitsiyalarni jalb etish bo'yicha Kengash majlisida transport, logistika, sog'liqni saqlash va turizm sohalarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar ham ko'rib chiqildi.

National digital investment platform to be launched in Kazakhstan
The new information system was presented at the regular meeting of the Investment Attraction Council, chaired by First Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Roman Sklyar.
The National Digital Investment Platform involves the creation of an information system for comprehensive support of investment projects. It is expected to be equally useful for all parties - entrepreneurs, representatives of government agencies, financial institutions and the quasi-public sector.
In terms of attracting investment, digitalisation of public services is one of the priority and urgent tasks of the Government. It is emphasised that the National Investment Platform is being developed primarily for investors. Therefore, it should contain all the proposed support measures and be as user-friendly as possible.
It is expected that the National Investment Platform will not only simplify many processes, but also ensure their transparency, which will significantly increase the country's investment attractiveness. In this regard, government agencies have been instructed to speed up the completion of the commissioning of the platform and enter all data on investment projects into the system.
The meeting of the Investment Attraction Council also considered the projects planned for implementation in the spheres of transport, logistics, healthcare and tourism.